Advertisement

Main Ad

Rashit: "Canlı Çalarken Müzikal Transa Geçen Bir Grubuz."


Son yılların en iyi punk-rock gruplarından Rashit ile çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Açıkçası bu güne kadar yaptığım en iyi röportajlarından biri diyebilirim. Merak ettiğim ne varsa grup üyelerine sordum, beni kırmadılar ve sorularımı cevapladılar. İşte Rashit röportajı! -Buket Kalkan

-1993 yılında kurulan bir punk-rock grubusunuz. Punk-rock'ı da çok severim ayrıca. Grubunuzun kuruluşunu biraz anlatır mısınız?

Tolga Özbey: Grup 1993 yılında bir punk rock grubu olarak Kadıköy Akmar pasajında müzikal kuruldu. Dönemin birçok rock grubunun aksine Türkçe sözlü müzik yapmak istiyordum. Aslında bu müziği yapabileceğim aynı kafada insanları ararken epey insan ile beraber

çaldım. 1998 yılında vokale Oğuz Taktak katıldı. 2001 yılında Bülent Kabaş bas gitarist, Orkun Tunç ise davulcu olarak kadroya dahil oldu. O gün bugündür de beraber müzik yapıyoruz.

-Sizi "İnsan Neslinin Sonu" albümüyle tanıdım. Gayet de başarılı bir albüm olmuş. Albüm süreci nasıl geçti, tepkiler ve eleştiriler nasıldı?

Tolga Özbey: Müzik eleştirmenlerinden tam not aldı diyebilirim. Herkes epey farklı bir albüm olduğundan bahsediyor. Genelde bu albüm ile müzikal olarak farklı ama daha iyi bir yöne gittiğimiz düşünülüyor.

Orkun Tunç: Bunu duyduğuma oldukça sevindim. Albümün prodüktörlüğünü de üstlendiğim için, albümü beğenmiş olmanız beni ayrıca mutlu etti. Bu albüm herhalde grup olarak en çok hazırlandığımız, üzerinde vakit harcadığımız albümümüz oldu. Ve dinlettiğimizde arkadaşlarımız, yakınlarımız çok farklı olduğunu düşündüler. Fanlarımızdan her albüm sonrasında değişik yorumlar alıyordur. Bu sefer ilk defa herkesin ortak bir beğenisi olduğunu görüyoruz. Ve çok farklı kesimlerden kişiler albümü, farklı sebeplerden beğeniyor.

-1999 yılından, 2013'e kadar tam 5 albüm yayımladınız ama ilk albümünüz yayımlanmadan bir sene önce (1998) yasal olarak basılan bir ilk albümünüz var. 5 albüm mü diyelim, yoksa 6 mı?

Tolga Özbey: Aslında Türkiye'de 4 albüm ve bir mini albüm yayınlandı. Yurt dışında çeşitli ülkelerde yayımlanan bir uzun çalar plak, 2 kırk beşlik ve 3 adet de kaset albüm var.

"İnsan Neslinin Sonu" başarılı bir albüm olmuş ki "Kişisel Cehennemim" şarkısı benim en favori şarkım! Ne zaman dinlesem veya bir yerde duysam kalkıp kafa sallama isteği geliyor. Böyle bir şarkı yaptığınız için çok teşekkür ederim. :)

Tolga Özbey: "Kişisel Cehennemim", benim için de çok özel bir şarkı. Sanırım bir çok insanın hayatta böyle bir dönemi oluyor ve bu dönemi atlatması çok uzun da sürebiliyor.

Orkun Tunç: Bizde sahnede çalarken çok eğleniyoruz.

-Albümü dinleme fırsatı buldum. Albümü dinlerken beni şaşırtan şey, Göksel ve Nazan Öncel düetleri olması. Kimin fikriydi bu iki müzisyenlerle düet yapmak?

Orkun Tunç: Nazan Öncel'in son albümünde kendisiyle producer/aranjor olarak çalışma şansım olmuştu. Ve güzel bir sinerjimiz oluştu. O da punk karakterde biri.. ve "Kancalar" şarkısını Oğuz ile kaydettiğimizde bir bayan vokalinin olması gerektiğini düşündük 2.yarı da.
Kendisine gönderdim. Ve uzun zamandır böyle güzel bir melodi duymadığını söyledi. Ve hemen kaydetti. Göksel ile, nostalji albümleri zamanında tanışmış, albümlerinde süpervizör olarak çalışmıştım. Ta o zamandan beri "İki Gölge" şarkısını yorumlama fikri vardi aklımızda.
Bu albüm zamanı tekrar gündeme getirdik ve stüdyoda o büyülü sesiyle harikalar yarattı.. İkisi de bizim için oldukça önemli sanatçılar.. Onlarla grupça çalışmış olmaktan dolayı da çok gurur duyuyorum.

-"Kişisel Cehennemim" klibiyle keşfetmiştim sizleri. Ben albümünüzün ilk klibi olduğunu ve peşine iki klip çektiğinizi biliyorum. "Çıplak Görüşme" ve Nazan Öncel'le yaptığınız "Kancalar" düeti. 3 klip çektiniz toplam?

Tolga Özbey: Aslında dördüncü videomuz "Savaş boyaları" da yakında hazır olacak.

-Rashit, kimleri dinliyor veya kimlerden etkileniyor?

Tolga Özbey: İçinde ruh olan her şeyi dinledim. Blues, Rock'n roll, garage, metal, punk, grunge.... ve hala dinlemeye devam ediyorum. Çok şey var birini saymak diğerlerine ayıp olacak.

Orkun Tunç: Tabii geçmişten beri 80ler post-punk, new wave den gelen bir anlayış hepimizde hakim. Benim bu albümü yaparken etkilendiğim isimler, Kanye West, Stewart Copeland, Gang of Four, Earth, Sunn o))), günümüz modern pop single'ları, eski 45likler vb. Ve all time favourite; The Cure, Associates, Japan gibi isimleri sayabilirim.

-Rashit'i kimler sever?

Tolga Özbey: Kulak veren herkes.

Orkun Tunç: Güzel soru, punklar hala belki, yeni alternatif müzik akım meraklıları, Nilüfer ile olan düetimiz yüzünden sanırım mainstream pop dinleyicilerine de hitap edebildik. >Gay'ler, sanıyorum sözlerimizdeki açıklık ve politik tavrımızdan dolayı. Ama öte yandan daha konservatif kişilere de hitap ettiğimiz yönlerimiz olduğunu düşünüyorum.

-Bu soruyu merak ettiğimden soruyorum. Biliyorsunuz Gezi Parkı olayı tüm Türkiye'i etkileyen bir olaydı. Gezi Parkı olayları sizi nasıl etkiledi?

Orkun Tunç: Biz yıllardır bu durumu sözlerimizde anlattık. 20 senedir bahsettiğimiz şeyleri 3 ayda TV de izledik. Asıl soru ne değişecek bundan sonra? Ve buradan ne aldık, ne öğrendik?

-Yeni çıkan Türk Rock gruplarını veya günümüzdeki Rock gruplarını takip ediyor musunuz?

Tolga Özbey: Rock yaşam biçimini benimsenmeden sadece müzik olarak icra edilmesi sırıtıyor bazen. Rock sadece içinde gitar olan bir müzik midir? Yakın zamanda duyduğum bir çok şey sadece rock gibi.

-Kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Orkun Tunç: Eğer grubu kastediyorsanız, birçok farklı sularda gezinen, elektik bir müzik grubuyuz. Bunu seviyorum, yoksa bunca zaman farklı işler yapıp var olamazdık. Kişisel olarak, rahat mizaçlı ve grubun içinde telaşlı olmayı seven bir yapım var. Proje üretmeyi seven biriyim. Uyumu zor biri değilimdir.

Tolga Özbey: Bir takım garip adam. Garip çünkü geleceğini riske etme pahasını bildiği müziği okumaya devam ediyor.

-Canlı performanslarınızla konuk olduğunuz Dream Tv - Ana Sahne programında ilk kez izlemiştim. Kesinlikle muhteşem bir performanslarınız var.

Orkun Tunç: Teşekkürler, geçen gece Wire ile çıktığımız Babylon konserinde de oldukça iyiydik sanıyorum. Uzun zamandan sonra seyirci coşkusu ve atmosferi ile en iyi konserimizdi.

Tolga Özbey: İnsanlar albümlerimizi seviyor ama sanırım konsere gelme zahmetini gösterseler hayran kalırlardı çünkü canlı çalarken müzikal transa geçen bir grubuz.

-Hayatınızın dönüm noktaları?

Tolga Özbey: 1989 senesinde abimin bana hediye olarak ilk elektrik gitarımı satın alması. 1991 yılında Sex pistols nevermind the bollocks albümünü dinlemem. 1993 yılında Rashit'in ilk demo kasetini yayınlamamız.1995 yılında Zen grubu ile Sultan Ahmet meydanında verdiğimiz konser. 1996 yılında Rashit 'in Fransa'da plağının basılması..

Orkun Tunç: Adam Olmak İstemiyorum'u çıkardığımız dönemi dün gibi hatırlıyorum. Çok önemliydi bizim için. Hâlâ da önemli. 2003 Rock'n Coke da Pet Shop Boys ve Dead Kennedys ile çalmamız. İlk defa bu işi dünya çapında da yapabileceğimizi hissettiğim yerdi.
Ayrıca, 2005 Rock'n Coke'da THE CURE ile çaldığımızda da belli bir dönemi artık aştığımızı hissettim. Ve hepsinin de ötesinde kişisel olarak Nilüfer ile stüdyoda şarkı kaydettiğimizde çok ama çok mutlu olduğumu hatırlıyorum. Belki çevremizdeki birçok kişi bu içi yapabildiğimizi o zaman anladı. Ve yakın zaman önce, müzikal partnerim Doruk Özturkcan ile (Armageddon Turk ismi altinda) PET SHOP BOYS'un yeni albümünden single çalışması "Vocal" için yaptığımız remixin tüm dünyada piyasaya çıkması, benim için hayatı dönüm noktası idi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar