Advertisement

Main Ad

You May Kiss the Bride : "Mutluyuz, Huzurluyuz."


Alptuğ Özdemir, Korhan Yıldırım, Berkay Aslanbay, Enes Coşkun, Tan Mungan ve Gamze Lüküslü'den oluşan ve adından sıkça söz ettiren You May Kiss the Bride ile çok güzel bir röportaj gerçekleştirdim. 2017'nin ilk röportajımı YMKTB ile yaptığım için ayrı bir mutluyum. Çoğumuz Fatma Turgut ile birlikte yaptıkları Bensiz Bir Sen işbirliği ile tanıyoruz. Grup nasıl bir araya geldi, Bensiz Bir Sen parçası nasıl ortaya çıktı, grup ile ilgili merak ettiklerimiz ve çok daha fazlası işte aşağıda. -Buket KALKAN


-İlk olarak sizleri tanıyabilir miyiz?

-YMKTBMerhaba arkadaşlar bizler İstanbul'lu post-hardcore grubu You May Kiss the Bride.

-Aslında 2011 yılında EP yayımlamıştınız ama bir çoğumuz sizi Fatma Turgut ile yaptığınız işbirlik sayesinde tanıyoruz. Fatma ile yollarınız nasıl kesişti?

-YMKTB: Fatma Turgut ile yaptığımız iş öncesi aslında bizim 5 yıllık bir geçmişimiz var. Bu geçmiş The Wretched adlı EP'miz, Enough is Enough ve Money single'larımızdan oluşuyor. Bu süreçte 3 klip, 1 yurt dışı turu ve Groezrock Festivali ekledik grubun geçmişine. Fatma Turgut ile yolların kesişmesi konusu ise biraz önce belirttiğimiz işlerimizle hep yurt dışı odaklı çalıştık ve Türkiye'ye döndüğümüzde de güzel işbirlik içerisine girdik. Model grubundan Can ve Kerem'le iletişime geçtik ve olaylar gelişti.

-Bensiz Bir Sen, ciddi anlamda Türkiye'de yapılmış en güzel işlerden birisine aday. Sözler nasıl ortaya çıktı ve ne kadar bir sürede bu şarkıyı hazırladınız?

-YMKTB: Güzel düşünceleriniz için teşekkürler. İlk olarak Korhan'ın yıllar önce yapmış olduğu fakat kullanmadığımız bir bestesini dinleyip, parçanın hayata geçmesi konusunda hem fikir olduk. Daha sonra nakarat bölümlerinin melodik tınısının Fatma'nın sesiyle güzel bir uyum yakalayacağını hissettik ve geriye sözlere dökmek kalmıştı. İlk defa Türkçe bir parça yazacak olmak açıkçası belli tedirginlikler yarattı fakat grup evimizde otururken Alptuğ yazdığı kısmı grupla paylaştı 'Çığlık çığlığa son bir kez yüzüme bak ve söyle Bensiz Bir Sen yaratabilir misin? Hadi söyle' Yaklaşık 1 saat müziğin ve sözlere yoğunlaştıktan kısa bir süre sonra zaten parça bir anda ortaya çıktı.

-Bensiz Bir Sen ortaya çıktıktan sonra birçok yerlerde yayılmaya başlandı ve bu vesileyle takipçileriniz de bir o kadar arttı. Peki Deneyimler size neler kattı?

-YMKTB: Bizi temsil eden müziğimizi daha fazla kitlelerle paylaşabilmek öncelikle bizim için çok mutluluk vericiydi . Yeni tecrübeler edinerek yeni insanlarla tanışmak bu müziğe olan motivasyonumuzu ve yaratıcılığımızı arttırdı.


-Grubunuzun ismi "You May Kiss the Bride". Bu ismin anlamı nedir ve bu ismi gruba koymak kimin fikriydi?

-YMKTB: Gruba isim aradığımız dönemde film izlerken hep birlikte koyduk,mutluyuz,huzurluyuz.

Eski İngilizce şarkılarınızı dinlediğimde bana Bring Me the Horizon'ın tarzını anımsattı. O grubu çok severim, siz sever misiniz?

-YMKTB:  Kesinlikle! İcra ettiğimiz müzik türünün aynı zamanda çok sıkı takipçileriyiz. Her zaman söylediğimiz gibi içimizden geleni, tutkuyla sizlere sunuyoruz.

-Verdiğiniz ilk konser neredeydi ve ortam nasıldı?

-Alptuğ: 3 kuzenli (Alp,Korhan,Batu) All Star grubumuz Xelas's ile Aqua Marine rock party benim için efsaneydi çünkü hala buradaysam eğer, o gün yüzünden.

-Berkay: Tekirdağ Vize festivalinde yaklaşık 10.000 kişi önünde canlı yayındaydı ilk sahne tecrübem . Enes'le beraber sahnedeydik ikimizinde ilk kayda değer sahne tecrübeleriydi . O gün ait olduğumuz yerin sahne olduğunu keşfettik.

-Tan: Açıkçası benim ilk konserim Kadıköy'ün mütevazi bir barında 3 bira fişine ve 25 dinleyiciyeydi. Benim için baştan sona adrenalin yüklü bir geceydi ve aynı heyecanı sahneye çıkarken hala hissediyorum.

-You My Kiss the Bride'ın müziğini, grubu daha önce dinlememiş birine nasıl özetleyebilirsiniz?

-YMKTB: Streslisin biliyorum, kızgınlıkların var, kırgınlıkların olmazsa olmaz ve kırmak dökmek istiyorsun ama hafiften uzaklara dalsak fena olmaz değil mi? Hadi dinle ve aileye katıl!

-Hayatınızın dönüm noktaları dediğiniz?

-Alp ve Enes: Futbolu bırakıp müziğe başlamak . Halı sahalara bekleriz ama hala. ;)

-Berkay ve Korhan: Grubumuz için tek başımıza İstanbul'a taşınmak.
-Tan: Lisenin son yıllarında enstrümanım ile tanışmam.

-Normal dinleyicilerinizden istifade, sıkı ve gerçek hatta sizi deli gibi takip eden fankitleniz var. Ne söylemek isterseniz onlarla ilgili?

-YMKTB: #ymktbfamily fan kitlemizden ziyade bizim ailemiz ve bu zamana kadar geldiğimiz noktada çok büyük katkıları var. Biz kocaman bir aileyiz ve onları seviyoruz. Onlar zaten gelecek olan fırtınaya hazırlar.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar