Advertisement

Main Ad

Müzik Birleştirdi: mor ve ötesi @ Zorlu PSM 20. Yıl Konseri


2016 konser sezonunu açtım. Hem de ne açış. Daha iyisini istesem bulamazdım herhalde. 15 Ekim Kanyon konserinden sonra merakla beklediğim mor ve ötesi 20. yıl konseri, cuma akşamı Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde gerçekleşti. Kendilerine hayran bıraktıran mor ve ötesi takipçileri, Zorlu PSM'nde yerlerini almışlardı. mor ve ötesi gibi efsane bir grubun böyle güzel takipçi kitlesine sahip olmak özel bir duygu olmalı. Zira ben izleyici iken bu kadar keyifliysem, onlar sahnede kim bilir nasıl mutlu oluyorlardır. 

Yağmura ve soğuğa aldırmayıp Zorlu PSM'nin yolunu tutan dinleyicilerini, grup Canlı Yayın parçası ile karşıladı. Harun Tekin, Kerem Özyeğen, Burak Güven ve Kerem Kabadayı sahnede öylesine birbirlerine bağlılar ki, ne çalıp ne söyleseler sabaha kadar oturup dinlenir. mor ve ötesi üyeleri 20'li yaşlarında çocuklardı, bu sene 20. yıllarını kutluyorlar. Zaman mı çabuk geçiyor, yoksa biz mi yaşlanıyoruz diye bazen kendime sormuyor değilim elbette. mor ve ötesi, çocukluğumdan beri bildiğim ve dinlediğim bir grup. 20. yıllarında onlara ortak olmak bizim için harika bir duygu. Her bir şarkısını ezbere bildiğim ve bayıla bayıla şarkılarına eşlik ettiğim mor ve ötesi'nin 20. yıl konserine elbette ki biz de oradaydık. Konseri 3000 kişi izlemişiz kutsal Cuma akşamında. 3000 kişi sesimiz kısılana kadar eşlik etmişiz şarkılara. Bu kötü ve uğursuz yılın belki de şüphesiz en güzel olayı bu konserdi. #morveötesi20yaşında

Harun Tekin @ Zorlu PSM 

mor ve ötesi'nin Türk rock grupları arasında en iyi konser gruplarından biri olduğunu düşünüyorum. Zira önceki gittiğim konserde, en güzel performanslarında bile farklarını ortaya koyuyorlar. Tabii dün akşam da bu kural bozulmadı elbette. Dün akşam ki konsere gelemeyenler cidden çok şey kaçırdı. Yardım Et, Yalnız Şarkı, Aşk İçinde, Ayıp Olmaz Mı? ve Araf gibi klasikleşmiş parçalara yer verirken, 2003 yılında Ankara Sıhhiye Meydanı'nda yapılan savaş karşıtı mitingde Savaşa Hiç Gerek Yok şarkısını seslendiren müzisyenler yıllar sonra mor ve ötesi'nin 20. yıl konserinde bir araya geldiler. Koray Candemir, Aylin Aslım, Bülent Ortaçgil ve Feridun Düzağaç'ın katılımıyla unutulmaz bir akşama imza attılar. 

Gruba Anlatamıyorum, Nakba, Güneşi Beklerken ve Büyük Düşler şarkılarında Teoman konserlerinden tanıdığımız Melisa Uzunarslan ve arkadaşları (yaylı quartet) eşlik etti. Özellikle Nakba ve Büyük Düşler performanslarından çok büyük bir keyif aldım diyebilirim. Çok sevdiğimiz isimlerden Tarkan Gözübüyük grubun 20. yıl konserinde yalnız bırakmadı ve Burak Güven'den harika bir Sonu Belli performansını izledik. Suratından masumiyet akan Burak'ın sesi cidden başımıza gelen güzel şey. Tek başına harika şarkı söyleyebiliyor.

Şebnem Ferah & Harun Tekin

En çok beklediğim anlardan birisi de şüphesiz Şebnem Ferah'ın grubun 20. yıl konserinde yalnız bırakmayıp beraber Küçük Sevgilim şarkısını söylemeleriydi. Nasıl hayran olmuştuk, nasıl kendimizden geçmiştik sanırım anlatamayacağım. Harun Tekin, Şebo için "Şebnem Ferah menemen tarifi okusa bile ağlatır." şeklinde övgü yağdırdı adeta. Şebnem Ferah şarkıyı söyleyip sahneden giderken Zorlu PSM'ndeki dinleyicilerinin yüzünde de güzel geçmiş bir gecenin huzuru vardı açıkçası. mor ve ötesi vesilesi ile harika müzisyenleri o akşam görmüş olduk. 

Konserde Daha Mutlu Olamam parçasını tekrar dinleyebilme kapasitesine sahip olduğum için canlı canlı bir kez daha dinlemek benim için konseri en güzel yapan diğer olaydı. 

Harun Tekin & Cem Yılmaz

mor ve ötesi ve Cem Yılmaz aynı sahnedeler ve şarkı söyleyecekler. Çok Cem Yılmaz seven biri değilim ama konserde cidden harikaydılar. Beraber Cambaz parçasını söylediler ve biz 3000 kişi olarak bu şarkıda eğlenmiştik. Müzik adeta bu konserde birleşti ve iyileştirdi. Yazımda da belirttiğim gibi bu konsere gelemeyenler çok şey kaçırdı işte bu anı canlı görmek farklı bir duyguydu. 

İlk kez İstanbul'lular olarak geçtiğimiz hafta yayınladıkları Melekler Ölmez parçasını ilk kez 20. yıl konserlerinde bizlerle paylaşan mor ve ötesi'nin bu performansı görülmeye değerdi. En iyisi ve en anlamlısı Suruç, Ankara, İstanbul vb. olay ve tarihlerin yazmasıydı ve dikkat çeken de arka planda BARIŞ yazması cidden mor ve ötesi'ne yakışan en güzel hareketti. Bunun için hem mor ve ötesi üyelerine, hem de tüm ekibe tekrar tekrar bu özel akşam için çok teşekkür ederim. Nice 20-30 ve 40. yıllara! #morveötesi20yaşında #müzikbirleştirdi

Yorum Gönder

0 Yorumlar