Advertisement

Main Ad

Epica - The Quantum Enigma


2-3 gün önce kendilerini Türkiye’de ağırlamıştık Epica’yı. Kendilerini bir kez olsun görmeyi çok isterdim ama yaş sınırı, onu geçtim aileden izin alma olayları. Ama Türkiye’ye geldiler ya, o yeter. Simone ile aynı havayı solumak bile yeter benim için. :p 2 Mayıs’ta çıkan ve “The Quantum Enigma” adını verdikleri son albümlerini yayımladılar.

Albümün ilk açılış şarkısı olan “Originem” adını verdikleri kısa bir inrodan sonra sert bir müzik çıkıyor ve bu şarkının adı : “The Second Stone” .  Şöyle söyleyecek olursam metal müzikle pek bir aram yok. Senfonik metal olarak  Within Temptation ve Epica’yı dinlesem yeter benim için. Bu iki grubun müzikleri kesinlikle çok hoş. “The Second Stone” da oldukça güzel bir şarkı olmuş. Defalarca kafa sallanabilecek bir şarkı. Albümün 3. Şarkısı “The Essence of Silence” hafif bir keman sesi ile başlayıp sert bir soundla devam ediyor. Simone’un sesi büyülüyor şarkıyı. 4. Şarkı “Victims of Contşngency” var. Dediğim gibi sert müzikle aram yok, pek beğenmedim açıkçası. Albümün 5. Şarkısı “Sense Without Sanity – The Impervious Code –“ tam benlik bir şarkı! Simone Simons yine harikalar yaratıyor her zaman ki gibi. Dinlemeden geçmeyin sakın. “Unchain Utopia” çok mu güzel olmuş? Evet evet kesinlikle çok güzel bir şarkı. Senfonik metal tarzı sevenler bu şarkıyı da dinlemeli. 7. Şarkısı, -intro- “The Fifth Guardian – Interlude – “ , sakin zamanlarda dinlenecek şarkılar arasında. “Chemical Insomnia” ve “Reverence – Living in the Heart-“ arasında gidip geldim desem yeridir. Önemli olan bu iki şarkıların güzel olmaları.  Sıradaki şarkıları “Omen – The Ghoulish Malady-“ var. Favorilerim arasına girmeyi başardı. J “Canvas of Life”a adeta bağlandım! Giriş müziği hafif ama sonra sertleşen bir Epica şarkısı. Biraz  Sharon Del Adel’e benzettim Simone’un sesini. Evet evet bunu dinlemelisiniz! Albümün 12. Şarkısı “Natural Corrupion” da favorilerime girdi. Yapacak yorum bulamıyorum bazen, bu kadar güzel olmak zorunda değiller. Eğer albümü dinlemeyenler varsa veya dinlemeye başladılarsa, 11:53 dakikalık “The Quantum Enigma - Kingdom of Heaven Part II”yi dinlemeden geçmesin. Uzun şarkıları sevdiğimi söylemiş miydim? Sevenler bu şarkıyı da dinlesin! Albümün kapanış şarkısı olan “Banish Your IIIusion (Bonus Track)” Kitap okunurken dinlenecek şarkılar arasında bu da olmalı.


Epica’yı nasıl keşfettiğimi soracak olursanız, yaklaşık 6-7 ay önce Facebook’ta metal müzik sayfalarında dolaşırken gördüğüm “Never Enough” videosu ile tanıdım. Klibi telefona indirdim ve dinlemeye/izlemeye başladım. Tarza alışık olmadığım için ilk dinleyince biraz sıkılmıştım ama şimdi sürekli o şarkıyı dinliyorum ve dinlemekten de büyük keyif alıyorum. Sonra birkaç arkadaşlarımın tavsiyelerinden yola çıkarak başka şarkılarını dinlemeye başladım ve tabii ki çok beğendim. Bu grupla ilgili ne yazacağım konusunda aklıma hiçbir şey gelmiyor. Tabii yazıma bakınca her şeyi yazmışım. Kelimeler yetmiyor Epica'yı anlatmak. İlk Epica yazısı olduğu içindir belki. Ama şu an istersem Simone Simons'u abartarak övebilirim! Güzel sesli prensesimiz desek yeter belki -fazla abartmayalım.- Umarım okurken keyif alırsınız. 

Epica'nın şimdiki tam kadrosu şu şekilde :

Simone Simons - mezzo-soprano vokal
Mark Jansen - ritim gitar, vokal
Rob van der Loo - bas gitar
Isaac Delahaye - elektro gitar
Coen Janssen - klavye, piyano
Ariën Van Weesenbeek - davul

Yorum Gönder

0 Yorumlar