Advertisement

Main Ad

Candan Tezel: "Solo Albüm Yapmanın Deli İşi Olduğunu Öğrendim."


110'dan beri aşina olduğumuz Candan Tezel, ilk solo albümü "Hikayeler"i dinleyicilerin beğenisine sundu!  9 şarkıdan oluşan bu albüm, dinleyiciler tarafından çok iyi eleştiriler aldı. Ben de tabii boş durmayıp, kendisiyle güzel bir röportaj gerçekleştirdim. -Buket Kalkan

-Albümünüz hayırlı olsun. Albüm sürecini anlatarak başlayalım isterseniz. 


Candan: Yaklaşık 3 senelik bir süreçten bahsediyoruz. Bestelerin bir kısmı 110'la ilk çalışmaya başladığımız zamanlardan, hatta öncesinden kalma. Yıllar içinde birikince bir solo albüm yapma gerekliliği hissettim ve sonuca vardık. :)-Bu albümde kimlerle çalıştınız?


Candan: Söz ve müzik (neredeyse) tamamen bana ait. Düzenlemelerde ise tıkandığım noktalarda Ozan (Yılmaz)'dan yardım aldım. Daha önce tamamen kendi başıma bir albüm prodüksiyonu yapmamıştım, sıkıştığım yerlerde Ozan yetişti neyse ki. :) Bunun dışında davulda Alen Konakoğlu ve Mehmet Uludağ, bas gitarda Koray Erkan, gitarda Deniz Tuzcuoğlu, ukalelede Eren Dutlu, klarnet ve ud ise Nedim Ulusoy eşlik etti.

-Albüm ile ilgili aldığınız tepkiler ve eleştiriler nasıldı?

Candan: 110'la kıyaslayan bir kesim oldu. O eleştirileri çok umursamak istemiyorum zira bu bir 110 işi değil. Zaten bu sebeple de 110'a alternatifmiş gibi bakılması yanlış. Sözlerin daha ön planda olduğu bir iş solo albüm. 

-Geçtiğimiz günlerde ikinci klibinizi yayımladınız ki severek dinliyoruz. Klibin sürecinden bahsedelim.


Candan: Klip konuları benim için hep sıkıntılı geçiyor. :) Ne çekilmesi gerektiğine karar verene kadar bıktırıyorum insanları. Neyse ki Göksel Balaban ile kimyamız uyuşuyor, bir de sakin adam. :) İlk klibin devamı olan bir iş istiyordum. Ayrılıktan sonraki alışma sürecinden bahsediyorum şarkıda, klibin de bu yönde olmasını istiyordum. Ortaya memnun kaldığım bir iş çıktı.


-İlk solo albümünüz "Hikayeler" ile karşımızdasınız. Deneyimler size ne kattı?


Candan: Solo albüm yapmanın deli işi olduğunu öğrendim. :) Özellikle her şeyi kendiniz yapmaya kalktığınızda iş iyiden iyiye içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Daha önce grupla çalışırken bir görev dağılımı vardı ve kafanız belli noktalarda rahattı. Burada ise işi beğendirmeye çalıştığınız kişi yine sizsiniz ve bir şey hoşunuza gitmediğinde sorumluluktan kaçma şansınız kalmıyor. Oldukça şizofren haller yaşadığım oldu ama nasıl yapılması gerektiğini bir nebze de olsa öğrenmiş oldum.


-Albümdeki şarkılar eski yazdıklarınız mı, yoksa yeni mi?


Candan: Karışık... Eskiden beri elimde olan fikirler de var, son 3 senede ürettiklerim de. ama hiç biri ilk yaptığım haliyle kalmadı. Süreç içinde sözlerde ve vokal melodilerinde bayağı bir değişiklik oldu elbette.

-110 grubunuz şu an ne durumda? Yeni bir albüm yapar mısınız?


Candan: Ben isterim ama yeni bir albüm olacaksa tamamen elektronik müziğe dönmeli 110. Gönlümden öylesi geçiyor.


-Rahat bir gününde misiniz?


Candan: Bu ara öyle bir gününde olan var mı acaba?


-Turne yapmayı düşünüyor musunuz?


Candan: Açıkçası albümü konserler için yapıyorum. Sahnenin keyfi bambaşka. Her yere gidip insanlarla birebir etkileşim halinde olmak istiyorum. Yani evet, turne yapmak istiyorum.

-Gönül isterdi ki lansman konserinize gelip o güzel şarkılarınızı dinlemek ama yaş sınırından dolayı gelemedik. Nasıl geçti lansman konseriniz?

Candan: Nisan gibi ilk konseri yapmak istiyorum. Sahne için planlarım var ama o iş de başka bir prodüksiyon. Bakalım altından nasıl kalkacağım. :)


 -Bugüne kadar hayalini kurduğunuz ve gerçekleştirebildiğiniz düşünüz neydi, hayalinize ulaşmak için ne yaptınız?


Candan: Hayalini kurduğum şeylerin yaptığım işle ve çevremle çok bir ilgisi yok. O sebeple gerçekleştirdim diyemiyorum. :) Belki daha ileride.

Basın : Gülçin Kocakır - info@gulcinkocakir.com
Menajer : Cihan Emer

Yorum Gönderme

0 Yorumlar