Advertisement

Main Ad

Pera: "Şu Anda Yaşadığımız Mutluluğunun Tarifi Yok."


Son röportajımı Pera ile gerçekleştirmiş bulunuyorum. Pera, 10 Aralık'ta ikinci stüdyo albümleri "Giz"i Dokuzsekiz Müzik etiketiyle yayımlamıştı. Birkaç gün önce de albümün lansman konserini Jolly Joker Balans'ta vermişlerdi. Konsere gidemedim ama acısını röportajla çıkardım! -Buket Kalkan


-Albüm hayırlı olsun, albüm sürecinden bahsedelim isterseniz?
Pera: Teşekkürler. Bir yandan "Bir Başka Dünya" albümü konserleri devam ederken bir yandan da beste çalışmalarına devam ediyorduk. Elimizdeki şarkılara baktığımızda artık yeni bir albüm yapma zamanının geldiğine karar verdik. Kayıtları Ayna grubundan tanıdığımız Erhan Güleryüz ve Sinan Güleryüz'ün stüdyosu Rüzgar Müzik'te gerçekleştirdik. Kayıt, miks ve mastering işlemlerinin büyük bir kısmı bu stüdyoda Barbaros Ali Kaynak ve gitaristimiz Kaya Sevinç tarafından gerçekleştirildi. Albüm 10 Aralık 2013'te Dokuzsekiz Müzik Yapım etiketiyle raflardaki yerini aldı.
-Albümün adı "Giz" . Bu ismin öyküsünü anlatır mısınız?
Pera: "Giz", insan hayatındaki arayışlarla ilgili bir albüm. Kaybedilen aşkların, değerlerin, insanların ya da asla bulunamamış aşkların arayışlarıyla ilgili. Bunları eski resimlerde ya da falcı hikayelerinde bulamayacağını hep bilir insan ama aramaya devam eder. İşin sonunda da neyi bulacağı hep mechuldür zaten. Şarkılar oluşmaya başladığında bizde uyandırdığı hisler hep bu şekilde oldu. O yüzden albümde yer alan "Giz" şarkısının adının albümü iyi ifade edeceğini düşündük.
-Albüm çıktıktan sonra tepkiler ve eleştiriler nasıldı?
Pera: Genel olarak ilk tepkilerden oldukça memnunuz. Bir çok tebrik mesajı alıyoruz ve bu da bizi çok mutlu ediyor.

-"Giz"den herhangi bir şarkıya klip çekilecek mi, veya hangi şarkılara düşünüyorsunuz?
Pera: İlk klibimizi "Sensiz Ben" isimli şarkımıza çekmeye karar verdik ve sanıyoruz ki yeni yılla birlikte televizyon kanallarında ve internette izleyebileceksiniz. Toygar Işıklı ile yaptığımız "Unut" isimli düet çalışmasına da önümüzdeki aylarda bir klip çekmeyi düşünüyoruz.

-Albümde sevdiğimiz müzisyen Toygar Işıklı'yla bir düetiniz var. Nasıl karar verdiniz?
Pera: Geçen sene Kuzey Güney dizisinde yer alan "Sensiz Olmaz" vesilesiyle ve dizinin yönetmeni Hilal Saral'ın desteğiyle kendisiyle tanışma şansı yakaladık. Zaten müzisyenliğinin yanı sıra çok da mütavazı bir insan. Kendisiyle çalışma düşüncesi bile bizi heyecanlandırıyordu. Şu anda yaşadığımız mutluluğunun tarifi yok.
-"Bir Başka Dünya" albümünün üzerinden bir sene geçti, dönüp baktığınızda nasıl bir albüm görüyorsunuz?
Pera: "Bir Başka Dünya" bizim için her zaman çok önemli bir albüm olacaktır. Müziğimizin bir çok kişiye ulaşmasını sağlarken bu albüm sayesinde çok önemli insanlarla tanışma fırsatı yakaladık. Ülkemizde rock müzik yapmanın zorlukları zaten ortada. Bu anlamda bu zorluklara ilk göğüs gerişimizdir "Bir Başka Dünya"
-Peki hep 3 kişi olarak mı devam edeceksiniz?

Pera: Aslında tam olarak 3 kişi sayılmayız. Bir albüm ya da konser olacağı zaman işin arka planında kalabalık bir ekip çalışıyor. Bu anlamda çok üyesi olan bir grubuz. Biz sadece buzdağının görünen tarafıyız. Görünen tarafa eklenmeler olur mu onu zaman gösterecek.

