Advertisement

Main Ad

TRIBUTE ALBÜMLERİ BİR İHTİYAÇ MIDIR?


Müzik piyasasının durumu belli; tribute albümlerinden geçilmiyor. Canı sıkılan tribute albüm çıkarıyor. Başıma bir şey gelecekse eğer tribute olayı artık çok canımı sıkmaya başladı. Ne zaman orijinal bir şey dinleyeceğiz acaba? Şimdi nedir tribute albümü diye soracaksınız, açıklık getireyim; çok büyük, yaşını başını almış ustalar ya da hayatta olmayan değerli müzisyenlerimiz için yapılan saygı albümü. Müzik piyasasına baktığımda; Orhan Gencebay, Yıldız Tilbe ve Mirkelam gibi isimlere saygı albümü yapılıyor. Nazan Öncel de bu akıma katılan isimlerin arasına girdi bile. Neden tribute albüme başvuruluyor anlamış değilim. Sanırım tribute albüm işinde para var. Tüm albümlerini almayan dinleyicilerin hepsi bir arada diye sadece tribute albümü alıyorlar. Çok yazık açıkçası. Arşivlemediğiniz albümleri almayıp sadece tribute albümü almanız bana o kadar çok saçma geliyor ki nereye doğru üzülsem bilemiyorum. En basit örneğini vereyim size; Nazan Öncel. Neden bu yola başvurmuş anlamadım. Ses mi yok, para yardımı mı toplanıyor kendisi için ya da sebep ne tribute albümü yapıyor? Yakın bir zamanda çıkacak tribute albümünü merak etmiyorum değil ama Nazan Öncel'e yakışmıyor tribute albüm meselesi. Mirkelam'dan da beklemezdim. Albümü dinlediğimde parçaları tanımakla zorluk çektim. "orijinalinden daha iyi olmuş" diye yorumlar da görmüştüm ki hiç alâkası yok. Lütfen, Mirkelam'ın şarkılarını kimse söylemesin. Neye göre "daha iyi" diyebiliyoruz? Vokal performansı mı daha iyi olmuş? Ya da müziği orijinalinden daha mı harikulade? Nedir? Saygı albümü mü istiyorsunuz? Alın size Cem Karaca'ya yapılan "Merhaba Gençler" tribute albümü. Müthiş. Saygı duyulması gereken bir insan Cem Karaca. Saygı albümü yapılacaksa böyle yapılsın. 

Şimdi bu albümde Teoman'ın yorumladığı Tamirci Çırağı var. Şu yoruma saygıyla eğilirim. Tribute albümü gösteriş değildir. Şarkıyı hissederek söylersiniz. Teoman da işte tam bunu yapmış. Hissetmiş, söylemiş. Can Bonomo diğer örneğim. Namus Belası'nı çok kişiden dinledik ama Bonomo'nun yorumu bambaşka olmuş. Kolpa'nın Bu Son Olsun yorumu da apayrı mükemmel. Dedim ya söylerken hissetmeniz lazım diye. Sıla, Kök, Haluk Levent, Yüksek Sadakat gibi isimlerin buluştuğu tribute albümü alın size tribute albümü nedir, nasıl yapılır sorusunun cevabı bu albümde veriliyor.

Sezen Aksu'nun yönettiği Onno Tunç'a yapılmış saygı albümü. Tüm müzisyenler kendi seçtiği bir şarkıyı seslendirdiler. Bu albümde en çok beğendiğim tartışmasız mor ve ötesi'nin 1945 yorumu. Aylin Aslım mesela, Bir Çocuk Sevdim'e harika bir tat katmış sesiyle. Saygı için yapılıyor tribute albümleri, gösteriş için değil. Bu albümdeki şarkılar güzel bir iz bırakarak albümün ne kadar çok kıymetli olduğunu anlıyorsunuz. Tribute albümlerin başarılı örneklerinden biri olan Onno Tunç Şarkıları pırlanta gibi.

Bir diğer örneklerden Ahmet Kaya - Bir Eksiğiz saygı albümü. Hayatımda böyle güzel bir yorum dinlememiştim. Müziğin en önemli isimlerinden biri olan Ahmet Kaya için yapılan saygı albümünde Sezen Aksu, Gripin, Redd, Hayko Cepkin, Gece Yolcuları, Cem Adrian ve birçok müzisyen/grubun yorumları en çok konuşulan şarkılar arasına girmişti. Özellikle Gripin'in Küçük İskender ile yaptığı Ayrılığın Hediyesi'ni dinlerken tüylerim diken diken oluyor. Harun Tekin'in yorumladığı Beni Vur'u ne zaman dinlesem ciddi anlamda beni ağlatabilmiş  şarkı olma özelliği taşıyor. 

Mahzuni Şerif'in eserlerini bir Rock grubu ya da Rap müzisyenden dinlemek hiç alışık olmadığımız bir tecrübe. Aynı zamanda söylediklerim Pop müzisyenler içinde geçerli. Mahzuni'ye Saygı albümünde en çok parlayan şarkı, benim çok sevdiğim Ceylan Ertem'in Zalım yorumu. Kusursuz. Müthiş. Bu kadın ne ne söylese çok yakışıyor. Neyse'nin Dönme Dolap yorumu enfes. Türkü söylerken duymak beni mutlu ediyor. Ne güzel yorumlamışlar. Saygı albümlerinin arasına adını altın harflerle yazdırabilir. Mahzuni'ye Saygı'yı tekrar tekrar dinlemeniz gereken bir albüm.

Benim için saygı albümleri bunlardan ibaret. Çünkü artık piyasaya baktığımızda popülerlik için saygı albümleri yapılıyor. Orijinal bir şey dinleyemiyoruz maalesef. Mesela Yıldız Tilbe'nin Yıldızlı Şarkılar Vol. 1 ve Vol. 2 albümü, genel olarak popülerlik için yapıldığı aşikar. 

Evet, albümde sevdiğimiz isimler mevcut, beğenerek dinliyoruz ama popüler kültür diye sürekli tribute albüm yapılıyor, bundan hoşlanmıyorum. Yıldızlı Şarkılar albümünde en çok beğendiğim Oğuzhan Koç'un Çat Kapı yorumu. Edis'in Buz Kırağı mesela  Edis'i severek dinliyoruz, muhteşem yorumlamış kendince. Mabel Matiz'in Değilsin yorumu da mükemmel. Onun dışında bana göre boş bir albüm. tribute albümü bizde saygı albümü ama bu başka bir şey. Tamamen popülerlik için yapılmış. Tribute albümlerine daha ne kadar dayanacağız orasını bilemem ama artık durdurulsun. Tribute albümü bir ihtiyaç mıdır? Ne mana tribute albümü yapmak?

Yorum Gönder

0 Yorumlar