Advertisement

Main Ad

Değişimin Adı : Linkin Park - The Hunting Party


Linkin Park’ı ne kadar çok sevdiğimi ve onlara karşı müthiş bir sevgi beslediğimi bilirsiniz. Özel bir duygudur Linkin Park fanı olmak. Bu grubu anlatmaya kelimeler yetmez. Mayıs ayında Soldier ilan etmiştim hatırlarsanız. Bu grubun fanı olmak çok başka bir şey. Yabancı grupları büyük bir keyifle ve severek dinliyorum ama hiçbiri Linkin Park kadar etkilemedi. Bazen 1-3-5-7 şarkı yetmez daha fazlasını dinlemek istersin ve araştırırsın. Ben öyle yaptım. Grubun projelerini araştırdım, konuk müzisyen oldukları şarkıları dinledim ve sayamayacağım daha neler neler. “The Hunting Party”i de defalarca dinleyebilirim. Dinlenmesi gereken bir albüm çünkü. Belki değişimin adı olacak bu "The Hunting Party" ne dersiniz? 


Şimdi gelelim yeni albümlerine. 6. Stüdyo albümlerini çıkaracaklarını Linkin Park yavaş yavaş sinyalleri vermişti. Biz büyük bir heyecanla bekliyorduk acaba yeni albüm aynı tarz da mı olacak diye. Birkaç hafta geçtikten sonra Brad (Delson) ve Mike (Shinoda)  albümle ilgili röportaj veriyorlardı. Sonra rap’çi Rakim ile yaptıkları “Guilty All the Same” single’ı çıktı. 6 dakika ama bir o kadar güzel bir düet olmuş. “Hybrid Theory” sound’una çok yakın bir şarkı. Brad (Delson) ‘in Music Radar adlı bir İnternet sitesine verdiği röportajda albümle ilgili tüyoları veriyordu: Albümün “Hybrid Theory” karışımı olacağını, şarkıların 6 dakikayı bulacağını ve daha fazlası! Sonra yeni albüm ismi “The Hunting Party” olarak açıklamakla kalmayıp, çıkış tarihi 17 Haziran 2014’de çıkacağını Linkin Park, resmi olarak açıkladı ve bu bilgi Mike Shinoda tarafından tescillendi. Tabii bazı dergiler 13 ve 16 Haziran dediler çıkış tarihini başka ülkeler için. Biraz araştırsalar keşke. :) Neredeyse her gün, iki günde bir Linkin Park’ın resmi sayfasından stüdyo fotoğrafları, videolar, single’lar  geliyor ve ben daha çok heyecanlanıyordum! Linkin Park Soldier olarak ilk kez Linkin Park’ın bir albümünü heyecanla bekliyordum.  Warner Bros'un sayfasında yayınladığı ama sonradan kaldırdığı liste çıktı, sonra Linkin Park “resmi” olarak albümdeki şarkıların listesini bizlerle paylaştı. Albümde 3 değil,4 konuk müzisyen bulunuyor. Daron Malakian ile “Rebellion” , “Guilty All the Same” ile Rakim, “All for Nothing” şarkısında Page Hamilton ve “Drawbar” ile Tom Morello konuk müzisyen olarak yer alıyorlar.  

    
"The Hunting Party" şarkı listesi:

1.       Keys to the Kingdom,
2.       All for Nothing (feat Page Hamilton) ,
3.       Guilty All the Same (feat Rakim) ,
4.       The Summoning,
5.       War,
6.       Wastelands,
7.       Until It’s Gone,
8.       Rebellion (feat Daron Malakian) ,
9.       Mark the Graves,
10.   Drawbar (feat Tom Morello) ,
11.   Final Masquerade,
12.   A Line In the Sand.

Albümün güzel olacağını tahmin ederdim de, 4 konuk müzisyen olacağını asla tahmin edemezdim. Linkin Park bizi epey bir şaşırttı çünkü Linkin Park olmak bunu gerektirir. :) İkinci single “Until It’s Gone” şarkısına geldi. Chester (Bennington) ‘ın BBC Radio 1’da şarkıyı bize tanıttı. Sonra Linkin Park tarafından lyrics bir video yayınlandı. Kaç kez dinlediğimi bilmiyorum ama çok güzel bir şarkı olmuş. Single’ın çıktığı akşam hemen telefona indirdiğimi biliyorum. Tabii albümden ilk çıkan klip yine “Until It’s Gone” oldu! Hiçbir şeyden habersiz ben, İnternet’e girince öğrendim klip geldiğini. İzleyince çok etkide kaldım diyebilirim. Harika demek bile yetersiz kalır klip için. Mike’ın kafa sallayışı da bonusu! Sonra “köklere geri dönüş” örneğini veren “Wastelands” ve “Rebellion (ft. Daron Malakian)” single’ları çıktı. “Wastelands”a çok alıştım diyebilirim ama Rebellion”a alışmak biraz uzun sürdü. Sonra Mike’ın o güzel rap’ini duyunca şarkıyı sevmemek elde değildi. İnternet’e sızdırılan (sanırım) “Final Masquerade” single’ı çıktı. Şarkıyı sevdim çünkü bana “Minutes to Midnight” sound’unu anımsattı. Bu konuda benim gibi düşünen arkadaşlarım vardır, eminim. 

Konuyla alakasız ama bir şeye daha değinmek isterim. Birkaç hafta önce Twitter’dan (herkes o yazarı tanıyor ama ad vermeyeceğim) dergi ve gazete yazarı Chester için: “Chester grupta olmasa Linkin Park’ın fanı bile olurdum” yazmış. Chester grupta olmasa derken? Adam grubun frontmanı zaten! Chester Bennington’a karşı yapılan bu önyargıları anlamıyorum. Sesine son derece hakim bir müzisyen. Çığlığını da çok iyi basıyor. Ve tabii onu seven çok iyi fanları var. Sevmiyorsanız Linkin Park’ı dinlemezsiniz olur biter. 


Albüm konusunda fazla uzatmak istemem. Çokta tüyo vermeyeyim, siz gidin albümü Türkiye’ye gelince alın, dinleyin, emeğe saygı verin. Kesinlikle beklediğimize değen bir albüm olacak.

Favorilerim;

Ayrım yapmaksızın hepsi çok iyi ama kendime göre elbette favori şarkılarım olacak.

“Until It’s Gone” ; İlk dinlediğimde beni büyüleyen şarkı. Bu şarkıyı dinlerken hayallere dalabilirsiniz.

“Final Masquerade” : Yukarıdaki yazı da belirttiğim gibi Minutes to Midnight sound’unu anımsattı bana bu şarkı. O albümü bir başka seviyorum. Bu şarkı da bir o kadar güzel.

“Wastelands” : Sonunda Mike Shinoda’lı bir şarkı duyabildim! Rap konusunda üstüne tanımam. Bu adamı sevin. Şarkının sonunda “wastelands of todaaaay!” diye bağıran Chester’a da selam olsun.

“All for Nothing” : albümün öne çıkan şarkısı olacak bu anlaşıldı. Page Hamilton’ın da konuk müzisyen olarak katıldığı bu şarkı da kesinlikle dinlemeye değer. Favorim oldu şimdiden. J

“Rebellion” : İlk dinlediğimde ısınamadığım şarkıydı ne yalan söyleyeyim. Ama sonra birkaç kez dinleyince gerçekten seviyorsunuz şarkıyı. Chester’ın scream’ini duymak elbette mümkün. Daron Malakian’ın olması işin en güzel tarafı. Neredeyse ezbere bildiğim şarkı. Çok mu iyi ne?

“A Line in the Sand” : Mike’ın güzel mi güzel şarkıya girmesi ve söylemesi, şarkıya güzel bir hava katmış. İlk dinlemeyle siz de benim gibi etkide kalabilirsiniz.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar