Advertisement

Main Ad

RAMMSTEIN'IN EN BÜYÜK KONSER TURLARININ PERDE ARKASINDA NELER OLUYOR?


Rammstein'ın izlemediğim konseri kalmadı desem yeridir herhalde. Hala internette yana döne konser videoları arıyorum var mı diye ama sonuç hep hüsran! 2001 çıkışlı Mutter albümlerini çok beğeniyorum, hatta en sevdiğim R+ albümü ama niyeyse Mutter Tour'a ait konser bulamıyorum. Şöyle kaliteli ve net olacak ki kulaklarımızın pası silinsin. Bence acil konser DVD'si çıkarmaları lazım ama onlardan önce yeni albüm gelmeli kesinlikle. Yıl sonu hadi taş çatlasa 2019 başları Rammstein'ın 7. stüdyo albümü çıkacak. Vala aşırı derece heyecanlıyım açıkçası. 2009'dan bu yana grup, hayranlarını konser albümleri ve yaz turnelerini kapsayan konserleri ile dindirmeye çalışıyor. Rammstein'ın konserlerini izlediğim de merak ettiğim grubun sahne arkasında yaşananlar. Ben de bu merakımı yenmek için, ufak çaplı bir araştırmaya girdim ve çok güzel sonuçlar elde ettim. Telepromoterkamera önüne yerleştirilerek, çekimi yapılan kimseye yazılı veya görüntülü hatırlatmalar yapan elektronik suflör diye adlandırılıyor. Gazetecilerin kamera arkasından gelen haberleri okumak için büyük bir siyah ekran kullanıyorlar. Rammstein da Telepromoter'ı performansları esnasında şarkı sözlerini okumak için kullandığına da şahit oluyoruz.


Yedek parça kullanımı; müzisyenler şarkı sözlerini hatırlayamamaları veya dinleyicilerin çok gürültülü olmaları durumunda destek parçaları kullanırlar. 


Rammstein'da sahne ışığı; Grubun sahnesi en az 20 spot ışığıyla aydınlatılıyor. Böylece stadyumdan ya da mekandan gelen her bir taraftaki hayranları grubu açıkça görebiliyor. Grubun sayısız konserini izledim 20 spot ışığı insanın gözünü kamaştırıyor. Bu da grubun konserini çok güzel kılıyor.

Kişisel şeflerini götürüyorlar; Mutfak sanatları alanında bir kariyer düşünenler varsa şanslısınız demektir. Kişisel bir şef ol, dünyayı dolaş, en iyi sanatçılarla tanış ve hayatını yaşa! Kişisel bir şef olmak büyük bir sorumluluk. Rammstein üyelerinin en tuhaf talepleri olsa bile istedikleri her türlü yemeğini yapmak zorundasın. 


Soyunma odasını dekore etmek; Rammstein için en büyük olaylardan çünkü grup üyeleri, sahnesine çalışmak için soyunma odalarını tercih ediyorlar. Grup üyeleri giyinmek için giyinme odasını ziyaret eden ve görünüşte görünmesini sağlayan en özel ekip üyelerine sahip. Ünlü bir müzisyen olmak size şaşkınlık avantajını verir. Rammstein üyeleri birkaç saat geçirecek, bu yüzden kendilerini rahat hissetmelerini sağlayacak sandalye, kanepe ve dekor parçaları kiralıyorlar.

Rammstein bateristi Christoph Schneider, sahne öncesi rutinini anlatıyor:

Berlin'de prova salonumuz var. Burada her zaman konser öncesi prova yaparız. Burada tüm ışığı programlayabilir, tüm işlemleri test edebilir, bireysel şov öğeleri ve elbette müzik örneklerini test edebiliriz. Sahnede rahat olmak için bazen bir şişe su ve bir havlu yetiyor. Sahne tasarımını geliştirmeyi severiz. Sahne kostümlerini giyip, konser öncesinde makyaj yapmanın çok iyi olduğunu düşünüyorum.

Yorum Gönder

0 Yorumlar