Advertisement

Main Ad

Indie Rock'ta Kendine Güvenme Temelleri : Imagine Dragons - Evolve


Indie Rock'ın sıra dışı müzikleriyle gönlümüzün ejderleri Imagine Dragons, yeni albümleri Evolve'ı hayranların beğenisine sundu. 11 şarkının yer aldığı albüm KIDinaKORNER/Insterscope Records etiketiyle yayımlandı ve Imagine Dragons "indie rock nasıl yapılır?" sorusunu bu albümleri ile cevap verdiklerini umuyorum. 

Kabul edelim ki, Indie Rock müzik dinleyicileri sevdikleri grupların yeni albümü için eski ve meşhur şarkıları dinlemekten vazgeçemiyor. Onlardan birisi de Imagine Dragons'tır benim gözümde. Albüm çıkmadan önce Spotify'ın şu meşhur "This Is : xx" listesi sayesinde eski Imagine Dragons şarkılarını sürekli dinledim. Beni geçin grup üyeleri bile albüm için çok heyecanlıydı. E tabii yeni albüm doğal olarak. Arşivimde bu albümün yer almasını dört gözle bekliyorum. Evolve, benim gözümde apayrı bir yere taşımasının sebebi, başarılara imza atan, ardı ardına kesilmeyen videolar, aldıkları ödülleriyle ağzımızı bir şekilde açık bıraktıran ve birbirinden başarılı 4 ejderin yine adından sıkça söz ettirecek bir albüm olmuş. Grubun bu hareketleri, yaptıkları müzikten gerçekten zevk almaları bir örnek. Indie Rock'ta kendine güvenme temellerini aslında bu 4 adam özetliyor.


Şarkılar hakkında konuşmak gerekirse: I Don't Know Why şarkısıyla (yahu sizce Şebnem Ferah - Vazgeçtim Dünyadan'ın introsuna benzemiyor mu?) albüm başlıyor. Dan Reynolds'ın boğazı yırtılırcasına bağırması zaten başlı başına bir efsane. İkinci şarkı Whatever It Takes albümde en çok beğendiğim şarkı oldu. Dan Reynolds'ı tebrik etmem gerekiyor ki, zorlanacağını bile bile o vokalleri yazıp söylemiş. ve aynı zamanda sözler Joel Little ile birlikte Imagine Dragons'a da ait. Şarkı, engellere rağmen ne olursa olsun yaptığımız şeylerde en iyi olmayı anlatıyor (bkz: ID Team Turkey) Yine Whatever It Takes kadar çok beğendiğim Believer şurası şöyle olsaydı demeye gerek olmayan, kendini aşan ve film gibi şarkı. Klip zaten kendi başına bir film. Kısa film tadında klipleri çok beğeniyorum. Imagine Dragons bunun formülünü çok iyi tutturuyor. 
  • Imagine Dragons - Believer 


Walking The Wire, son yıllar falan değil, hayatınızda dinleyeceğiniz en farklı şarkılardan biri. Rise Up'ı da dinleyin ama kesinlikle kulaklarınızı kanatmayacak bir şarkı. I'll Make It Up To You, albümde inanılmaz başarılı bir şekilde yapılmış enerji dolu bir Imagine Dragons eseri. Yesterday ve Mouth Of the River'ı pek fazla beğenmedim ama ses dokularınızı mahvetmez. 
  • Imagine Dragons - Thunder"Siz Indie Rock'ın ejderlerisiniz böyle şarkılar (Thunder) yapmayın" diyemiyorum çünkü şarkının ritmi parçayla harika bir uyum sağlamış. Klibi de şu Taylor Swift'in meşhur Bad Blood klibini yöneten Joseph Kahn çekmiş. O adam zaten yani açık konuşmak gerekirse işin hakkını fazlasıyla veriyor. Umarım albümdeki diğer şarkılara da Joseph çeker. 

Start Over'ı da eh işte çok sevdim desem yalan olur. Yani bir iki kere dinlemeyle hemen sevemiyorum maalesef şarkıyı. Dancing In The Dark mesela Start Over'ı ezer geçer. 
  • gelişmişsin haber vermiyorsun.

Genel olarak konuşmak gerekirse albüm cidden güzel. Ne çok iyi ne de çok kötü parça var. Hepsi tam kıvamında, hatta tadımlık bir albüm olmuş. Imagine Dragons'ın müziğini zaten seviyorsanız, bu albümü de sevmemeniz için bir sebep göremiyorum. Evolve sonuç olarak karşımızda çok güzel anları, güzel şarkıları ve baştan sona bir sürükleyiciliği olan bir albüm. 4 ejderi çok tebrik etmek gerek. Geliştiler ve ortaya muazzam bir albüm çıktı. Imagine Dragons Team Turkeyhttps://twitter.com/ID_Turkiye

Yorum Gönderme

0 Yorumlar