Advertisement

Main Ad

Birsen Birdir: "San Francisco'yu Ziyaret Etmemle Tüm Planlar Değişti."


Birsen Birdir ile röportaj yapmak uzun zamandır aklımdaydı ve bunu kesin yapmam lazım dedim. Yeni müzik keşfetmeye başladığım zamanlar da kendisini Dream TV'de yayınlanan Evdeki Ses programı sayesinde tanışmıştım. Müzik hakkında çok iyi bilgiye sahip, şeker mi şeker bir kadın olan Birsen Birdir'e müzik ve San Francisco'ya dair merak ettiklerimi sordum. :) 

-Selam Birsen! Adettendir sormak isterim. Kendinden biraz bahseder misin? San Francisco'da hayatın nasıl gidiyor?

Birsen: San Francisco'da hayat oldukça yoğun ve renkli geçiyor. Bu sıralar birbirinden çok sevdiğim isimlerin konserine gitme şansı yakaladım, İstanbul'un eski zamanlarını anımsattı. Festivaller sezonu bitti, Cadılar Bayramı'nı da geride bıraktık, yılın en güzel zamanlarından biri Şükran Günü ve yılbaşı yaklaşıyor, heyecanlıyım!

-Birçok kesim gibi ben de sizi Dream TV'deki Evdeki Ses programınız ile tanışmıştım. Uzun bir zaman oldu haliyle seni TV'de görmeyeli, bu süreç içerisinde hayatında ne gibi değişiklikler oldu?

Birsen: Amerika'ya taşınalı dört yıl oldu. Buraya temelli yerleşme maksadıyla gelmemiştim aslında ama hayat öyle ilerlerdi. Bu süreç içerisinde hayatım oldukça değişti, ben değiştim, büyüdüm. Değişmeyen en önemli şey müziğe olan tutkum oldu sanırım. Dream TV ve medya ile olan ilişkim aslında hiç kopmadı, ara ara sevdiğim ve takip ettiğim grupları, konserleri yazmaya, çekmeye devam ediyorum ancak en büyük odak noktam son üç senedir Apple Music oldu. En başından beri bu yolculuğun bir parçası olmak çok ama çok heyecan verici.

-Peki şu sıralar en çok dinlediğin sanatçı/albüm/şarkı hangisi?

Birsen: Bu sıralar Cardi B'nin Bodak Yellow şarkısını çok dinledim. Çok sevdiğim gruplardan The Used'un yeni albümü beni çok heyecanlandırdı. Geçtiğimiz sene keşfettiğim LANY aynı şekilde yakından takip ettiğim gruplardan. Elbow'un yeni albümü her zamanki gibi muhteşem. Kalben'in yeni albümünü dinliyorum. Sanırım ilk aklıma gelenler bunlar. Ah bir de Kaytranada!


-Boş bir vakit bulup eski programlarını izliyor musun, ve ya kendinde değişim görüp mutlu ya da üzgün olduğun zamanların oldu mu?

Birsen: Maalesef öyle boş bir vaktim olmuyor artık ancak ara ara sosyal medyada denk geldiğimde kendimi çok şanslı hissediyorum. Hayatımın büyük bir bölümü canlı yayınla geçti, en çok o iletişimi özlüyorum sanırım. Seneler önce buraya ilk taşındığım da ev özlemi çektiğimde son canlı yayınımı izleyip ağlıyordum ama! :)


-Bazen İstanbul'dan sıkılıp yurt dışına kaçmak için yer arıyoruz, peki bize San Francisco ile ilgili, detay verebilir misin? Neleri meşhur, ve ya gidildiğinde mutlaka keşfedilmesi gereken mekanlar neler?

Birsen: San Francisco nispeten küçük sayılabilecek ancak oldukça renkli bir şehir. Amerika'nın en Avrupai şehri bana kalırsa. Daha önce şöyle bir dosya hazırlamıştım: https://denemenlazim.net/san-francisco-geldim-gordum-gezdim/ buraya gelindiğinde denenmesi gereken şeyler için, ilgileneler bakabilir. Bu bölgede iki saat uzaklıktaki Carmel ise benim tüm Kaliforniya'daki en favori destinasyonum.


-En sevdiğin ve en sık dolaştığın sosyal platform var mı?

Birsen: Instagram. Özellikle story özelliği çıktığından beri!

-Hep merak etmişimdir. Satın aldığın ilk albüm ve sende olan yeri nedir acaba?

Birsen: İlk satın aldığım değil ancak edindiğimde çok mutlu hissettiğim Copeland - Beneath Medicine Tree albümü benim için epey özeldir. 


-Takip ettiğin blog var mı? Varsa da Blog'larda en çok okumayı sevdiğin konular ne?

Birsen: Blog olarak hem weworewhat.com web sitesini hem de Danielle Bernstein'in Instagram hesabını takip ediyorum. Moda ve popüler kültür haberlerini takip etmeyi seviyorum. Kişisel blog değil ancak refinery29 en sık ziyaret ettiğim web sitesi olabilir. 


-Seni San Francisco'ya yönelten ne diye sorsam?

Birsen: Seneler önce turist olarak geldiğimde ilk görüşte aşık olmuştum San Francisco'ya. Biblo gibi bir şehir burası. İstanbul'u anımsatan yerleri de var. Tarihi, mimarisi, doğası, çok kültürlülüğü, sanat ve müziğe verdiği önem, her şeyin uyum içinde oluşu, yeter miktarda kaos barındırması, hem şehirde hem sakince yaşama olanak tanıması, huzur istediğinde çok kısa mesafede pek çok seçeneğinin olması burada yaşamaya hep çok sıcak bakmamı sağladı. Aslına bakarsan New York ile hukukumuz çok daha eskiye dayanır, 12-13 senedir sık sık gidip gelirdim New York'a, bir gün İstanbul'u bırakabilirsem mutlaka New York'a yerleşirim diyordum, San Francisco'yu ziyaret etmemle tüm planlar değişti.

-İlerleyen zamanlarda seni TV'lerde görür müyüz? Çünkü aşırı derece çok özledik. :)

Birsen: Ben de çok özledim, dediğim gibi, fırsat buldukça hem yazmaya hem çekim yapmaya devam ediyorum. Kim bilir belki buralarda bir festivalde karşınıza çıkarım. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar