Advertisement

Main Ad

PAPA ROACH: İTİNAYLA İÇİNİZDEKİ SİNİRLER ATILIR

Tony Palermo, Jacoby Shaddix, Tobin Esperance, Jerry Horton
Diyorum çünkü ne zaman Papa Roach dinlesem içimdeki sinirlerimi atıyorum. Her günüm bu grubun şarkılarını dinlemekle geçiyor. Nu-Metal, Hard Rock, Heavy Metal ve Rap-Rock gibi tarzları mevcut olan Papa Roach'un albümlerini dinlemeyi belki bırakabilirdim ama buna izin vermediler. Her bir şarkılarında beni kendilerine çeken bir şeyler vardı. 

Papa Roach, birçok insan gibi benim hayatıma Last Resort parçaları ile girdi diyebilirim. 2000'lerin popüler müziği nu-metal ve rap-rock'ın en büyük temsil eden parçalardan birisi olduğuna dair çok söylenti aldım. Kesinlikle katılıyorum. Grubun bu güne kadar gelmiş geçmiş en sevilen şarkıların arasına Last Resort adını altın harflerle yazdırabilir. Kariyerlerinde 9 stüdyo albümü sığdıran grup, birçok dinleyici ve yazar tarafından olumsuz eleştiriler almış. Bir grup aynı tarzda devam edecek diye bir kural mı var? Linkin Park da zamanında tarzlarını farklı yöne çektikleri için kötü eleştiriler almıştı ve bu onların hala kötü müzik yaptıklarını göstermez. Papa Roach'un müzikleri için kötü eleştiri yapan insanların geçtiğimiz yıl son albümleri Crooked Teeth yayınlandıktan sonra albümü son derece olumlu bulan insanların aynı olması beni son derece şaşırtmadı. Dediğim gibi bir grubun aynı tarzda müzik yapacak diye bir kural yok. 

Müzikten koptuğum bir dönem yaşadım 2015 yılında. Grup o yıl F.E.A.R. adında bir albüm yayınlamıştı. O albüme ciddi anlamda tutulduğumu söylemeliyim. In This Moment grubunun vokalisti Maria Brink ile düet yaptıkları Gravity şarkısını ilk dinlediğimde dedim "işte bu!" In This Moment grubuna ve Maria'ya zerre kadar tahammülüm yok. Müziklerini sevmesem de Maria'nın sesi bu şarkıya çok uyumlu olmuş. Face Everything and Rise, Falling Apart ve Never Have to Say Goodbye  gibi iddialı parçalar mevcut. Yani grubu Last Resort ile keşfetsem de iyice tanımamı sağlayan F.E.A.R. albümü ben de yeri epey ayrıdır. 
  • Papa Roach - Hollywood Whore

Grubun 2009 yılında yayınladığı Metamorphosis albümünden belki de listemde en çok replay yaptığım parça olur Hollywood Whore. Çok farklı bir duygusu var. Acı bir haykırış gibi. Albüm benim için sadece bu şarkıdan ibaret. Hiçbir şekilde tekrar dinleme ihtiyacı hissetmiyorsunuz. Ya da ben sevemedim fazla bilemiyorum ama albümdeki parçalar bir süre sonra bayıyor beni. 

  • Papa Roach - Between Angels And Insects 

2000 yılının başında moda müzikleri olan Nu-Metal ve Rap-Rock akımının en büyük temsilci albümlerinden Infest'te yer alan Between Angels And Insects hayvansal bir şarkı olduğunu kanıtlıyor. Albümde teknik aramaya çalışanlar boşuna aramayın. Nu-Metal'de teknik aranmaz. Müziklerin yapısı sert ve en önemlisi vokalde anlatılamayacak kadar bir öfke varsa o zaten tadından yenmez. Papa Roach'un diğer albümleriyle karşılaştırmaya gerek yok. Blood Brothers, Broken Home, Snakes ve Last Resort gibi iddialı parçalar mevcut olan albüm günümüzde de dinlenebilir. 

Getting Away With Murder (2004)

2004 yılında yayınlanan albümlerin hastasıyım. O yıl albümler açısından bereketli geçtiği belli. Getting Away With Murder albümü de mükemmelliğini korumuş. Scars, Take Me, Not Listening, Do Or Die ve Be Free gibi harikulade parçalar yer alıyor. Sürekli bu albümü dinleyebilirim. Albümün genel itibariyle nasıl bir havaya sahip olduğunu bilmenin en kestirme yolu grubun kliplerini izlemenizdir. Şarkıların verdiği duygular video kliplerinde mevcut.  
  • Papa Roach - My Medication

Geçtiğimiz yıl yayınlanan Crooked Teeth albümüne aşırı derece aşık oldum. My Medication parçası favorilerimin arasına girdi. Hatta öyle bir şey ki bu şarkının klibi fazlası heyecanlandırabilir. Papa Roach klip işini çok iyi bilen bir grup, net! Born for Greatness, Help, American Dreams, Periscope ft. Skylar Grey klipleri lezizdir. Grubun vokalisti Jacoby Shaddix'i başarılı bulmakla beraber özellikle bu albümde kendini aştığı bariz ortada. Tabii diğer elemanlarında büyük payı var. Hepsini kutlamak lazım. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar