Advertisement

Main Ad

TAZE KAN BLUTENGEL'DEN AKUSTİK ALBÜM: A SPECIAL NIGHT OUT

Ulrike Goldmann & Chris Pohl

Almanya'nın elektro ve darkwave müziğinin öncü gruplarından Blutengel, 16 şarkının akustik versiyonundan oluşan konser DVD'sini geçtiğimiz yıl yayımlamıştı. Bu aralar sıkça ufaktan bir Blutengel hayranlığım arttı diyebilirim. Hani "Almanyalılar müzik yapamıyor!" diye bir tabir var ağızdan düşmeyen. 1-2 şarkıyı dinleyip bu şekilde söylenilmesini hiçbir zaman anlamadım. Otur abi aç bir albüm baştan sonuna kadar dinle, bakalım dediğin kadar Almanyalılar müzik yapamayabiliyor muymuş?

Biraz genel bakış yapacak olursam, Blutengel'i dinlemekle epey geç kalmışım. Geçtiğimiz yıl kendilerini
Lebe Deinen Traum şarkıları ile tanıdım. Gruplarda çift vokal olayına bayılıyorum. Chris Pohl ve Ulrike Goldmann öncülüğünde olan Blutengel 1998 yılında kuruldu. Grubun şarkılarını hem Almanca hem İngilizce olarak dinleyebilirsiniz. Grubun tarzı elektro-gotik olarak biliniyor. Biraz da vampirlik, aşk ve romantizmi sıkça sözlerinde duymak mümkün. Farklı fantezi anlayışları var anlayacağınız. :)Blutengel'in şarkılarına alışmaya başladım, taa ki bu konser albümü çıkana kadar! Sanki hayatın bana "al sana konser albümü, dinlersin" deme şekliydi. O kadar mutlu olmuştum yani. Şarkıları kadar canlı performansları da pek bir güzel. Bir gün canlı canlı izlemek isterim kendilerini açıkçası. A Special Night Out ismi verilen konser albümü Mayıs 2017'de Berlin'de kaydedildi ve 8 Aralık'ta Out of Line Music etiketiyle yayımlandı. Blutengel, bu konser albümü için farklı bir şey denemek istediklerini belirtmiş. Ciddi anlamda birkaç konserlerini dinleyip izlesem de bu konser bir bambaşka olmuş. Ses kalitesi, düzen, ekip ve şarkı seçimleri son derece iyi düşünülmüş. Krieger, Give Me, Black, Behind the Mirror, Sing, You Walk Away, Der Himmel Brennt ve Reich Mir Die Hand gibi klasikleşmiş şarkılarının akustik versiyonunda bulabilirsiniz. 

Blutengel'in müziğini tavsiye ederim. Darkwave müzikleri genelde sevilen bir müzik tarzı, o yüzden Blutengel'i rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Benim zaten bir Almanya-Berlin merakım hiçbir zaman bitmeyecek sanırım. Konuyu siz anladınız. Görüşürüz. :)

Yorum Gönder

0 Yorumlar