Advertisement

Main Ad

Imagine Dragons : Indie Rock'ın Ejderhaları

Ben McKee, Dan Reynolds, Wayne Sermon, Daniel Platzman

Imagine Dragons, fazla sıradan şeyleri büyük duygu patlamaları ile büyülüyor, sonra kanınıza katıyor. Onları güzel yapan da bu olmalı. Her şarkısında farklı duygular besliyor adeta.

Grubu tanımam hiç şüphesiz "Radioactive" parçaları idi. Parça, 2012 yapımlı "The Host" filminin soundtrack albümü ve ilk stüdyo albümleri "Night Visions" ta yer alıyor. Şarkıyı nerede keşfettiğime dair kafamda hiçbir şey yok ama ilk dinlediğimde beni kendine çekti diyebilirim. Evet, bütün dünya Imagine Dragons'u bu parçayla tanıdı. (Bence?)


Imagine Dragons, tıpkı yeniden dinlemek istediğimiz parçalar yapmış. Her bir şarkısı ayrı özel. Özellikle Dan Reynolds'ın sesi beni benden alıyor, haha. Son albümleri "Smoke + Mirrors" çıktıktan sonra grubu daha çok tanımaya başladım. Bir gün YouTube'dan grubu arattım. İlk sırada "Shots" isimli parçası çıktı ama şarkının birçok versiyonu var. Canlı performansından, remiks versiyonuna, akustik versiyonundan, lyrics videosuna kadar. Parçayı dinledim ama farklı bir Imagine Dragons'tu. Şarkının gruba ait olduğunu kabullenemedim. Tabii gruptan "Radioactive" veya "Demons" gibi parçalar bekleyemezsin. Koreografinden tut, grubun planları klibi güzel yapan diğer olay. Albümde "I Bet My Life", "Gold", " Friction", "Dream" ve "Hopeless Opus" gibi güzel parçalar bulabilirsiz. Imagine Dragons'un yaptığı müziği tanımlamak güç. Gerek Dan Reynolds'ın ilginç sesi, gerekse grubun yaptığı orijinal bir müzik var karşımızda. Albümlerin yanı sıra EP albümlerine bir kulak kabartın derim. Her orijinal ve farklı işte olduğu gibi Imagine Dragons'un albümlerini  sevenler çok sevecektir. Sevmeyenler ise yerin dibine sokacaktır. Kendi tanımımla tabii. 
  

Grup, ilk çıkışını 2009 yılında kendi adını verdikleri ilk EP albümleriyle yapıyor. 6 EP albümleri yayımladıktan sonra 2012 yılında grup  ilk stüdyo albümleri "Night Visions"ı yayımlıyor. Şaheser diyeceğim bir albüm. Kim bilebilirdi böyle bir albüm yapacaklarını da iş Grammy Ödülleri'nde ödül almaya kadar gidecekti. Grup, 2014 yılında Grammy Ödülleri'nde Best Rock performansı ile ilk Grammy Ödülünün sahibi oldular ve Kendrick Lamar ile sahneye çıkıp beraber "Radioactive" parçasını seslendirdiler. Daha nice ödüllere. Imagine Dragons'un bir diğer başarısı, 2014 yılında  League of Legends Dünya Şampiyonasının jenerik müziği olan "Warriors"ı hazırlamış ve finalde müziği Seul Olimpiyat Stadyumu'nda seslendirmiş.

Transformers : Age Of Extiction

Imagine Dragons, elbette film müziği de yapacaktı. Michael Bay filmi olan Transformers serisinin 4. filmi "Age Of Extiction" için "Battle Cry" adında bir parça yaptı. İlk dinlediğimde öyle şaşırdım ki böyle bir parça beklemiyordum. Yerin dibine girdim resmen. Transformers hayranı olduğumu bilmeyen yoktur herhade. Serinin 3 filmine müzik veren Linkin Park, 4. filminde yerini Imagine Dragons'a devretti. Devrediyor mu sizce? Sanmam. Net bir şekilde belirtmek gerekirse filmde Imagine Dragons olması çok iyi oldu. Kendimce. Ayrıca filmde bir değil iki Imagine Dragons parçası var. Diğeri "All For You" Derin düşüncelere daldım. Hâlâ hayranım. "Battle Cry", filmi izlerken ağladığım doğrudur. Filmle bir bütün olmuş. O ruhu yakalamışlar. Bakalım gelecek Transformers filminde yeni bir parça yapacak mı? 

Imagine Dragons, ülkemizde sevilen sayısız gruplardan ama maalesef Türkiye'ye getiremedik. OneRepublic bile Türkiye'ye gelebiliyorken Imagine Dragons'un gelmemesi büyük bir kayıp. Malum ülkemizde festival dedin mi bütçe sıkıntısı oluyor.  Organizatörler bir an önce bu grubu keşfedip ülkemize getirmesi lazım. Tabii gelmeyenleri de...

Imagine Dragons : Roots 2015

Grup, geçtiğimiz sene "Roots" adını verdikleri yeni single'ını yayımladı. "Roots"u neden yaptıkları konusunda grup, albümden bağımsız olarak, her konuda kendilerine destek olan hayranlarına ithafen yayınlanmış özel bir şarkı olduğunu dile getirdiler. (Bkz: Kaynak: Imagine Dragons Team Turkey)Imagine Dragons demişken, grubu temsil eden Imagine Dragons Team Turkey adlı bir sayfa var. Grup hakkında bütün bilgileri anında dinleyicilere paylaşıyorlar. Çok yakından takip ettiğim nadir sayfalardan. Facebook ve Twitter'dan sayfayı arayıp takip edebilirsiniz. 👐

Yorum Gönder

0 Yorumlar