Advertisement

Main Ad

Yedinci Ev: "Gidişattan Mutluyuz."

   
Yedinci Ev, "Şimdi" isimin taşıyan ilk albümlerini geçen sene yayımladılar ama ben albümlerini birkaç gün önce dinledim ve şunu söylemeliyim ki çok güzel bir albüm. Desteği sonuna kadar hak ediyorlar! Yedinci Ev, vokalde Birkan Nasuhoğlu, Bass gitarda Hazar Aşçı ve davulda Turgay Gülaydın'dan oluşuyor. Albümden o kadar çok etkilendim ki bu grupla kesin röportaj yapmam lazım dedim ve dediğimi yaptım. Albüm ve müzik hakkında konuştuk! :) -Buket Kalkan

- Albümünüz hayırlı olsun. İsterseniz albümün sürecini  anlatarak başlayalım.

Birkan: Teşekkür ederiz. Albüm için belirlediğimiz şarkılara son hallerini verdikten sonra albümü kaydetmek için studyo arayışına başladık. Alen Konakoğlu ile albüm öncesine dayanan bir dostluğumuz vardı. Sağ olsun albümün prodüktörlüğünü de üstlendi ve kayıtlara kendi studyosu olan TheKulube' de, 2012'nin Eylül ayında başladık. Albüm kayıtlarını bitirdikten sonra We Play ile görüştük ve albümü We Play etiketiyle 2013 Eylül ayında yayımladık.

- "Şimdi" ismini  verdiğiniz bir ilk albümünüz var.  Albüm ile ilgili aldığınız tepkiler ve eleştiriler nasıl?

Hazar: Tabii her ne kadar müzik piyasasında bireysel olarak yıllardır hatırı sayılır işler yapmış olsakta yeni grup ve ilk albüm zorluğunu yaşıyoruz. Ama bizim istediğimiz de birdenbire parlayıp, 3-5 sene sonra unutulmak değil. Sakin ve sağlam adımlarla ilerleyip, bize sadık bir dinleyici kitlesiyle uzun yıllar Yedinci Ev'i yaşatmak istiyoruz.

Turgay: Albümü beğendiğini söyleyen güzel bir kalabalık kitle var, ufaktan adımız da yayılmaya başlıyor. Gidişattan mutluyuz.

- Yedinci Ev ismi nereden geliyor?

Turgay: Gruba isim aradığımız süreçte üçümüzün de önceden okumuş olduğu Yuvaya Yolculuk kitabı aklımıza geldi. Bir araya gelip sohbet ettiğimiz zamanlarda değindiğimiz konular bu kitaba oldukça yakındı. Hepimiz kişisel olarak bu kitabın bize söylediklerinden oldukça etkilenmiştik. Biz de grubun adını Yuvaya Yolculuk'tan esinlenerek, kitabın bir bölümünü de içeren Yedinci Ev koyduk.

- Müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Hazar: Trio bir rock grubu olarak elimizden geldiğince rock müzik iskeletinde, içimizden geldiği gibi çalıp söylüyoruz diyebiliriz.

-Şarkı sözlerini  yazarken nelerden ilham alıyorsunuz?

Birkan: Albümde yer alan her şarkının bir yaşanmışlığı var. Hepsi içinde ufak hikayeler barındırıyor. Yaşadığım günlerin bana kattıkları ve aklımda kalıp beni etkileyen olayları kağıda dökmeyi tercih ediyorum. Hayatıma girmiş bir kadın ya da yaşadıklarından etkilendiğim bir arkadaşım bana ilham olabilir.

- İlk albüm süreçleri genellikle özeldir. Ne gibi unutulmaz anılarınız oldu?

Turgay: Grubun kurulmasından tutun da, albüm kayıtlarına başladığımız ve bitirdiğimiz güne kadar, şirket arayışımız, albüm kartoneti düşünceleri, klip toplantıları... Bunlar hep önemli anlar ve duygular yaşattı bize. Yani maddeler halinde saymak oldukça güç.

- Grup bir araya nasıl geldi?

Birkan: Şans eseri bir projede çalmak için bir araya geldik. Tanıştığımız ilk günden beri aramızda sımsıkı bir bağ oluştu. Her şeyden önce çok iyi bir dostluğumuz oldu. Proje bitince de grup kurma fikrini ortaya attık.
Hazar: Birlikte çalmaktan çok keyif alıyorduk ve grup işi bizi oldukça heyecanlandırdı. Sonra da vakit kaybetmeden albüm hazırlıklarına başladık.

- Gezi Parkı olaylarına  değinmek istiyorum.  Tüm Türkiye'yi derinden etkileyen Gezi Parkı olayları sizi nasıl etkiledi? Albümde Gezi direnişine selam gönderiyorsunuz.

Turgay: Gezi Direnişi bambaşka bir konu. Orada herkes özgürlüğü için, daha fazla adalet için varını yoğunu ortaya koydu. Biz de gücümüz yettiğince, elimizden geleni yapmaya çalıştık.

Birkan: Olayları bilinçli bir şekilde, yakından yaşamak bizi fazlasıyla etkiledi. Zaten sisteme karşı diyeceğimiz birkaç şey vardı. Onu da Eninde Sonunda ile bir bedene büründürmüş olduk.

- Yedinci Ev'in müziğini, grubu daha önce dinlememiş birine nasıl özetleyebilirsiniz?

Birkan: Dediğimiz gibi, biz her zaman samimiyetten yanayız. Bu yüzden şarkılarımızda yaşanmışlıkları işliyoruz, içimizden geldiği gibi, bir kalıba sıkışmadan müziğimizi yapıyoruz. Bu nedenden dolayı elbet herkes şarkılarımızda kendinden bir parça bulacaktır.

- Yedinci Ev, kimleri dinliyor, veya kimlerden etkileniyor?

Turgay: Yedinci Ev'in müzik konusunda ilham aldığı en büyük güç dinlediği müzik türü yelpazesinin genişliğidir. Jazz'dan Rock'a, Indie'den Reggea'ye kadar kulağımıza hoş gelen her şeyi severek dinliyoruz.

Birkan: Ama sahnede albüm dışında çaldığımız;  Neşet Ertaş, Aşık Veysel, Barış Manço şarkılarının bizde ayrı bir yeri vardır.

- Hayatınızın dönüm noktaları dediğiniz?

Hazar: Hepimizin hayatında dönüm noktası olarak nitelendirebileceğimiz bir zaman dilimi olmuştur. Bunları tek tek yazmak imkansız. Ama hepimizin ortak yaşadığı en son dönüm noktası albümümüzün piyasaya çıktığı ilk gün diyebiliriz.

- Son olarak takipçilerinize  söylemek istediğiniz?
 
Hazar: Yavaş yavaş bizi yakından takip ettiğini fark ettiğimiz arkadaşlar var. Onların yeri bizde her zaman ayrı olacak. Çünkü şu an yolun başındayız ve seneler geçtikte biz de onlarla birlikte büyüyor olacağız.

Birkan: Her daim içten ve samimi olacağımızı unutmasınlar. Onların bizim müzik hayatımızdaki yeri çok mühim. Eğer bizden yeni bir şeyler duymak isteyen kimseler olursa yaptığımız şarkıların bir anlamı olur. Eğer yaptığımız şarkıları, yaşadıklarımızı onlarla paylaşabilirsek var olmamızın bir nedeni olur.

Turgay: Bütün dinleyenlerimize bu röportaj sayesinde bir selam göndermiş olalım. En yakın konserde kucaklaşmak üzere.

Yorum Gönder

0 Yorumlar