Advertisement

Main Ad

Rammstein : Fazla Ateşi Olan Var Mı?


Alman müzik grubu Rammstein, Paris konseri DVD'sinden yayınlanan performans videolarıyla insanların nefesini keseceğine benziyor. 

Herkese alman metal dolusu sevgiler. Abi' uzun zamandır ben böyle bir müziği ne duydum, ne gördüm. Göremezsin o ayrı bir şey zaten de, müziğe aç olan bir insan olduğum için, bu aralar Rammstein beni doyuruyor sağ olsun. Bir yandan kendimi hep klipleri izleyip anlam çıkartırken, bir yandan da Spotify'da albümleri hatim etmekle meşgulüm. Benden haber alamazsanız bilin ki bir yerlerde Rammstein dinliyorum. 

Aslında yeni keşfettiğim bir grup değil. Daha öncesinde TV kanalında Mein Herz Brennt'in piyano olan klibinden ve benim biricik kankim Rüya vasıtasıyla grup ile tanışmış oldum. Gruba beni bağlayan birçok şey var; bazı video kliplerinde yaptıkları terbiyesizlik, her defasında ağzımın açık kalışı, kışkırtıcı, teşhirci, sapık yönleri, yetenekli insanlardan oluşan güzel Alman grubu. Çok sevdiğim Depeche Mode'un Stripped şarkısını coverlayan da bu grup. Klipleri tam bir ziyafettir, alevli sahne şovları muazzamdır. İnsan cidden sırf bu grup için Almanya'ya gitmek ister ne dersiniz? 


  • Sözlük, bana Almanca öğret!
İngilizceye meyilli bir insan olduğum için grubu ilk dinlediğimde almanca sözler karşısında tabii ki şaşırdım. Sonuçta alman grubu, İngilizce sözler bekleyemezsin ama bazı şarkılarda İngilizce sözler duymakta mümkün. Rammstein, hakkının fazlasıyla veren gruptur benim gözümde. Arada konserlerinde hayvanlıkta sınır olmadığını gösteren bir grup onu sonra tartışalım. Aynı zamanda Rosenrot (2005) albümlerinde intro olarak huma kuşu'nu kullanarak Zerstören şarkısına koyup beni son derece şaşırttı, artık siz tahmin edin. 

Sanki hiç müzik dinlememiş gibi öyle bir haz alıyorum ki Rammstein dinlerken, insan oturduğu yerde headbang yapası geliyor hahaha. Cidden şarkıları dinlerken Till Lindemann gibi modlara girebiliyorum. Richard Zven Kruspe ve Paul Landers'ın gitar soloları inanılmaz güzel. Konserlerindeki ateşli gösterileri efsane. Oliver Riedell şarkılarda bass gitarı öyle güzel uyumlu çalıyor ki, şarkılardaki eksikliği o tamamlıyor adeta. Christian Lorenz nam-ı diğer Flake adamım tabii. Klavyesi yetiyor. Geçenlerde bir şey araştırırken Flake'in verdiği bir röportajı gördüm "Onlar sevmediğim müziği yapıyorlar. Ben ise klavyemle onların müziğine tecavüz ediyorum. Bu çok hoşuma gidiyor" demiş. Tecavüzden ziyade Flake klavyesiyle grubu tamamlayan insan. Konserlerdeki koşu bandı olayı benim favorim oldu haha. Benim grupta en çok beğendiğim üyesi tartışmasız Christoph Schneider. Yüzü o kadar temiz bir insan. Davul çalarken insanı yerinden zıplatır. Mein Teil (Reise Reise 2004) klibini ilk izlediğim zaman, kadın rolüne girenin o olduğunu tahmin edemedim, zaten klipte tek bir kişi eksikti. Meğer kadın rolüne Christoph girmiş. Şaka bir yana kadın olunca ayrı bir havalı olmuş. :) Rammstein - Mein Teil
  • Rammstein - Du Riechst So Gut (Pinkpop Festivali 2016)

