Advertisement

Main Ad

Yıllar Sonra Ortaya Çıkan Hazine Şarkı: mor ve ötesi - Sultan-ı Yegâh


mor ve ötesi özlemimizi şu sıralar yeniden hayat bulan Sultan-ı Yegâh cover'ı ile dindiriyoruz. Neden bu yazıyı yazmak için geç kaldı diye soracak olursanız yeni çıkan bir şarkıyı, albümü aynı gün ya da ertesi gün yazanlara pek yazar gözüyle bakmadığım için biraz şarkıyı dinleyip ve düşünüp geç yazayım dedim açıkçası. Atilla İlhan'ın şiirinden Ergüdar Yoldaş'ın besteleyip Nur Yoldaş tarafından 1981 yılından yayınlanan Sultan-ı Yegâh parçası Türk Rock müziğimizin sevilen gruplarından mor ve ötesi'nin yorumu müzikseverlerin kulaklarının pasını silmiş bulunmakta. 

Sevda Çiçeği, 1945 ve Yaz Yaz Yaz gibi efsane şarkıları cover'layan canımız mor ve ötesi Sultan-ı Yegâh'la günümüz içinde cover nedir, nasıl yapılır sorusunun cevabını bu şarkıyla verdiği aşikar. Kabul edelim, ilk çıktığında hepimiz cover değil de yeni bir şarkı bekliyorduk. Bildiğimiz üzere günümüzün piyasasında cover işlerinden geçilmiyor haliyle. Şunu da belirtmek de fayda var; mor ve ötesi devamlı cover yapan bir grup değil o yüzden Sultan-ı Yegâh için atıp tutmayın. Bir de şu moda olan "tutmaz" lafından aşırı nefret ediyorum. Sanki 1 aylık grupmuş gibi davranan insanlara tahammülüm yok. 20 yılı geride bırakmış gruptan bahsediyoruz, değil mi? 


Mahir Akyol yönetmenliğinde çekilen Sultan-ı Yegâh videosu, İstanbul'un  çeşitli üniversitelerinden genç dinleyicileri eşlik etti ama ne siz sorun ne ben söyleyeyim, mor ve ötesi'nin kliplerini aşırı derece çok beğenmeme rağmen bu böyle bir şarkıya bu klibi yakıştıramadım. Sadece grubun olduğu performansı beğendim ama şu yönden rahatsız oldum; klipteki insanlar beni tatmin etmedi. Böyle bir eseri keşke hissetlermiş. Yorum son derece mükemmel, Harun Tekin güzel yorumlamış, Burak Güven, Kerem Kabadayı ve Kerem Özyeğen enstrümanlarıyla coşturmuş ortaya muhteşem bir iş çıksa da, klip için aynı yorumu yapamayacağım. 

19 Nisan Dünya Bağımsız Plakçılar Günü'ne özel Rainbow 45 Records ve Rakun Müzik ile birlikte yayınlanan Sultan-ı Yegâh plağını kesinlikle alıp arşivinize eklemelisiniz. Albüm koleksiyon yapan birisi olarak plak koleksiyonu yapmayıp ve pikap kullanmasam da bundan sonra plak almam sanırım %95 olur diye düşünüyorum. ☺

Geçtiğimiz Pazar günü Rainbow'da gerçekleşen mor ve ötesi imza gününde bizler de oradaydık. Bir gün önce yani Cumartesi akşamı Zorlu PSM'de gerçekleşen konsere gidemesem de özlemimi Rainbow'da gidermiş oldum. 1 yıl olmuştu kendileriyle görüşmeyeli, bu vesileyle az çok özlem giderdik. O zaman mor ve ötesi rocks diyerek Sultan-ı Yegâh için kocaman tebrik etmek istiyorum. Çok yaşayın. 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar