Advertisement

Main Ad

Papyon: "Umarız Başarabiliyoruzdur."


Papyon grubunu hepimiz çıkış şarkısı ''Aya Bak'' ile tanıdık. 7 cover şarkıdan oluşan ilk albümleri ''İlk Ateş'' ile Türk Rock müziğine çok sert giriş yaptı ve ben grupla çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdim. -Buket Kalkan

-Papyon kimlerden oluşuyor?

Papyon: Davulda Mert Karahan, vokalde Yiğit Atilla, bas gitarda Ozan Arslan ve elektro gitarda Batu Akalın’dan oluşmaktadır.


-Grubun kuruluş hikayesini biraz anlatır mısınız?

Papyon: Grup 2008 yılında “Coverfest” adlı yarışmaya katılmak için kuruldu. Grup bu yarışmadan 1.’likle ayrılınca yoluna devam etme kararı aldı ve ardından gelen yarışma 1'likleriyle Papyon şimdiki haline geldi.


-lk Ateş" adında ilk albümünüzü yayımlamıştınız. Albüm süreci nasıl geçti ve albüm çıktıktan sonra tepki ve eleştiriler nasıldı?

Papyon: Albüm süreci çok keyifliydi ama aynı zamanda çokta yoğundu sabahları okullarımıza gidip akşam geç saatlere kadar kayıt yapıyorduk, açıkçası uzun bir süre bu tempoda gitti yorucuydu ama bir kadarda güzeldi. Albüm çıktıktan sonra tepkiler genel olarak çok güzeldi ancak, tabiî ki de yaptığımızı beğenmeyenlerde oldu sonuçta bu müzik herkesin zevki farklıdır.


-Grubun ismi neden Papyon?

Papyon: Grubun ismi albüm aşamasından önce Papillon’du yani kısaca Papyon'un Fransızcasıydı. Albüm aşamasında Türkçe olsun ve tek seferde anlaşılabilsin, yazımında zorlanılmasın diye Papyon’a çevirdik.


-Türk Rock piyasasında neredeyse en geç gruplardansınız yaş bakımından. Hepiniz aynı yaşta mısınız?

Papyon: Hepimiz aynı yaşta sayılırız aslında Batu ve Mert 21 yaşında, Yiğit en büyüğümüz 22 yaşında Ozan'da 20.


-Albüme tam 4 klip çektiniz, çektiğiniz bu 4 klip birbirinden başarılı. Yeni albüm çalışması olacak mı? Yoksa klip çekmeye devam mı?

Papyon: 4.klibimiz “Zevk-i Alem” İlk Ateş albümünün son klibiydi. Artık diğer soru da sürpriz olsun. :)


-Papyon, en çok kimleri dinliyor veya kimlerden etkileniyor?

Papyon: Papyon olarak hepimizin ayrı ayrı müzik zevkleri var. Yiğit ve Mert’in müzik tarzları biraz daha benzerlik gösteriyor. Batu ve Ozan daha rock'n'roll tarzında dinler. Genel olarak hepimiz Coldplay, Radiohead, Toto, Whitesnake bunlardan çok etkileniriz.


-Papyon'u Papyon yapan şey ne?

Papyon: Çocukluk arkadaşı olmamız, kısacası kardeşliğimiz ve müziği sevmemiz.


-Sizin normal dinleyicilerinizden ziyade sıkı ve gerçek dinleyicileriniz var. Ne düşünüyorsunuz onlarla ilgili?

Papyon: Onların yeri bizim için ayrı. Her daim bizi destekleyip bizi takip ediyorlar. Biz de onları yaptığımız işlerle veya canlı yayınlardaki isteklerini,konserlerdeki isteklerini olabildiğince yerine getirmeye çalışıyoruz. Umarız başarabiliyoruzdur.


-Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Papyon: Grupça kendimizi çok eğlenceli, çok hareketli 4 iyi arkadaş olarak nitelendirebiliriz.


-Yeni çıkan Rock gruplarını takip ediyor musunuz?

Papyon: Evet takip ederiz sonuçta biz de piyasaya yeni çıkan gruplardan biriyiz ve bizim dışımızda o gruplar ne yaptı,nasıl bir iş çıkarmışlar diye merak eder ve takip ederiz.


Konser durumlarınız nasıl? Bildiğim kadarıyla Mask'ta sahne alıyordunuz. Hâla sahne alıyor musunuz orada?

Papyon: Bu ara çok bir konser etkinliğimiz yok. Evet, Mask’ta çıkıyorduk ama o sadece 2 aylık bir programdı artık çıkmıyoruz Mask’ta.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar