Advertisement

Main Ad

Control+Z: "Yarışma Defterlerini Kapayıp Albüm Yapma Kararı Aldık."


Vokalde Buğrahan Çayır, Gitar'da Gökhan Sardoğan, Bas Gitar'da Başar Sayılgan ve Davul'da Mihraç Nar'dan oluşan Control+Z , Ekim 2013'te yayımladıkları "Sadece Dinle" adli ilk albümleriyle adından sık sık söz ettiren gruplardan. İlk klipleri "Yağmur Adam" ile beğenileri toplayan grup, ikinci klipleri albümle aynı ismi taşıyan "Sadece Dinle" isimli şarkıya klip çektiler. Sözü daha fazla uzatmadan müzik dünyasında güçlü adımlarla ilerleyen Control+Z röportajına geçelim. -Buket Kalkan

-Grubun kuruluşu ve bir araya gelme hikayesiyle başlayalım.

ÖSS’de kazandığımız Trakya Üniversitesi’nin bulunduğu il olan Edirne’de tanıştık. Resmi olarak tanışmadan önce bile birbirimizi tanıyorduk, aynı barlara takılır farklı gruplar da çalardık. Daha sonra bir yarışma vesilesi ile bir araya geldik. 2007′den buyana da kendi bestelediğimiz şarkılarla dinleyicilerle buluşuyoruz.


-Ekim ayında yayımladığınız "Sadece Dinle" adlı bir ilk albümünüz var. Albüm çıktıktan sonra aldığınız tepkiler ve eleştiriler nasıldı?

Albüm hakkında olumlu eleştirilerin yanında olumsuz eleştiriler de geliyor. Bizim için olumsuz eleştiriler çok önemli. Çünkü bizim göremediğimiz yerleri görmemize yarıyor ve olgunlaşmamızı sağlıyor.


lk albüm süreçleri genellikle özeldir. Ne gibi unutulmaz anılarınız oldu?

Yıllardır albüm çıkarmak için çok fazla çaba sarf ettik. Sürekli son anda oldu derken aksilikler çıktı ve bu süreçte albümü 3 defa kaydettik. :)


-Albümün ilk videosu "Yağmur Adam"dan bahsetmenizi istiyorum.

“YağmurAdam”ı Buğra (vocal) şöyle anlatıyor: “Rainman filmini çok severim ve çok geç izledim. Kardeş olan Charlie ve Raymond’ın hikayesini anlatır. Raymond’ın bazı zihin sel engelleri var. Engeli yok gibi görünen Charlie’nin kardeşine olan sorumsuzluğu, bencilliği, ukalalığı onun en büyük engelleridir aslında. Benim de bir kardeşim var. Bu yüzden o empatiyi daha çabuk kurmamı sağladı. Herkes şarkının sevgiliye yazıldığını sanıyor ama kardeşe, ailedeki bir bireye yazılmıştır.”

-Anlamı epey iddialı olan Control+Z'yi isim olarak seçme sebebiniz neydi?

Hayatta yapılan hataların keşke geri dönüşü olsa...

-Müziğinizi oluştururken etkilendiğiniz belli başlı ismiler oldu mu?


Etkilendiğimiz birçok sanatçı var tabii ki. Fakat en başta Mete Özgencil, Umay Umay.


-Rock'n Dark Müzik Yarışması'dan bahsedelim. 


2008 yılında katıldığımız “Rock’n Dark” yarışmasında, Çanakkale Bölge Finalleri’nde “En İyi 3. Grup” seçilerek 2010 Rock’n Dark Türkiye’de en iyi 10 grup arasına girme başarısı gösterdik, ayrıca 2009 yılında Radyo Boğaziçi tarafından düzenlenen “11. Battle of the Bands” yarışmasında 1.olduktan sonra yarışma defterlerini kapayıp albüm yapma kararı aldık.

-Control+Z'nin müziğini, grubu daha önce dinlememiş birine nasıl özetleyebilirsiniz?

Albümümüzü CD çalara koyup "SadeceDinle"melerini tavsiye ediyoruz.

-Control+Z'yi kimler sever? :)

Ayrım yapmaksızın herkes sevebilir. :)

-Son olarak Gezi Parkı direnişinden söz etmek istiyorum. Zor ama bir o kadar da önemli olan süreç sizi nasıl etkiledi?


Gezi Parkı direnişlerinin sonuna kadar arkasındayız, haksızlığın ve eşitsizliğin her zaman karşısındayız.

-Web sitenizi ve hayranlarınızın sosyal medyada Control+Z'yi takip edebilecekleri adresleri öğrenebilir miyiz?
Bize controlzband.com web sitemizden ulaşabilirler. 

Onun dışında sosyal medya hesaplarımız;

Facebook.com/ControlZband
Twitter.com/ControlZband
Insgtagram.com/ControlZband

Yorum Gönder

0 Yorumlar