Konuk Yazarlık ve Rammstein

İlk öncelikle herkese selamlar. Ben artık Blog'umda konuk yazar olayını başlattım ve ilk konuk yazar benim çok yakın arkadaşım Rüya Şahin oldu. Hani bu ilk olarak kalmayacak. Blog'umda konuk yazar olmanız için belki size konuk yazarlık teklif edebilirim, şaşırmayın. :) Rüya, yazısında her ne kadar grupla pek alakam olmasa da Rammstein'den bahsetti. İşte ilk konuk yazar ve Rammstein. 


Yaklaşık bir ay önce, çoğunuzun bildiği, Rammstein adlı grubu dinlemeye başladım. Önceden bildiğim bir gruptu. "Du Hast" ve "Mein Herz Brennt" şarkılarını duymuştum sadece. Twitter'da takip ettiğim bir kız vardı, Rammstein hayranıydı, ben de onun bu durumuna bakarak merak edip grubu dinlemeye başladım. Her insan gibi önce Youtube'da arattım grubu. İlk çıkan şarkının adı "Ich Tu Dir Weh"ti. Klip bana çok marjinal geldi, hoşuma gitti. Şarkı da hoşuma gitmişti. Sonra diğer şarkılarını dinlemeye başladım. 

İnternetten araştırdığıma göre grubun yaptığı müzik "Neue Deutsche Härte" diye tanımlanıyordu. Endüstriyel Metal, Heavy Metal ve Tanz Metal olarak da tanımlanabiliyor ayrıca. Benim hiç hoşuma gitmezdi bu tarzlar. Çünkü ben, Alternatif Türkçe Rock dinleyen bir insandım. Ama nedense bu grubun yaptığı müzik hoşuma gitti ve birden o önceden dinlediğim müzik türü bana sıkıcı gelmeye başladı. Dil de Almanca olduğu için hem dile hem de gruba böyle bir yakınlığım başladı. 

Çoğu insan bu grubun şarkı sözlerini çok küfürlü, çok terbiyesiz buluyor. Fakat grubun solo gitaristi olan Richard Kruspe diyor ki: "Şarkı sözlerimiz bazılarının söylediği gibi ahlaksızca veya rezalet değil. Onlar meleklerden gelen aşk şarkıları…"

Gelelim sevdiğim albümlerine.. Bana soracak olursanız "Mutter" albümünü çok beğeniyorum. Neredeyse tüm favori Rammstein şarkılarım bu albümde toplanmış. "Ich Will", "Sonne", "Feuer Frei!"gibi. Bu albümden favori klibim ise Sonne'ye ait. İzlemek isterseniz;http://www.youtube.com/watch?v=kIBeYoP9Wi0
Bir diğer çok sevdiğim albüm ise "Sehnsucht". Özlem anlamına gelen Sehnsucht, gerçekten arşivlerde bulunması gereken bir albüm. Albümle aynı adı taşıyan Sehnsucht, Engel ve Klavier şarkıları favorim.


Grup en son 2011 yılında "Mein Land" adlı single yayınladı. Grup üyelerinden Christoph Schneider "Konserlerde sürekli aynı şarkıların çalınmasından sıkıldıklarını" söylemişti. Belki de bu bir yeni albüm habercisi olabilir. 

Ayrıca biliyorsunuz ki, Rammstein 25 Haziran 2010 tarihinde Sonisphere Festivali kapsamında İstanbul BJK İnönü Stadyumu'nda konser vermişti. Keşke o yıllarda dinleyicisi olup, gitseydim diye düşünüyorum bazen. Fakat Youtube'dan bu konseri izlediğimde de gitmemiş olmama da seviniyorum. Çünkü kimse doğru dürüst eğlenmemiş, herkesin elinde telefon, sahneyi çekiyorlar. "Du Hast" ve "Pussy" haricinde doğru düzgün şarkılara bile eşlik etmemişler. Kesin grup üyeleri bir daha ülkemizde konser vermemeyi dilemiştir. 

Bu arada geçen gün maNga'nın "Du Hast" performansını izledim. Açıkça söylüyorum hiç beğenmedim. Solist Ferman Akgül'ün Du Hast yerine Zu Hast demesi baştan bitirdi zaten beni. Müzik desem, o da olmamış. Kimse kusura bakmasın. Eskiymiş zaten, sadece ben yeni gördüm.


Grup üyelerinden de kısaca bahsedeyim: 


  •  Till Lindemann - Vokal
  •  Richard Z. Kruspe - Solo gitar, geri vokal
  •  Paul Landers - Ritim gitar, geri vokal
  •  Oliver Riedel - Bas gitar
  •  Christoph "Doom" Schneider - Davul
  •  Christian "Flake" Lorenz - Klavye

Yazımı bitirirken, içinizde bir Rammstein sevgisi oluşturmaya başladıysam ne iyi. Bu adamlar müthiş! 


Yorum Gönderme

0 Yorumlar