Advertisement

Main Ad

Biri Coldplay mi Dedi?


Uzun zamandır düşünüyordum acaba bir Coldplay yazısı yazsam mı diye. Arka fonda “Trouble” çalıyor üstünüze afiyet. Bu güzel şarkı eşliğinde biraz Coldplay hakkında yazayım.

Coldplay’i 2012’de Rihanna ile düet yaptığı “Princess of China” (Çin Prensesi) şarkısı ile keşfetmiştim. Solisti Chris Martin’in sesi beni derinden etkiledi desem çok abartmış olmam. O ayları o şarkıyı dinleyerek geçirdim. Sonra “Viva La Vida” , “Violet Hill” , “Paradise” ve “Hurts Like Heaven” gibi şarkıları keşfettikçe gruba karşı olan sevgim arttı. Sonra YouTube’dan kliplerini izledim, albümlerini elimden geldiğince dinlemeye çalıştım ve çok beğendim. Herkes Chris Martin için “sesini kullanamıyor”, “ses tekniği yetersiz” ve “iyi bir solist olduğu düşünülmese de…” gibi yorumlar yapsalar da ben çok karşıyım bu eleştirilere. 70 milyonun üzerinde albüm satışı ve sayısız ödül kazanan bir Coldplay var, lütfen! Bunlar hep Chris Martin sayesinde. Ayrıca tek şarkı söylemiyor Chris Martin, gitar ve piyano da çalıyor ve iki tane şiir kitabı var. Chris Martin için “şair ruh” deniliyor ve haklılar da.

Fonda çalan “Trouble” benim favori Coldplay şarkım. Baştaki piyano çok etkileyici. Telefon zil sesi olarak kullanabilir bir şarkı.

Tabii “Violet Hill” Coldplay’in en “efsane” şarkısı! Sürükleyici bir romandan daha iyi hissettiriyor bu şarkı. Hele en sonundaki
“I took my love down to violet hill,
There we sat in the snow.
All that time,
She was silent stil,
If you love me
Won't you let me know.” Kısmına bitiyorum!!

“Paradise” var bir de  “Mylo Xyloto” albümünden. Dinlerken biraz halsizleştiğim, düşüncelere daldığım ve triplere girdiğim doğrudur! “Para-para paradise ooooooo” kısmında Chris’e eşlik etmek çok zevkli bir şey!

“Viva La Vida” var sırada. Baştaki keman sesi oldukça güzel. Müziğin müthiş ritmine kapılıyorsunuz, şarkıyı bırakamıyorsunuz ve tekrar tekrar dinlemek istiyorsunuz. Bu harika değil de ne?

Coldplay, geçen 1 aya yakın yeni albüm çıkmadan önce yayınladıkları “Midnight” klibi var. Pek beğenmedim açıkçası ama yayınladıkları “Magic” single’ını ilk dinlediğim anda benim favorim olmayı başardı! Ayrıca birkaç gün önce “Magic” videosu da yayınlandı. "Pazartesi sendromu"na çok güzel geldi bu klip. Çok çok beğendim klibi. Chris Martin'in oyunculuğu tartışılmaz. Hâlâ izlemediyseniz YouTube'dan dinleyin. :)


Coldplay'in yeni albümü "Ghost Stories" 19 Mayıs’ta çıkacak. Yeni albüm için sabırsızım çünkü yeni Coldplay şarkıları dinlemek istiyorum. Albüm çıkana kadar eski ama bir o kadar aşina olduğumuz Coldplay şarkılarını dinlemeye devam edelim. 

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Çok güzel bir yazı olmuş, 19 Mayıs'ı sabırsızlıkla bekliyoruz :)

    YanıtlaSil
  2. Yıllardır dinlerim cok severim chris olmasa coldplay de olmazdı sesini kullanamıyor diyenler halt etmişler o şarkılar chirisin sesi ve enerjisiyle etkili ve çok güzel. Kim demiş sesini kullanamıyor diye ilk defa duyuyorum 😄 coldplay muhteşem bir gruptur gerçek müzisyendirler . Enerjileri şarkıları sahneleri konserleri muhteşemdir iyiki varlar iyiki onlarla aynı zamanda yaşıyorum 🥰❤

    YanıtlaSil