Bu şarkıyı cidden çok seviyorum. Gerek 98' olan klibi, gerekse canlı performansları izlenmeye değer. = Albüm : Herzeleid (1995)
  • Rammstein: Paris - Wollt Ihr Das Bett In Flammen Sehen? (Official Video)


İşte bu şarkıda tutmayın beni. 5 dakika ama insanı son derece rahatlatan bir Rammstein eseri. 19 Mayıs'ta çıkacak olan Rammstein: Paris DVD'sinden yayınladıkları performans. Herzeleid (1995) albümü, bazı insanlar tarafından bilinmez ama güzel şarkı barındıran ve Rammstein'a ön yargı ile yaklaşan insanlara bu albümü dinlemelerini öneririm. Adamlar bastıra bastıra "Rammstein!" diyor. Şarkılardan keyif alabileceğiniz bir albüm. 

  • Rammstein - Engel Harika bir ıslıkla başlayan Engel şarkısı, Sehnshuct (1997) albümünün bir efsanesi. Klibi biraz mide bulandırıcıdır ama konser videoları lezizdir. Sehnshuct albümü için pek yazacak bir şey bulamıyorum ama albümün içeriğinde Du Hast, Bück Dich, Sehnshuct ve Tier gibi şarkılarla Rammstein adını altın harflerle yazdırdı diyebilirim.

  • Rammstein - Sonne 

Grubun Mutter (2001) adını verdiği 3. albümlerinden yayınlanan Sonne videosu. Beni yerden yere vuran, izlerken duygulandığım bir Rammstein eseri. 


Mutter 
Meseleyi biraz albümle karıştıracağım. İçinde grubun tarihinin en değerli, hâlâ ara sıra geriye dönüp baktığım parçalarını barındıran Rammstein'ın benim gözümde en çok sevdiğim albümüdür Mutter. Rammstein, müziklerinde olabildiğince sert ve olabildiğince heyecanlı bir grup. Müziklerini hiç olmadığı kadar olgun bir noktaya taşımışlar. Bilirsiniz ben genelde müzisyen ve grupların ikinci albümlerini daha başarılı buluyorum ama Rammstein'ın Herzeleid (1995) ve Sehnshuct (1997) albümlerinden bir tık daha kaliteli diyebilirim. Spieluhr, Mein Herz Brennt, Mutter, Sonne, Ich Will ve Links 2 3 4 elmas değerinde şarkılar. 

  • Rammstein - Ich Tu Dir Weh 


Grubun 2009 yılında yayımladığı 6. stüdyo albümü Liebe İst Für Alle Da. Son albümlerine bakıp, Rammstein genelde kendi kafasına göre takılan ve rastgele müzik yapan bir grup olarak söylense de durum hiç öyle göstermiyor. Bir kere Rammstein diğer gruplara 4-5 kat fark atacak şekilde adını sıkça söz ettiren grup. Bunun sonuçları tam karşımızda duruyor: Ich Tu Dir Weh, ve Haifisch;
  • Rammstein - Haifisch


Rammstein, hepimizin bildiği gibi, hatta çoğumuzun aşık olduğu güzide bir grup. Yayımladıkları albümleriyle müzik piyasasını kasıp kavurmuş, alman metalin azgın meyvelerini hepimize tattıran grup. Grup, 19 Mayıs'ta Rammstein: Paris adını verdiği konser filmi DVD ve Blu-Ray formatında raflarda olacak. DVD'den çıkan, MutterWollt Ihr Das Bett In Flammen Sehen? ve Links 2 3 4 canlı performansları insanların nefesini keseceğine benziyor. Diğer bütün performansları çok merak ediyorum. Türkiye'ye gelir gelmez ilk işim gidip DVD'yi almak olacak. 

  • Rammstein: Paris - Links 2 3 4


Yorum Gönder

0 Yorumlar