Advertisement

Main Ad

Nadas : "Duygularımızı Olabildiğince Çırılçıplak Yansıtmaya Çalıştık."İstanbul Blue Night aracılığıyla Kaçamak şarkısı ve Sony Music etiketiyle yayımladıkları ilk albümleri Biz Değişik İnsanlardan Farklıyız ile yakından takip ettiğim Nadas grubuyla keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Grup üyeleri ile albüm ve müzik hakkında konuştuk. -Buket KALKAN

-İlk öncelikle İstanbul Blue Night aracılığıyla 'Kaçamak' adlı şarkınız ile tanışmıştık sizinle. Peki bu Nadas kimdir? Kimin nesiymiş, neler yaparmış öğrenebilir miyiz?

Nadas sahnede Fırat Ağacık, Arda Altunluoğlu, Oğuz Köymen ve Haluk Fırat olmak üzere, sahne arkasında ise destekleyen, her adımında yanında olan dostlarıyla oldukça büyük bir aile diyebiliriz. Yaklaşık 3 yıllık bir mazimiz var. Bir çok yerde çeşitli konserler verdik, sonra gün ilk adımları atmaya geldi ve İstanbul Blue Night ile bir tekli yayınlayarak giriş yapmış olduk.

-Sony Music etiketiyle Biz Değişik İnsanlardan Farklıyız adını verdiğiniz ilk albümünüzü yayımladınız. İlk albüm süreçleri genelde özeldir, var mıdır hiç unutamadığınız anılarınız?

Fırat: Sony benim çocukluk hayalimdi. Müzisyen olmak istediğimden beri Sony sanatçısı olmayı hayal etmiştim. Sony ile toplantı yapmak için İstanbul'a doğru yola çıkışımız hayatımın en zor ve sıkıntılı yolculuğuydu. Birkaç gün önce en yakın arkadaşlarımdan birini kaybetmiştim. Günlerdir uyumamıştım ve o uykusuz sabahların birinde menajerimiz Can Şener aradı, ''Fırat hazır mısın? '' dedi. Ben de "Hazırım abi" dedim. "O zaman toparlan hemen İstanbul'a geliyorsunuz. Sony ile toplantı ayarladım." dedi Can. Ve işte o ölümcül yolculuk. Ayakta duramıyordum ama neredeyse bütün yolculuğu ayakta geçirdim. Normal şartlarda ölmem gerekirdi ama o kadar istedim ki ölmedim.

-Albümünüzü dinledim. Tabii ki diğer gruplara göre farklı bir sound duyuyoruz. "Biz Değişik İnsanlardan Farklıyız" demeniz bu albümdeki şarkılarınızdan belli. Bir mesaj mı veriyorsunuz acaba bu albümde?

Bu albümde her şarkının bir mesajı var. Amacımız hiç bir zaman sadece mesaj vermek için müzik yapmak ve o kasıntıyla bir şeyler üretmek olmadı ama duygularımızı olabildiğince çırılçıplak yansıtmaya çalıştık. Bu çıplaklıkla doğan melodilerin ve sözlerin içinde mesaj bulamamak söz konusu değildir.
-Albümünüzdeki 'Vay Be' şarkınıza Can Koçak yönetmenliğinde video klip çekmiştiniz. Klip kesinlikle çok iddialı onun için de çok tebrik ederim. Peki albümünüzde hangi şarkıya klip düşünüyorsunuz?

Şu sıralar biz de bu soruyu tartışıyoruz aslında. Volkan ya da Kolay değil arasında kaldık diyebiliriz.

-Albümü dinlemeye başladığımda bitmesini istemiyorum. Şarkılar ardı ardına kendiliğinden akıyor. Sizin albümünüzden en sevdiğiniz şarkılarınız hangisi?

Fırat: Benim en sevdiğim şarkılar dönem dönem değişiyor. Bu soruya cevap vermek de çok zor benim için çünkü yazıp yazıp siliyorum. Sanırım şu an en sevdiğim şarkı Volkan. 

