Advertisement

Main Ad

maNga - Işıkları Söndürseler Bile


maNga’nın beklenen yeni albümü “Işıkları Söndürseler Bile”yi nihayet yayımladı. Üstünüze afiyet albümü alamayınca Deezer’dan dinledim ama söz alacağım.

Albüm çıkmadan önce iTunes’dan “Fazla Aşkı Olan Var Mı?” ve Kenan Doğulu ile yaptıkları düet şarkısı “Bize Müsaade Ettim”i dinlemiştik. Şimdi ise bütün şarkıları internet üzerinden dinlemek mümkün. Albüm bugün çıkmasına rağmen yazı yazma özürlüsü olduğum için dayanamayıp yeni albüm hakkında yazı yazmaya başlıyorum. maNga’yı hepimiz çok severiz ama yeni albüm için epey bir bekledik, ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Beklediğimize değen bir albüm olmuş açıkçası. 

Albümün ilk açılış şarkısı “Dem” ile başlayıp, “Fazla Aşk Olan Var Mı?” ile devam ediyor. 7 Nisan Pazartesi günü bu klip yayınlandı. Şunu söylemek gerekirse, son zamanlarda dinlediğim en iyi Türkçe Rock şarkılardan. Şarkı bir “Şehr-i Hüzün” sound’unu andırıyor adeta. “Parti” tam zıplamalık bir şarkı olmuş! “Hint Kumaşı” ismini görünce bir anda şarkıdan soğumadım değil ama şarkıyı dinleyince şarkıya karşı önyargımı kaldırdım. :p Kenan Doğulu düetini öğrenen bazı fanlar maNga pop müziğe yöneliyor tarzı yorumlar yapmışlardı ama tam tersi oldu, maNga pop müziğe değil, Kenan Doğulu Rock müziğe yöneldi ve “Bize Müsaade Ettim” düeti ortaya çıktı.  Sıradaki şarkı “Bir Varmış Bir Yokmuş” . Gitarla başlayan o güzel şarkı, Ferman’ın o güzel sesiyle devam ediyor. Tam kıvamında bir şarkı. İşte albümle aynı adı taşıyan “Işıkları Söndürseler Bile” ! Klip olmasını en çok istediğim şarkılardan. Dinledikten sonra tekrar dinlemek isteyeceğiniz şarkı. “En Güzel Şarkım” , albümün  8. şarkısı. Şarkı akustik gitar ve Ferman’ın sesiyle başlıyor. Tek kelimeyle müthiş. Bir de “Gözünü Aç Çocuk” var. Muhteşem davul ve gitar tonlarıyla bizi adeta büyülüyor. Ferman’ın sesi de bonusu! Albümde “Romantik Şizofren” ismini verdikleri bir şarkı var. Şimdi kesin şarkının ismi böyle diye Arabesk Rock dersiniz kesin. Dinlemeden yakıştırma yapmak yersiz arkadaşlar lütfen. Hafif müzik tarzı, bir o kadar da mükemmel. “Eriyorum Nihayete” var, pek beğendiğim söylenilemez. Sonuçta renkler ve zevkler tartışılmaz. Albümün son şarkısı söz ve müzik Aziz Üstün’e ait “Yaranmaz Aşık” var. Açıkçası çok güzel bir cover olmuş diyebilirim. Kısaca özetleyeceksem bu albüm inanılmaz olmuş. Yeni çıkan albümler üzerine yazı yazmayı pek beceremem ama umarım hoşunuza gider.

Albüm ha Ocak’ta çıkacak, ha Mart’ta çıkacak albüm bir türlü çıkmak bilmemişti. Yani biraz daha gecikseydi Poll Production’ı basacaktık ne yalan söyleyeyim. :p (şaka tabii ki) Ama albüm çıktı ya, bize o yeter. Açıkçası maNga’dan böyle bir sound’u hiç beklemezdim ve beni fazlasıyla şaşırttılar. Ne zaman sabırsızlıkla bir albüm beklesem o albüm artık Arabesk Rock tarzı oluyor ama maNga’da korktuğum başıma gelmedi! maNga’nın albümü tam bir “Rock” albümü olmuş! Albümü satın almadıysanız D&Rdan 16.99 TL’ye satın alabilirsiniz veya Deezer’dan dinleyebilirsiniz. Son olarak albümü bizlerle buluşturan maNga'ya sonsuz teşekkürler!

Yorum Gönder

0 Yorumlar