Advertisement

Main Ad

MÜZİĞİ BOL OLSUN : MABEL MATİZ - MAYA


Mabel Matiz, 2 yıllık aranın ardından adını annesinden alan Maya isimli yeni albümünü dinleyicileriyle buluşturdu. Mabel mükemmel bir albüm yapmış. Albümü ilk dinlemem ile şarkılar beni kendine çekti. Albümü üst üste dinlediğim de açıkçası 90'lar havası sezdim. Albüme tutulmuş vaziyetteyim. 

Mabel Matiz'i ilk albümünden bu yana severek takip ettiğim şahane bir müzisyen. İlk çıkışlar pek lezizdir. Matiz'in dinlediğim ilk şarkısı Arafta bendeki yeri epey ayrıdır. Mabel Matiz, ön plana çıkarttığı farklılıklarla günümüzün alternatif müziğin çizgisinde kendini belli ediyor. Yeni albümünü uzun zamandır bekliyorduk, ha sonbahar ayında çıkacak, ha yıl sonu çıkacak diye beklerken Çarşamba günü dijital platform üzerinden albüm nihayet görücüye çıktı. Albüm çift CD'den oluşuyor ve toplam 23 parça mevcut. 


Maya'dan bahsederken şunu dile getirmek gerek; bir önceki albüm olan Gök Nerede gibi patlayıcı şarkılardan oluşuyor. Mabel'in müziğine ön yargılı yaklaşacak dinleyicileri bile etkileyecek kadar kuvvetli bir albüm. Aynı zamanda Mabel Matiz'in şahane bir tarzı var. Albümdeki çoğu görsellerde yer alan desenli kilim motifleri pek bir şık durmuş. Bu da Mabel'e ne kadar yakıştığını gösteriyor. 

Intro ile başlayan albüm, en çok beğendiğim Fırtınadayım ile devam ediyor. İlk dinlemeyle şarkıya tutulduğumu söylemem gerekiyor. Müziği olsun şarkı sözleri olsun kusursuz bir parça. Mabel Matiz albüm yapım aşamasında ilham kaynağının doğup büyüdüğü topraklar, Yörükler, Toroslar ve turnelediği doğu illeri olduğunu söylüyor. Bunlar albüme çok güzel yansıtılmış A Canım albümün en öne çıkan şarkısı. Bu yaz her yerde bu şarkıyı duymamıza hazırlıklı olmamız gerekiyor. Nefis. Sibel Gürsoy'la bulunan Mendilimde Kırmızım Var işbirliğine bayıldım. Albümden önce çıkan Öyle Kolaysa zaten iki gözümün çiçeği. O parçayı ayrı seviyorum. Baba konusunda çok hassasım bir kadın olarak. Babamı Beklerken diye bir şarkı yapmış açıkçası dinlerken çok dokunuyor. Mükemmel ötesi bir şey olmuş. Mabel'in sesine sağlık. Sarmaşık ve Çukur'da belirgin Anadolu ezgileri var. Sarmaşık şarkısı Sıla Gençoğlu ile birlikte yazmış. Sıla günümüzde çok sevilen bir müzisyen, severek takip ediyoruz kendisini, Mabel Matiz'in albümünde görmek epey sevindirdi. Albümden önce çıkan bir diğer şarkı Ya Bu İşler Ne? klibiyle beraber çok sevmiştim. Dans etmelik şarkı. Ayrılık Buna Denir diğer şarkılara göre popülerliği en üstte değil diye düşünüyorum. Ah! Kosmos olarak tanıdığımız Başak Günak Dualar Değişir şarkısında yer alıyor. Parçayı çok beğendim. Ah! Kosmos ve Mabel Matiz işbirliği hep devam etmeli. Dualar Değişir'in bir de alternatif versiyonu mevcut ama kendi versiyonu katbekat daha iyi olmuş. 

Güçlü kadınlar bu albümde buluşmuş. Tabii albümde en çok beğendiğim ise Gülden Karaböcek kuşkusuz. Kalbime Azap şarkısında Karaböcek ile feat atmışlar ki ortaya enfes bir iş çıkmış. İşte tam şimdi albüme bağlandım.
Boyalı Da Saçların mükemmel ötesi bir parça. Yol müziğim belli oldu. Yaban, Pembe, Sarışın Değil güzelliklerini koruyan parçalar. Pembe şarkısının Taner Yücel versiyonu da mevcut ama ben orijinal halini daha çok beğendim. MükemmeliYıldızların Peşinde ve Kara Beyaz Kedi arasında gidip geliyorum. Bana soracak olursanız hangisi diye Yıldızların Peşinde derim. İkisini sollamış bence. Albümün sonlarına geldiğimde Canki ve Comme Un Animal şarkılarıyla albümü noktalıyoruz. 103 dakikalık Maya albümünü tekrar başa döndürdüğünüzde emin olun çok çok beğeneceksiniz. Bu yıl çıkan Türkçe albümler arasında Maya açık ara favorilerimin arasına girdi bile. Albümün sound'u çok tertemiz, nitelikli ve doyurucu. Müziği bol olsun.

http://www.mabelmatiz.com/

Yorum Gönder

0 Yorumlar