Arda: Çoktan Delirdim!

Haluk: Ruh halime göre çok farklılık gösteriyor. Sonbahar ve Kış ayları çöktüğü zaman Yol Gezen Baykuşlar ve Ölü Dostlarımdan Mektup; İlkbahar Yaz ayları geldiğinde ise Vay Be, Soygun gibi gibi.


-Müziğinizi oluştururken etkilendiğiniz belli başlı isimler oldu mu?

Fırat: Çocukluğumdan beri çok karışık tarzlarla beslendim. Güne metal gruplarıyla başlayıp yorulunca Radiohead parçalarına geçerdim. Okuldan döndüğümde klasik gitar çalışıp akşama doğru elektro gitarla blues çalışırdım AC/DC falan çalmaya çalışırdım, Foo Fighters'ın kliplerini izleyip çok eğlenirdim, Özdemir Erdoğan dinleyip büyülenirdim anlamaya çalışırdım ve sonra yarın yokmuş gibi Rachmaninoff , Debussy, Chopin, Scriabin gibi besteciler dinlerdim kafayı yakardım. Bir kaç ay boyunca Rodrigo'nun gitar konçertosunu dinleyerek uyudum. Başlayınca bitmeyecek bir konu aslında bu kimlerden etkilendiğimiz konusu. Muhtemelen de en çok etkilendiğimiz isimlerin ya da bize ilham veren şeylerin farkında değiliz. Balığın suyu fark edemediği gibi.


-Anlamı epey iddialı olan Nadas ismi nereden geliyor ve seçme sebebiniz neydi?

Fırat: Nadas ismini ruhani bir nadas dönemine düştüğümde babam bana sakin olmam için "Sen nadastasın oğlum, biraz sakin ol" dedi. Ve o anda dedim ki bu grubumuzun ismi olmalı. Sanki hiç o ruhani bunalıma girmemişim gibi bir anda uyanı verdim. Ani bir yağmur başladı. O bizim grubun omuzlarından hiç eksilmeyen, nereye gidersek gidelim yanımızda götürdüğümüz o meşhur Nadas yağmuru. Onunla o gün tanıştım. Hem güneş vardı hem yağmur yağıyordu, her şey kızıl tonlarda ve yaşıyor gibi görünüyordu. Kendimi evrenle yeni bir iletişim kanalı bulmuş gibi hissettim ve o an "Sevdiklerimden Ayrıyım" şarkısının sözlerini tamamladım.

-Nadas kimleri dinler?

Nadas: Bu sorunun cevabı diğer soruların cevaplarında ve albümdeki parçalarda saklı. Nadas her şeyi dinler. Bir hissi anlatan, konusu, tarzı ne olursa olsun her birimiz müzikse eğer konu dinleriz.

-Hayatınızın dönüm noktası ne diye sorsam?

Haluk: Hayatımızın birden fazla dönüm noktası var diye düşünüyorum. Sanırım olmaya da devam ediyor. Yaşadığımız her yeni güzel şey, his, yaşantı, dokunuş bizler için birer güzel dönüm noktaları.

-'Biz Değişik İnsanlardan Farklıyız' için "Nadas'ın ilk albümü" denmesinin yanı sıra başka ne denmesini istersiniz?

•Arda: İlk albümün yanına bir delirginin başlangıcı denebilir.

Fırat: Biz değişik insanlardan farklıyız desinler. Herkesin kendi yeniliğini bulabileceği, kendi farklılığına dokunabilecek sırlar var müziğimizin içinde. Eninde sonunda bu müziğin sırlarıyla buluştuklarında ben değişik de değilim, farklı da değilim, ben değişik insanlardan farklıyım diyecekler. Çünkü bunu zaten onlar söyledi. Biz sadece hayata geçirdik. Tıpkı Picasso'nun Guernica tablosuna sorulan soruya verdiği cevap gibi "Bu tabloyu siz mi yaptınız?", "Hayır siz yaptınız."

Yorum Gönder

0 Yorumlar