Advertisement

Main Ad

Meriva: "Bütün Görüşler Bizim İçin Çok Önemli."

Meriva'yı artık neredeyse hepimiz tanıyoruz. Meriva, vokalde  Soner Avcu, gitarda Kaan Özcan, Bass gitarda  Hakan Özcan, klavyede Mehmet Özkan ve davulda Birkan Başören'den oluşuyor.Grup ilk albümleri "Hepberaberyalnız"ı Babajin Records etiketiyle çıkardı. Albümü her yerden dinleyebilirsiniz. :) Meriva son zamanların en iyi çıkış yapan grubu diyebilirim. Hani hatırlarsanız ben Neyse grubuyla da röportaj  yapma şansı yakalamıştım, bu sefer de Meriva ile röportaj yapma şansı yakaladım. Sorularımı grubun gitaristi Kaan Özcan cevapladı.  Tabii 2014'ün ilk röportajı Meriva'dan gelmiş bulunuyor! Albüm ve müzik hakkında konuştuk. -Buket Kalkan

-İlk öncelikle albümünüz hayırlı olsun. Grubun kuruluşu ve bir araya gelme hikâyesiyle başlayalım isterseniz.

Kaan Özcan: Teşekkürler. :) Hakan ve ben aynı evi paylaşan iki kardeş olarak müzik yapmaya başladık. O zamanlar yaptığımız şeyler çok başkaydı tabii ki. Gitarların daha sert ve metal müziğe yakın olduğu bir müzik yapıyorduk. Önce Mehmet'i sonra Soner'i bulduk. En son da Birkan katıldı aramıza ve bu kadro ile işler bizim için güzel gitmeye başladı. :)

-İlk albüm süreçleri genellikle özeldir, nasıl geçti albüm süreci?

Kaan Özcan: Albüm kayıt süreci çok rahattı. Prodüktörümüz Reuben de Latour'du. Şarkıların üretim aşamasında beraber değildik haliyle ancak kayıt öncesi provalarda ve kayıt sırasında bize çok güzel destek oldu. Her türlü fikre açık ve paylaşmayı seven bir adam:) İyi anlaştığımızı düşünüyorum. Kayıt sürecinin en enteresan tarafı ise gezi olaylarının en zıvanadan çıkmış zamanlarında kayıt yapmış olmamız. Biber gazı bombaları stüdyonun tam önünde patlıyordu.Bazen stüdyonun içine bile gaz kokuları geliyordu ve gözler kanlanıyordu :) Kayıtlara ara verip İstiklal'e çıktığımız zamanlar bile olmuştu.

-Siz de 2. Be the Band müzik yarışmasına katıldınız ve o yarışmada 1. oldunuz. Be the Band müzik yarışmasına katılmak kimin fikriydi?

Kaan Özcan: Neyse'nin kazandığı ilk yarışmaya da katılmıştık ama elenmiştik. Aslında yarışmalara küsmüş gibiydik. Ama yarışmanın ödülleri çok güzel olduğu için şansımızı denemekten çekinmeye gerek olmadığını düşündük. Doğru bir karar vermişiz.

-"Hepberaberyalnız" ismini verdiğiniz ilk albümünüz, Babajim Records etiketiyle çıktı ve albümle aynı ismi taşıyan şarkıya klip çektiniz. Klipte de bizim de tanıdığımız Hazal Kazancı eşlik ediyor. Nasıl geçti klip çalışmaları?

Kaan Özcan: It is Red isimli prodüksiyon şirketi ile çalıştık. Videoyu Bora Bekiroğlu çekti. Kendisi bas gitar çalıyor ve bir çok projesi de var. Müzisyen biri ile çalışmanın mantıklı olacağını düşündük. Hazal'la Be the Band sürecinde röportaj yapmıştık ve tanışıyorduk zaten. Onun da klipte bizimle olması çok güzel oldu bence. Ortaya sevimli ve kaliteli bir iş çıktı diye düşünüyoruz.

-Albüm çıkalı neredeyse birkaç ay olacak. Albümle ilgili  aldığınız tepki ve eleştiriler nasıldı?

Kaan Özcan: Grup olarak Albümün beklediğimiz tepkileri aldığını düşünüyoruz. Sözüne güvendiğimiz zevkine inandığımız Birkaç yazar ve Blogger'dan çok güzel geri dönüşler ve yazılar gördük. Bu bizi müziğe tam gaz devam etmek konusunda çok motive etti. Dinleyen insanlar çok güzel şeyler söyledi ve yapıcı eleştirilerde bulundu. Bütün görüşler bizim için çok önemli.

-Albümden hangi şarkılara klip çekmeyi düşünüyorsunuz?

Kaan Özcan: Büyük bir ihtimalle ikinci klip "Sen Olmadan"a gelecek. Çalışmalara başladık şimdiden. Klip çekilecek ruha sahip birkaç parçamız daha var. Çekebildiğimiz kadar çok klip çekmek istiyoruz açıkçası.


-Meriva, kimleri dinliyor veya kimlerden etkileniyor?

Kaan Özcan: Grup elemanlarının kendine ait değişik zevkleri var tabii ki. Ama tüm grup olarak belirli zamanlarda değişik müzik tarzlarına takıyoruz ve o tarz şeyler dinliyoruz beraber. Bu aralar elektronik altyapılı deneysel işler yapan müzisyenleri ve grupları takip ediyoruz diyebiliriz.

-Albümün lansmanını yanlış hatırlamıyorsam Babylon'da vermiştiniz. Gelemediğim için nasıl geçti diye sormak istiyorum. :)

Kaan Özcan: Albüm lansmanımız çok güzel geçti. Dostlarımız ve arkadaşlarımız vardı. Müziğimizi başından beri takip eden sevdiğimiz insanlar da vardı. Bir çok müzisyen abimiz ve dostumuz da bizi yalnız bırakmadılar o gece. Teşekkür ediyoruz hepsine. :)

-Grubunuzun ismi "Meriva" . Bu ismin anlamı ne ve bu ismi gruba koymak kimin fikriydi?

Kaan Özcan: Grubun ismini ben koydum. Daha önce okuduğum kitaplardan birinde denk geldiğim bir kelimeydi Meriva. Aslında bütün kutsal din kitaplarında farklı farklı da olsa geçen bir kelime. O sıralarda Ortadoğu'da yaşayan insanlara vaad edilen bir tür su kaynağı. Çölde taşa asasıyla vuran ve o taştan su çıkarabilen Musa peygamberin bir mucizesi. Ayrıca evrensel bir tonlaması ve fonetiği olabildiği için bu isim bize çok cazip gelmişti.

-Birçok müzisyenlerden destekler aldınız ve en önemlisi mor ve ötesi'den tanıdığımız Harun Tekin'den. Ne söylemek isterseniz?

Kaan Özcan: Harun Tekin müziğimizi ve anlattığı şeyleri anlayan ve bizim çok sevdiğimiz bir abimiz. :) Kayıt sürecinde de bizden kopmadı ve bize güzel fikirler verdi ve tavsiyelerde bulundu. Tecrübelerinden yararlanmamıza yardımcı olduğu için ona teşekkür ediyoruz. Harun Tekin dışında Koray Candemir'de bize destek oldu. Daha ortada bir albüm yokken bile demolarımızı gidip ona dinlettirdik ve fikirlerini alırdık. Yeni yetme müzisyenler olarak etrafımızda bizi seven ve yardımcı olan insanlar olması bizi mutlu ediyor diyebiliriz. :)

-Meriva, müzik dışında neler yapıyor?

Kaan Özcan: Aramızda müzik ile ilgili akademik bir eğitim alan olmadığı için hepimizin kendine ait işleri var. Reklamcılar, yönetmenler, mühendisler. :) Ama şu anda ana odak noktamız Meriva tabii ki.

-Konserler veya turneler olacak mı?

Kaan Özcan: Konserler ve turneler çok yakında olacak. Şu an hepsi tasarlanma aşamasında. Yeni çıkan bir grubun her istediği yerde konser verebilmesi zor tabii ki. :) Ama olabilecek her yerde çalıp insanlara ulaşmak en keyif aldığımız şey.

-Hayatınızın dönüm noktaları?

Kaan Özcan: Grup olarak hayatımızın dönüm noktası tabii ki Be the Band'i kazanmak oldu. Albümümüzü olabilecek en iyi şartlarda kayıt edebilmeyi başardık bu sayede.

-Son olarak dinleyicilerinize ne söylemek isterseniz?

Kaan Özcan: Dinleyicilerimize bizi takip ettikleri, sahiplendikleri, internette paylaştıkları ve destek oldukları için teşekkür ediyoruz. Hepsinden konserlerimize gelmelerini ve bizimle birlikte eğlenmelerini istiyoruz. :)

Yorum Gönderme

2 Yorumlar