Advertisement

Main Ad

Redd albümlerine bir bakış


Türkiye’nin aykırı rock grubu Redd’in 2005’ten 2012’ye kadar yayımladıkları albümler, çektikleri iddialı klipler ve daha fazlasınısizler için yazdım. 50/50


50/50 – 2005 / Redd’in yayımladığı sözleri Doğan Duru, müzikleri Doğan Duru ve Berke Hatipoğlu tarafından yapılan 2005 çıkışlı ilk albümleridir. Albümün çıkış şarkısı “Mutlu Olmak İçin” , haftalarca listelerde kalmayı başaran Redd şarkısı olmayı başarmış. Aksine birkaç şarkıları dışında öyle çok beğendiğim bir albüm değil kendimce. Belki ilk albüm diye beğenmiyor olabilirim. Sonuçta her grubun ilk albümleri pek güzel olmuyor. Tabii bu albümlerinden “Keyifli Bir Gün” , “Nefes” , “Meleksin Güzel” ve “Öperler” gibi şarkıları severim. 

Albümden çıkan klipler: "Mutlu Olmak İçin", "Öperler", "Bahçelere Daldık"


Kirli Suyunda ParıltılarKirli Suyunda Parıltılar – 2006 / Redd’in bir sene sonra yayımladığı ikinci albümleri “Kirli Suyunda Parıltılar” , Pasaj Müzik etiketiyle çıktı. Albümün çıkış şarkısı “Falan Filan” Türkiye müzik listelerinde birinci kalmayı başaran Redd şarkısıdır. Ayrıca MTV’de yayınlanan World Chart Express adlı programda 10 numaradan giriş yapmış. Bu haberi görünce her defasında çok seviniyorum. Şarkıyı sert bulan bazı TV kanalları (!) bu şarkıyı döndürmezken MTV gibi iddialı bir kanal bu klibi döndürdü! Birkaç dizide bu şarkı çalınır. (Bkz : Güneşi Beklerken) İkinci klipleri “Hâlâ Aşk Var Mı?” , liste başı olmayı başarmış. Aşk şarkısı zannedilen bu şarkı aslında bir siyasi şarkı. Dinlediğinizde anlayacaksınız. Aksine en sevdiğim Redd albümü “Kirli Suyuında Parıltılar” . Bütün sevdiğim şarkılar bu albümde toplanmış. Bülent Ortaçgil’in efsane “Çığlık Çığlığa” şarkısını Redd’den dinlemek mümkün. Bu albümden “Dünya” , “Aşık” , “Artık Melek Değilim” , “Bak Keyfine” “Roman Kahramanı” ve “Prensesin Uykusuyum” gibi favorilerim diyebileceğim şarkılar. Bu albümü bulamıyorum ama mutlaka arşivlere eklenilecek Redd albümlerinden. 

Albümden çıkan klipler: "Falan Filan" , "Hâlâ Aşk Var Mı?" , "Dünya"


Gecenin Fişi Yok
Gecenin Fişi Yok – 2008 / Grubun askere gitmeden önce 2007 yılında Ghetto’da verdikleri unplugged konserinin kaydıdır. Bir stüdyo albümü değil, DVD albümüdür. İlk albümleri “50/50” ve ikinci albümleri “Kirli Suyunda Parıltılar” albümlerinde yer alan şarkıların akustik olarak çalmışlardır. Canlı olarak kaydedilen konserin DVD’si 14 Şubat 2008 yılında çıkmış. Birçok Redd şarkılarının canlı akustik hallerini bulabileceğiniz bir DVD. Konserde “Boşver” adını verdikleri şarkıyı ilk kez bu konserde çalmışlardır. En sevdiğim Redd şarkılarından diyebilirim. Hatta keşke bu şarkıyı diğer albümlere de koysalar demedim değil. O kadar güzel, o kadar dokunaklı bir şarkı ki, dinlerken bayağı düşündüren bir şarkı. Youtube’dan full olarak izleyebilirsiniz. 

Albümden çıkan klipler: "Boşver" (performans)


Plastik Çiçekler ve BöcekPlastik Çiçekler ve Böcek – 2008“Gecenin Fişi Yok” DVD’si çıktıktan bir gün sonra yayımlanan Redd’in ilk ve ikinci albümlerinden oluşan akustik albüm. 15 Şubat 2008’de çıkmakla kalmayıp, bir gün içerisinde kaydedilen albümdür. Albümün öne çıkan şarkısı ise severek dinlediğim ve yönetmeni Emir Khalilzadeh’in çektiği “Nefes Bile Almadan” klibidir. “50/50” albümünde yer alan “Nefes” şarkısının akustik halidir ve “Nefes Bile Almadan” adıyla bu albümde yer almıştır. Bu albümü edindim ve bu güne kadar yapılmış en iyi akustik albüm. “Mutlu Olmak İçin” , “Prensesin Uykusuyum” ve “Roman Kahramanı” gibi şarkıların akustik halleri bir o kadar da müthiş!

Albümden çıkan klipler:  "Nefes Bile Almadan"


21


21 – 2009 / Redd’in yayımladığı 4. Stüdyo albümüdür. 21 şarkıdan oluşan bu albüm tam 4 bölümden oluşmaktadır. Redd’in ilk kez yaptığı konsept albümüdür. En iyisi ben anlatmayayım, siz gidin bakın. “Don Kişot” , “Seni Buldum“  ve “Her Neyse” gibi çektikleri klipleriyle beğeni toplamıştır. Albümde yer alan “Özgürlük Sırtından Vurulmuş” şarkısı, öldürülen eski gazeteci Hrant Dink için yazılmıştır. Yine albümden çektikleri “Masal” ve “Aşktı Bu” klipleri bazı Televizyon kanallarında yayınlanmamıştır. (Ayrıntıya fazla girmeyeceğim.) Ki hâlâ da beğenerek dinlerim. Birçok dinleyici tarafından beğenilen en iyi Redd albümü (benim favorim “Kirli Suyunda Parıltılar” . Kimse kusura bakmasın) Hâlâ bu albümü dinlemediyseniz, çok şey kaybetmişsinizdir. Kesinlikle bu albümlerini dinlemeye değer. Alamıyorsanız bile yasal olarak İnternet’ten dinleyebilirsiniz. 

Albümden çıkan klipler: "Don Kişot" , "Seni Buldum" , "Her Neyse" , "Tamam Böyle Kalsın" , "Masal" , "Aşktı Bu"


Prensesin Uykusu 


Prensesin Uykusu – 2010 / Redd’in 2010’da yayımladığı ilk soundtrack albümü. Benim de en sevdiğim yönetmenlerden Çağan Irmak’ın, “Prensesin Uykusuyum” şarkısından ilham alarak senaryosunu yazmış ve filmi yönetmiştir. Soundtrack albüm Redd tarafından film için hazırlanmıştır ve Çağan Irmak’ın “Prensesin Uykusu” adını verdiği filmi 19 Kasım 2010 yılında gösterime girdi. Redd’i tanımamı sağlayan şarkıdır “Prensesin Uykusuyum” . 2011’de birçok kanalda bu şarkı dönmüştür. Filmi 2011’de izleme şansı buldum ve Redd’in sahnesi geldiğinde çığlık attığımı dün gibi hatırlıyorum. O zamanlar daha grubun fanı değilim. Çok etkilemişlerdi beni o şarkılarıyla. Birkaç ay önce de filmin DVD’sini almıştım. Mutlaka arşivlerinize ekleyeceğiniz bir DVD. Herkese de zorla izlettirdiğim bir film ve tabii filmden memnun kalan arkadaşlarımın olması çok güzel. :) Yine bu soundtrack albümde “Keyifli Bir Gün” , “Prensesin Uykusuyum” , “Ormanda Kaybolmuş Bir Yaprak” ve “Prensesin Uykusuyum Akustik” versiyonlarını da bulabilirsiniz. 

Albümden çıkan klipler: "Prensesin Uykusuyum"Hayat Kaçık Bir Uykudur

Hayat Kaçık Bir Uykudur – 2012 / Grubun 2 Mayıs 2012’de yayımladığı ve benim de fan olmamı sağlayan son albümleri. Albümden çektikleri ilk video “Yavaş Yavaş Yavaş” şarkısı beni etkileyen Redd klibi diyebilirim. Ömer Faruk Sorak’ın çektiği bu video Dream TV’de gün boyunca en çok çalınan video oldu. Her defasında bu videoya denk geliyordum. 30 Mayıs’ta konuk oldukları Dream TV – Ana Sahne programında bu albümden performanslar sergilemişlerdi. Ve ben o gün Redd fanlığımı ilan etmiştim. Albümden “Beni Sevdi Benden Çok” , “Aşık Oldum Celladıma” ve “Bir Yol Bulursun” gibi çektikleri klipler beğeni toplarken, “Aşık Oldum Celladıma” klibi, dinleyiciler tarafından pek hatta hiç beğenilmedi. Aksine ben çok başarılı buldum klibi. Hatta albümden de en sevdiğim şarkı. Güneş Duru fazlasıyla emek verdi bu klip için ama karar dinleyicilerin. Redd de kimseye göre klip çekmez. Vardır onların bir bildiği. Albümde yer alan ve Şebnem Ferah ile düet yaptıkları “Sevmeden Geçer Zaman” , belki de albümün en özel şarkısı. Klip olmasını çok istediğim şarkı ama klip çekilmedi. Bir şey daha eklemek istiyorum. “Plastik Çiçekler ve Böcek” albümünde yer alan “Senden Sonra” ve “Prensesin Uykusu” soundtrack albümünde yer alan “Ormanda Kaybolmuş Bir Yaprak” şarkıları da bu albümde görmek mümkün. Albümü bulamıyorum ama azimliyim bulacağım o albümü! 

Albümden çıkan klipler: "Yavaş Yavaş Yavaş" , "Beni Sevdi Benden Çok" , "Aşık Oldum Celladıma" , "Bir Yol Bulursun"


Hazır Redd fanlığımın 2. senesine 14 gün varken bende Redd’in albümlerini inceleyeyim ve yazayım dedim. Redd, 2005’ten, 2012’ye kadar yayımladıkları birbirinden güzel albümler her zaman efsane albümler olarak kalacak. Eğer bu albümlerinden birini bile dinlemediyseniz gidin yasal olarak dinleyin, albümlerini alın ve bir kez olsun imkanınız varsa konserlerine gidin, canlı performanslarını izleyin. Konserden bir hayran olarak çıkacaksınız eminim. Gerçi ben bir Redd konserine gidemedim ama hâlâ bir umudum var. 

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Redd kesinlikle çok sağlam bir çizgisi olan, ne yapmak istediğini iyi bilen ve de yapan enteresan bir grup. Oldukça istikrarlı bir çizgide yürüyorlar. Tebrik ederim, yazı çalışmaların oldukça başarılı.

    YanıtlaSil