Advertisement

Main Ad

Depeche Mode : Müziğin Tutkulu Dansı


Depeche Mode için aslında yazılacak çok şey var. Onlar anlatılmaz yaşanır mı desem, yoksa sadece müziğini dinleyip sesimi çıkarmasam mı bilemiyorum ama Depeche Mode için dünya müzik tarihinin en değerli gruplarından bir tanesi olarak tanımlayabilirim. 

Grup ile nasıl tanıştığıma dair çok bir fikrim yok, sanırım herkesin bildiği meşhur Enjoy the Silence şarkısı olabilir hatırlayamıyorum ama ilk dinlediğim de gruptan acayip etkilenmemi sağlayan Precious şarkısı diyebilirim. Müziğin tınısı ve grubun şaheseri Dave Gahan'ın sesi sanırım her şeyi anlatmaya yetiyor derken birçok Depeche Mode şarkısıyla tanıştım, kaynaştım ve onlarla iyi arkadaş oldum. 


Depeche Mode denilince aklımıza evet çok şey geliyor ama benim gözümde sahne şovları daha önemli. Birçok konserlerini izledim. Berlin, Tour of the Universe : Barcelona, Touring the Angel : Milan konserleri muazzam diyebilirim. Bir Depeche Mode şarkısı bilmeseniz bile live'larını izlediğiniz zaman içiniz bir kıpır kıpır olup Dave Gahan gibi dans edebiliyorsunuz. Müziğin tutkulu dansı ismini vermemin nedenlerinden biri bu. 
  • Depeche Mode - Enjoy the Silence Live


New Wave'in değişmeyen modası olarak tanımlanan grup bu güne kadar tam 14 albüm yayımladı. Evet şaka değil, tam 14 albüm. Çok albüm olunca nereden başlayıp dinlesek diye düşünüyoruz. Ben açıkçası albümleri karışık olarak dinliyorum. Baştan başlayıp bu güne gelmek yorucu olabilir, kafam 80'lere gitmek için çok iyi değil haha. Gözlemlerime göre grup, albümlerindeki beste kalitesi, düzenlemeleri ve geçişleri çok iyi kullanmışlar. En önemlisi ise albümlerdeki duygu yoğunluğu içermekle kalmayıp, şarkıları bayağı iyi çekiyor. Martin Gore bu grup için en efsane şarkıları yazmış açıkçası. Stripped bile Martin Gore imzası taşıyor. Rammstein'dan ilk bu şarkıyı dinlediğim de, "bunu kim yazdı ya?" dedim. "Let me see you stripped" diyor. Ben bu sözleri Rammstein'a yakıştırsam da, şarkının asıl sahibi Martin Gore olduğunu öğrendiğim de epey şaşırdığımı hatırlıyorum. Enfes bir şarkıdır. Cover olarak dinleyecek iseniz Rammstein'dan dinleyin dememe bile gerek yoktur herhalde. 
  • Depeche Mode - StrippedDepeche Mode'un ortada oldukça bol katmanlı ve zengin bir müziği var. post-punk, alternatif dans, elektronika ve alternatif rock'a da dokundurmalar mevcut. Şarkıların kendisini "aa çok iyiymiş lan" şeklinde dinlettiriyor. Never Let Me Down Again, Heaven, Strangelove, Suffer Well, Shake the Disease, Angel, Policy of Truth ve neredeyse çoğu kişi tarafından coverlanan Personal Jesus bunlara birer örnek. 

Grup Mart ayında son albümleri Spirit'i hayranlarının beğenisine sunmuştu. Albüm bana göre çok karanlık geldi açıkçası. Çoğu şarkılara pek ısınamadım ama Cover Me, So Much Love, Poison Heart ve Poorman gibi muhteşem şarkılar yer alıyor. Grup birkaç gün önce yeni video klibi Cover Me'yi yayımlamıştı. Uzay elbisesini giyip Los Angeles'ta dolaşan bir Dave Gahan var. Depeche Mode'un yaptığı müziği hiçbir grubun yaptığına benzemiyor, yapsalar bile onlar kadar başarılı olamıyorlar maalesef. Bunun örneğini Cover Me şarkısıyla veriyorum ve sizi Depeche Mode dinlemeye teşvik ediyorum. 
  • Depeche Mode- Cover Me

Yorum Gönder

0 Yorumlar