-Albüm dışından sorular sormak istiyorum, grubunuzun kuruluşunu biraz anlatır mısınız?
Hakan: Gökhan'la yaklaşık 10 yıldan beri beraber çalışıyoruz. Tabi o zamanlar Pera adını taşımıyorduk. O dönmeden beri Gökhan'ın beste çalışmaları vardı ancak bunları albüm düzeyinde kaydedecek şansı uzun yıllar bulamamıştık.
Gökhan: Vatani görevlerimizi tamamladıktan sonra Hakan'la "Bir Başka Dünya" için çalışmalarımıza başladık. Kayıtları yapmak için Kaya'nın o dönem ki stüdyosu Raven Records'a gittik. Kayıt sürecindeki Kaya'nın fikirleri ve gitar çalışı bize aradığımız kanın o olduğu fikrini verdi.
Kaya: İlk başta albümün kayıtları sırasında beni kendi bünyelerine katmak gibi bir fikirlerinin oluştuğundan haberim yoktu. Ama iyi ki bu albümü birlikte kaydetmeye başlamışız. Birlikte güzel bir tempo oluşturduk diyebilirim.

-Pera, kimleri dinliyor veya kimlerden etkileniyor?

Gökhan: Sıkı bir Metallica hayranıyım. Metallica'nın yeri benim için çok ayrıdır. Müziğe başlama sebebimdir. Yakın dönem gruplardan Three Days Grace, Breaking Benjamin gibi grupları seviyorum ama mevcut kadrolarını kaybettikleri için de çok üzülüyorum. 
Kaya: Genellikle rock ve metal gruplarını dinliyorum ama her türden iyi müziği severim. Etkilendiğim müzisyenler başında Marty Friedman, Paul Gilbert ve Joe Satriani geliyor.
Hakan: Sevip takip ettiğim bir çok grup ve müzisyen var elbette. Saymadıklarıma haksızlık olacak belki biraz ama sınırlamam gerekirse; müziğe başlamama sebebiyet veren Metallica, ilk zamanlarından beri takip ettiğim Korn ve System Of A Down, son zamanlarda da Three Days Grace en favorilerim. Rock davulcularından en beğendiğim isim ise Dave Grohl.
-Pera'yı kimler sever

Pera: Her kesim ve her yaştan dinleyicilerimiz var. Bu durum bizi çok mutlu ediyor. Genellikle müziğimizin melankolik yapısı ve sözlerden etkilendiklerini duyuyoruz. Açıkçası parçalarımızda herkesin kendisinden bir şeyler bulabiliyor olması hoşumuza gidiyor.
-Biliyorsunuz, Gezi Parkı olayları hepimizi etkilemişti. Siz Pera olarak Gezi Parkı olayları sizi nasıl etkiledi veya politik şarkı yazmayı düşünmediniz mi hiç?

Pera: Gezi Parkı olaylarını elbette biz de yakından takip ettik ve aslında politik şarkılarımız da mevcut. "Bir Başka Dünya" albümünde T.V, Bağdat ve Hodbin, "Giz" albümünde ise Kelebek gibi parçalarla politik olarak tepkimizi gösterdiğimize inanıyoruz.

-Normal dinleyicilerinizden istifade, sıkı ve gerçek hatta sizi deli gibi takip eden fanlarınız var. Ne söylemek isterseniz onlarla ilgili?
Pera: Özellikle sosyal medyada bu sevgilerini çok güzel bir biçimde gösterenler var. Biz de bu sevgiye layık olmaya çalışıyoruz ve elimizden geldiğince de cevap vermek istiyoruz. Zamanımız el verdikçe sayfalarımızın başındayız.

-Hayatınızın dönüm noktaları?
Pera: "Bir Başka Dünya" albümü kayıtlarını tamamladıktan sonra İstanbul'a gelişimiz ilk önemli dönüm noktamız diyebiliriz. Ondan sonraki süreçte tabii ki de Hilal Saral'ın Pera'ya Kuzey Güney dizisinde yer vermek istemesi; hem daha çok insana ulaşmamızı, hem de Toygar Işıklı ile tanışma şansı yakalamızı sağladığı için çok önemli. Dokuzsekiz Müzik Yapım bünyesine dahil olup "Giz" albümünü çıkarmamızın da başka bir dönüm noktası olduğunu düşünüyoruz.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar