Advertisement

Main Ad

Buket Kalkan ile #TBT Müzikleri Serisi 3


Selamlar, merhabalar. Umarım iyisinizdir, ben hiç iyi değilim. Tam çenemin arkasında çıkan beyaz noktadan oluşan yaradan dolayı acı çekiyorum. Geçenlerde ağzıma bir tane çilek atmıştım, o günden sonra bayağıdır sıkıntı yaşıyorum. Şarkı söyleyemez, doğru düzgün yemek yiyemez ve müşterilerle telefonda konuşamaz oldum. Aldığım ilaçla yavaş yavaş düzelmeye çalışıyorum. Çileğe küstüm resmen, bundan sonra kolay kolay yemeyeceğim sanırım. Bu hafta #tbt serimizin üçüncü bölümündeyiz. Türkçe düetler geldi aklıma. Nilüfer'in 12-13 düetleri, Badem grubunun konukları, alternatif gruplara destek düetleri ve aklınıza gelebilecek her türlü düetler mevcut. Çok sevdiğim 5 düetleri hazırladım. #tbt gibi #tbt daha ne olsun?

  • Gripin & Emre Aydın - Sensiz İstanbul'a Düşmanım


Gripin'ciyim, biliyorsunuz. Konserlerde haz aldığım efsane şarkı. Grup, ikinci albümünde Emre Aydın ile bir araya gelerek ortaya Sensiz İstanbul'a Düşmanım adında harika bir işbirlik çıktı. Türk rock müziğinde belki en çok beğenilen bir düet diyebilirim. "ne olur gel, gel, gel ben sensiz İstanbul'aa, düşmanım." kısmındaki duygu, çağrış, yalvarış kesinlikle paha biçilemez. İsterim Gripin yeniden Emre ile bir düete daha imza atsınlar ama yıllar önce aralarında yaşadıkları sorunlardan dolayı olmaz gibime geliyor. Kıyıda, köşede kalmış pırlanta gibi bir şarkı. 

  • Zakkum & Teoman - Zehr-i Zakkum


Zakkum, 2009 yılında öyle muhteşem bir albümle çıkış yaptı ki, kaç yıl geçse yine o şarkılar dinlenir. Bir şarkısı bile kötü olmaz mı? Sanırım olmaz. Albümle aynı ismi taşıyan Zehr-i Zakkum şarkısında gruba çok çok sevdiğim Teoman eşlik ediyor. Zamanında klibi izlerken korkardım. Animasyon sevmiyorum elimde değil. Tabii yıllar sonra izleyince alışıyorsun haliyle klibe de, gruba da. Bu düet sanırım hiçbir zaman eskimeyecek. 

  • maNga & Göksel - Dursun Zaman

Sınav filmini hatırlayanlar vardır değil mi? Filmin sonunda ister istemez bu şarkıda ağlayan insanlardık. Her şeyi geçtim, az önce yorumlara bir göz attım da, Göksel'in şarkı söylediği zaman Evanescence havası oluşması da ayrı bir mükemmelmiş. Hatta bu klip çıktığı zaman hemen hırkamı giyer, fermuarı bir aşağı bir yukarı hızlı bir şekilde çeker gruba eşlik ederdim, hahaha sanırsın Efe ile yarışıyoruz. Cidden ne zamanlarmış ama aklıma geldikçe gülüyorum. Çılgınlığımız küçüklükten beri varmış. Bence maNga'nın Göksel ile yapmış olduğu en efsane işlerden biri. Kıymetini bilelim. 


  • Demir Demirkan & Özge Fışkın - Doya Doya

Bir dönem en çok dinlenen/izlenen düetler arasında Demir Demirkan ve Özge Fışkın düeti var. Bazen deriz, "keşke birkaç şarkıları daha olsa" diye. Bu düet de onlardan biri. Müzikal anlamda çok yakışan çiftlerden, Türk rock müziğinde bence efsaneleşmiş birkaç düetlerden biri diyebilirim.

  • mor ve ötesi & Aylin Aslım & Koray Candemir & Bülent Ortaçgil & Feridun Düzağaç - Savaşa Hiç Gerek Yok 

Bir düetin altına çok şey yazılması ve söylenmesi gerektiğini düşünüyorum. Kelimeleri kısıtlayan tek şey fazla kişi tarafından 'pek' bilinmemesi. Düşünün mor ve ötesi, Aylin Aslım, Koray Candemir, Bülent Ortaçgil ve Feridun Düzağaç tek bir sahnede. mor ve ötesi, kariyerlerinin 20. yılında Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde verdiği efsane konserinde bu geceye şahit olduk. Sadece şu anı canlı izlemek için neler verilmezdi. Efsane isimlerin hepimizi ilgilendiren bir şarkıda olmaları düeti, düet yapan en güzel şey.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar