Advertisement

Main Ad

Red Bull Music Academy Radio İstanbul Hadisesi


Red Bull Music Academy Radio İstanbul, 11-20 Kasım tarihleri arasında yerli, yabancı ve birçok ismin katılımıyla Pera64 mekanında gerçekleşti. Kesintisiz yayın yapan radyonun yanı sıra tam 10 gün boyunca çeşitli etkinliklerin gerçekleştiği RBMA Radio bu senenin en çok konuşulacak bir hadise olma özelliği taşıyor.

Etkinliğe genel olarak baktığımızda seveceğiniz her tarzda isimleri görmeniz mümkün. Kalben, Adamlar, Mabel Matiz, Mirkelam, Mode XL, Ceylan Ertem, Ah! Kosmos ve sayamayacağım birçok güzel müzisyenler bu etkinlikte yer aldı. 

Etkinlikten aslında haberim yoktu. Rüya sağ olsun, bir akşam ard arda mesaj attı bu etkinlik ile ilgili. Ben ilk başta yabancı zannederek çok önem göstermedim açıkçası. Neyse sonra genel olarak incelediğim de sevdiğim tarzda isimler vardı ama Pazar günü izinli olduğum için birçok güzel programları kaçırdım. Kısmet Mabel Matiz ve Ceylan Ertem'di. 

Tarih 20 Kasım'ı gösterdiğinde saat 16:00 gibi Şişhane metrosundan çıktım Rüya'yı bekliyordum. Bir 10 dakika bekledikten sonra soluğu Pera64 mekanında almıştık. Mekanı görmeniz lazım, o kadar şirin bir yer ki, istediğin kadar takıl mekanda. Herkes kendi kafasında takılırken, bazıları da laptop ile uğraşanlar vardı. Hatta sohbet edenlerde ve arkadaşlık kuranlarda. Bir 15 dakika sohbet ederken içeriye kim girmesin? Mabel Matiz elbette. Mabel cidden çok harika bir insan. Kendisini ilk çıktığından beri takipte olduğum ve çok sevdiğim bir müzisyen. Ayaküstü yanına gidip minicik bir sohbet ettik. Albümleri tabii imzalattıramadım ama kendisini görmek çok heyecanlandırdı beni. Saat 17:00 olduğunda yine benim de sık takip ettiğim yazarlar arasında yer alan Murat Meriç radyoyu sundu ve Mabel'i konuk etti. Herkes kendi kafasında olduğu için pek iyi dinleyemedik ama harika bir gün geçirdik diyebilirim.

Mabel Matiz @ RBMA Radio 20,11,2016

Bir saat süren radyo programından sonra 19:00'dan Ceylan Ertem'in performansını izleyecektik. Arada bir saatlik boşluk vardı. Onu da, öyle birkaç kişiyle sohbet ederek geçirdik. Gerçi kimi zaman sıkılmış olsam da Ceylan Ertem bu sıkıntımı geçirmişti adeta. Kendisi mekana erken gelmişti ama yanına gidip sohbet etme faslı bulamadım. Zaten kendisi arkadaşlarıyla sohbetteydi, hiç bölmek istemedim. Çok güzel bir kadın diyebilirim Ertem için. 

Ceylan Ertem @ RBMA Radio 20,11,2016

15 dakikalık röportaj veren Ceylan Ertem, yeni albüm için de tüyoları verdi. Yeni Ceylan Ertem albümü Şubat 2017'de yayımlanması planlanıyor. Kısa röportaj veren Ceylan, fazla zaman kaybetmeden Pera64 mekanının alt katında kurulan şirin bir yerde sahne aldı. Bkz:

Fotoğraf: Buket KALKAN

Fotoğraf: Buket KALKAN

Ceylan Ertem, en güzel şarkılarını kendisini dinlemeye gelen gerçek dinleyicileri için söyledi. Bu kadını ilk kez canlı performansına şahit oldum. Kesinlikle bir konserine gidip dinlenilesi bir müzisyen. O zaman dans dedik, Govinda şarkısını yorumladı kendisi, lise yılından beri dinlediğini dile getirdi RBMA sahnesinde. Tempoyu birazcık yükselttik, Annem Duysa Üzülüyor dedik bir ağızdan. Sonra azıcık daha tempomuzu düşürdük ve Ütopyalar Güzeldir dedik. Ceylan'ın o performansına hayran kalmıştık. Şarkıda ülkemizde yaşanan birtakım olayları "unutma, unutma, unutma" dedi kendisi. "Hrant'ı unutma, Sivas'ı unutma, Suruç'u unutma, Soma'yı unutma, Özgecan'ı unutma, Hande Kader'i unutma" ve en çok duygulandığımız yer "Bir gün gelecek elbet ütopyalar, bir gün gelecek elbet Ali İsmail" dedi ve biz çok duygulandık. Cidden o akşam görülmeye değerdi.


Ceylan Ertem'in sahne performansı görülmeye değerdi açıkçası. Alt katta kendisiyle minicik bir sohbet ettik, sarıldık. Çok cana yakın bir bayan. Fırsatınız olursa Ceylan'ın konserlerini kaçırmayın derim. 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar