Advertisement

Main Ad

Zeugma: "Bu Ülkede Sanat ve Sanatçı da Hak Ettiği Değeri Bulamıyor."İlk röportaj deneyimi Zeugma adında bir müzik grubuyla yaptım ve çok güzel bir röportaj oldu. Zeugma'yı dinlemeyen varsa mutlaka dinlesin. İlk röportaj heyecanım buyurun! -Buket Kalkan


-İlk öncelikle benimle bu internet röportajımı kabul ettiğiniz için hepinize teşekkür ederim.

Zeugma: Teşekkür etmenize gerek yok aslında bize ilgi gösteren herkese bizim cevap vermemiz dikkate almamız gerekir diye düşünen bir grubuz bu yüzden teklifinizi tabi ki seve seve kabul ettik, asıl biz teşekkür ediyoruz size ilginiz için.

-Grubun kuruluş hikayenizi biraz anlatır mısınız?

Zeugma: Grubun kuruluşu aynı firmada çalışan Umut ve Turgut'un 2006 yılında tanışıp müziğin ortak noktaları olduğunu fark etmelerinin üzerine oldu.  Her ikisinin de beste çalışmalarının olması onları bir beste grubu kurmaya yöneltti ve Umut'un kardeşi gitarist Aykut Karabay ile daha önce çaldığı gruplardan tanıdığı baterist Serdar Özmen'inde dahil olmasıyla vokal dışındaki kadro oluşmuş oldu. Vokal arayışlarına başlamayı düşündükleri sırada bir tanıdıklarının tavsiyesi üzerine Bora Par ile tanıştılar ve grubun ilk kadrosu bu şekilde tamamlanmış oldu. Bu kadro yaklaşık 5 yıl boyunca çok keyifli parçalara ve anlara imza atmıştır. Aykut ve Serdar'ın gruptan ayrılmasının ardından (ki bu ayrılıklar tamamen özel nedenlerden yani müzik ve grupla ilgili olmayan zorunluluklardan olmuştur hala irtibatımız dostluğumuz ve desteğimiz devam eder) Erdoğan Coşan ve Tarık Mabruk gruba dahil oldu fakat geçtiğimiz günlerde yani albüm çıktıktan 1 ay sonra Tarık Mabruk ile de yollarımız ayrıldı.

-10 şarkıdan oluşan "Kurtulmuş Düşler Albümü" isminde albüm yayımladınız. Albüm çıkalı bir ay oldu neler değişti bu bir ay içerisinde? Tepkiler nasıldı?

Zeugma: Yıllardır kurduğumuz hayallerimizin ilk adımı gerçekleşti aslında tek değişim bu, klibimizi Kral Pop TV'de izledik (henüz destek olan başka bir TV kanalı yok maalesef) Ulusal radyolar bazında sadece Delta FM'de ve bölgelerinde lider olan yerel radyolarda dinledik (internetten açıp dinledik bizzat), iTunes'ta haftanın single'ı seçildik. Duygusal anlamda düşlediğimiz şeyleri yaşamış olduk ama yine her zaman ki gibi işimize gücümüze çalışma hayatımıza devam ediyoruz :) Tepkiler konusuna gelince albümdeki 10 parçanın 7 tanesi daha önceden yayınladığımız bizim tanınmamızı sağlayan parçalardı ve albüm çıkarmamız çok uzun bir süreye yayıldığı için unutanlar iletişimimizin koptuğu insanlar oldu hala haberi olmayanlar vardır diye tahmin ediyoruz. Bizi tanıyanlar için sadece 3 parça yeniydi ki bu parçalar için güzel tepkiler aldık. Bizi ilk kez tanıyanlardan da gayet güzel tepkiler alıyoruz. Beğenmeyenler de var tabi ki bu çok doğal.

-Albümdeki bu 10 şarkı nerdeyse duygusal ve melankolik tarzında bir albüm olmuş. Pop-Rock yapan grupsunuz, daha farklı bir tarz olabilirdi benim için, şöyle sert müzik gibi mesela?

Zeugma: Aslında çok matrak, çok sert hatta gurur duyduğumuz sosyal sorumluluk şarkılarımızda var bizim. Toplamda 60'a yakın bestemiz birikti geçen zaman içinde ama albüm çıkarmaya karar verdiğimiz zaman Facebook sayfamızdan bir anket yaparak albümde olmasını istedikleri şarkılarımızı sorduk dinleyenlerimize ve onlardan gelen talepler doğrultusunda 7 parçayı belirledik. Önemli olan bizi dinleyenlerin talepleridir her zaman bizim için. Şayet ikinci albüm için fırsatımız olursa yine onlara danışacağız ama oran 10 parçadan 7 değil de 5 olur diye düşünüyoruz çünkü albümde olmasını çok istediğimiz parçalar var.

-Zeugma'nın anlamını Gaziantep ilinin Nizip ilçesinde Belkıs köyünde bulunan antik bir kentin adını biliyoruz, bu ismi seçme sebebiniz neydi?

Zeugma: Bizim ilk ismimiz 'Küresel Ikınma'ydı ki o ismi çok seviyorduk. :) Dünyadaki kötü gidişata verdiğimiz ve dikkat çekmek istediğimiz bir isimdi. Gelin görün ki toplum bu isme hazır değilmiş. Ne zaman bir konser organizasyonu yada medyada amatör olarak yer bulmaya kalksak isim hep sorun yarattı bize ve bu yüzden değiştirme kararı aldık. Grup ismi arayış süreci çok zor bir süreç çünkü kullanmak istediğiniz isimler bir şekilde kullanılmış oluyor aktif olan yada olmayan gruplarca. Bu süreçte bir dergide Zeugma haberi gördük ve zaten Umut Gaziantep'li olduğu için hikayesini bildiğimiz ve dünyadaki en güzel tarihi kentlerden olup talihsizlik sonucu bizim ülkemizdeki yönetim anlayışları ve baraj projelerine denk gelip bir kısmının sular altında bırakılmış olmasını bildiğimiz Zeugma’nın bizle özdeşleştiğini düşündük. Zeugma bizim için "değeri bilinmeyen" demek, "değeri bilinmeyeni sevmek, sevdirmek" demek. Çünkü bu ülkede sanat ve sanatçı da hak ettiği değeri bulamıyor maalesef çoğu zaman.

-Twitter'da çok iyi ve fazla takipçiniz var, sizi beğenerek dinleyenler var, olumlu eleştiriler alıyorsunuz bunu görüyorum, peki hiç olumsuz eleştiri aldınız mı?

Zeugma: Olumsuz eleştiri tabi ki alıyoruz bugün en popüler sanatçılar dünya çapında isim yapmış isimler bile eleştiri alabiliyor. Yaptığınız müziği herkese sevdiremezsiniz ama eleştiride bulunanların Rock müziğe alerjisi oluyor genelde bizim gözlemlediğimiz kadarıyla yani kimi dinlese o yorumu yapıyor zaten o kişi. 

-Grubunuzda kim söz ve beste yapıyor?

Zeugma: Grupta en iyi özelliğimiz diyebileceğimiz yönümüz herkesin üretebiliyor olması, bizim için kimin yaptığı önemli değil aslında. Önemli olan ne yapıldığı ne katıldığı müzik adına. Mümkün mertebe egolarımızdan arınmaya ve eşit olmaya çalışıyoruz bu konu bizim için çok önemli. Grubun ilk kadrosu oluştuğunda buna çok özen göstermiştik ve hala bu ilkede devam ediyoruz.

-En çok kimleri dinliyor veya kimlerden etkileniyorsunuz?

Zeugma: Aslında grup üyelerinin tamamı saymaya başlasa epey bir zaman alır bu konu daha önce denedik çünkü. :) Genel olarak müziğin evrensel olduğunu kategorileştirmenin ve bu kategoriler arasında tutucu olmanın, dinlemediklerini aşağılamanın, dinlediklerini yüceltmenin saçma olduğunu düşünüyoruz.


Müzik ruh halinize uygun olarak alabileceğiniz takviye ruh ilacıdır. Neşeli olduğunuzda da üzüntülü olduğunuz da size eşlik edecek çeşitleri var. Klasik müzikten arabeske poptan rap'e hiphop'a trans müzikten heavy metale etnik müziğe kadar her tür müziğe açığız ve dinliyoruz da.

-Kimler Zeugma'yı sever?

Zeugma: Bizim iki sloganımız var uzun zamandır kullandığımız "yan etkisiz antidepresan" ve "hüznün gayrı resmi sponsoru" deriz. Sanırım kimlerin sevdiği buradan ortaya çıkıyordur.

-İlham aldığınız grup veya müzisyen var mı?

Zeugma: Tabii ki var ama bu isimler zaten toplumların büyük çoğunluğunca sevilen insanlar ve umarız bizler de aynı sevgiyi hak edebiliriz.

-Çıkışınız 2006 yıllarına dayanıyor. Bana göre 2006'da çıkış yapan bir grup veya müzisyen bu güne kadar 2-3 albüm yapar, siz bu sene albüm çıkardınız. Önceden internet ortamında şarkılarınız varmış, albüm için niye bu kadar çok geç kaldınız diye bir soru sorsam?

Zeugma: Albüm biraz geç oldu evet ama bu ülke müzik sektöründen kaynaklanan bir sorun diye düşünüyoruz. 60'a yakın şarkısı ve hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi olan grupları keşfedemiyor yapım şirketleri maalesef yada keşfetse dahi sektördeki sorunlardan dolayı imkan ve kaynak ayıramıyor tam çözemedik o konuyu daha.  Keşfetmek şöyle dursun bizim albümü kaydedip kapılarına gittiğimiz ve demoyu gözümüzün önünde bir çuval dolusu (bkz. demo ölçü birimi olarak çuval) aylarca beklediğimiz ve hala cevap alamadığımız firmalar var.
En sonunda kendi imkanlarımızla basım ve dağıtım yaptırdık bizde. 1 TL bile destek görmedik maalesef dışarıdan çalışıp kazandıklarımızdan müziğe kaynak ayırdık ve o yüzden bu kadar uzun sürdü.

Klip yine aynı şekilde kendi imkanlarımızla çekildi ve çok şanslıyız ki Kral Pop TV sahip çıktı müziğimize emeğimize ve klibimize. Albüm ve klibimizi ulaştırır ulaştırmaz yayına aldılar ve 1 aydır yayınlıyorlar günde 2 kez olmak üzere "DİKKAT" ismini verdikleri kuşakta. Yapım şirketlerinde yaşadığımız sorunları maalesef medyada da yaşıyoruz bazı TV kanalları ve bazı radyolar büyük bir firma tarafından desteklenmiyorsanız dönüp bakmıyorlar bile kimmiş bunlar diye tüm emeklerimiz boşa gidebilir yani.

-Albüm için plak şirketi bulmakta bayağı bir zorlandınız sanırım, hangi plak şirketinde çıktı albüm?

Zeugma: DMS müzik etiketiyle çıktı albümümüz önceki soruda belirttiğimiz sorunlar dolayı.

-Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Zeugma: Tek derdi müzik yapabilmek olan ve bu uğurda 7 yıldır elinden geleni yapan kendi halinde bir topluluk, bizi takip eden destek olanlar olduğu sürece de vazgeçmeyeceğiz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar