Advertisement

Main Ad

Ghost Yeni Albümlerini Yayınladı : Prequelle


İsveçli metal grubu Ghost, nihayet yeni albümlerini yayınladı. Albümdeki şarkılara öyle bir aşık oldum ki, listemde sürekli yeni şarkılar dönmekte. Haziran ayına Ghost'un yeni albümüyle girdik. Ben böyle vokal ve gitar ağırlıklı bir albüm dinlememiştim. Bu grup fazlasıyla övülmeyi hak ediyor. 

Papa Emeritus III’ün gidişinin ardından yeni frontman Cardinal Copia'nın gelmesiyle albüm çıkmadan önce Rats ve Dance Macabre tekli olarak kliplerini izlemiştik. Yeni Papa da fena sayılmaz. 

Ghost dinlemeye Meliora (2015) ile dinlemeye başlamıştım. Bir gün oturdum laptop'un başına YouTube'da Ghost kliplerini açtım, izledim. Adamlar resmen sanat eseri. Yüzleri görünmeyen maskelerden fena etkilenmiştim. Sonralarda şarkılarını dinlerken hiç sıkılmadığımı fark ettim. Malum çok sık metal müzik dinleyicisi değildim, zamanla alışmıştım. Ghost aynı zamanda ülkemizde de çok seviliyor. Yeni albümleriyle birlikte turne hazırlayacaklar, umarım ülkemizde görürüz kendilerini.


Albüme gelecek olursak eğer 10 şarkının yer aldığı albüm daha önceden Popestar ve Ceremony and Devotion albümlerinin yapımcılığını üstlenen Tom Dalgety'i  yeniden Prequelle albümünde de görüyoruz. Ashes adlı introyla başlıyor albüm. Albüm çıkmadan önce yayınlanan ilk single Rats'ı aşırı derece çok beğenmiştim. Bir de bu şarkıya muazzam bir klip çekmişler ki sormayın. Mü-kem-mel! Faith'i de çok beğendiğimi söylemelim ki albümün bence kesinlikle öne çıkanlar arasında. Ballad yok mu diye soranlara See the Light'ı dinlemenizi öneririm. Bu şarkıya da şans vermek lazım. 5:18'lik Miasma'yı kesinlikle kulak kabartmanızda fayda var. Çok sevdiğim yazarlardan Doğu Yücel'in dediği gibi şarkı saksafonlu solo içermekte. Şarkının girişi bana Stone Temple Pilots'ı anımsattığı Dance Macabre sizce de mükemmel değil mi? Rats şarkısından sonra single olarak yayınlanan Dance Macabre'da açık ara çok iyi seçim. Dinlemekten bıkamıyorsunuz Aynı zamanda Instagram Story'lerin derlemesinden oluşan klibine muhakkak göz atın. Metallica'dan Kirk Hammett, Avengeld Sevenfold'dan Matt Shadows, Deftones'tan Chino Moreno ve birtakım ünlülerin çektikleri story derlemeler var. Grup resmen gönderme yapıyor, anlayana. Ghost fazlasıyla çok iyi bir şarkı yapmış. Pro Memoria'da ballad girişli güzel bir piyano ve gitar sololu devam ediyor. Kulağınızı rahatsız etmez garantisini vermeliyim. Witch Image diye bir şarkı yapmışlar, Allah'ım resmen aşk yaşıyorum. Bir kere şarkının en güzel özelliği temposunu hiç kaybetmiyor. Genel olarak albümdeki şarkılar çok dengeli ayarlanmış. Helvetesfonster "alın size fon müziği!" diye yapılmış adeta. Albümünün finalini yapan muhteşem Life Eternal'ı da ayrıca çok beğendim. Prequelle albümünün en iyi özelliği; her bir şarkının tek başına ayakta durabilen ve hit temelli albüm yapan gruplardan olmayan Ghost taş gibi bir albüm yapmış. Bu yıl yayınlanan albümler arasında benim açık ara favorim Prequelle. Tebrikler Ghost!
  • Ghost - Rats

  • Ghost - Dance MacabreYorum Gönder

0 Yorumlar