Advertisement

Main Ad

Konser biletleri neden bu kadar pahalı?


Şimdi her yerden laf yiyeceğim ama problem değil benim için. Elbette bu meseleyi tartışmak isterim müzik yazarlarıyla çünkü öyle bir hal aldık ki, konser, sinema ve tiyatroya gidemez olduk. Neden mi? Çünkü aşırı yersiz yüksek bilet fiyatlarına baktığımızda o an gitmekten vazgeçiyoruz. Sonra ülkemizde sanat ve kültür gelişmiyor oluyor. Bilet fiyatları yüksek olursa elbette gelişmiyor. Kendi görüşüm bu şekilde. Ben kendi adıma konuşmak gerekirse her konsere gidemiyorum. Çünkü konser bilet fiyatları mekanına göre aşırı pahalı geliyor bana. Belli bir sınırda fiyat biçilsin ki gidelim. Elbette bu işin parasında değilim yine biriktirmeye çalışır gitmeye gayret ederim ama benim gibi konserlere, sinemalara ve tiyatrolara gidemeyen onlarca arkadaşım var. "kendi bütçenize göre ayarlayın o zaman herkese laf atıp tutmayın" demişti geçenlerde bir arkadaş. İsim vermek istemiyorum.

Çok sevdiğim mor ve ötesi'nin konser bilet fiyatına baktım 300-400 arası değişen bilet fiyatı gördüm. Üstelik bu fiyatlar öğrenci fiyatıymış. 300 TL demek, bir öğrencinin belki de bir aylık harçlık parası. Neye göre 300 TL veriyoruz bir konser için? Senfoni konseri diye tamam çok emek sarf ediliyor, sahne kurulumu, ekipman, sahne arkasında çalışan onlarca insan var ama ben şahsen bu fiyat parasıyla konsere gitmem. Gidemem. Benim bir aylık ev fatura parasına denk geliyor. Tabii ki konserlere de gitmeyi çok istiyorum ama açıkçası bu fiyatlar bana yersiz ve saçma geliyor. Tek ben değil, birçok insan bu olaydan şikayetçi. Zaten ülkemize gelen yabancı gruba biz bu fiyatları veriyoruz, Türk grubu için 300 TL veren de bir zahmet düşünsün. "parası olan gider derdi tasası sana düşmesin" olacak. Evet, bana istediğiniz kadar şey söyleyin ben yine gereken izahımı yaparım. Sonuçta düşüncemizi paylaşıyoruz, yazı yazarak da düşüncemizi paylaşabiliriz değil mi? 

Geçtiğimiz hafta da en sevdiğim gripin'in Anadolu yakasında konseri vardı bilet fiyatı şöyle "ikramlı sahne önü 1320 TL" İlk başta güldüm haliyle. İki saat konser izleyip evlerimize gideceğiz neden bu bilet parası? Buna gerçekten yorum yapmak istemiyorum. Ne diyeceğimi de bilemiyorum bu bilet parasına. Her grubun dinleyici kitlesi bellidir muhakkak. Mekanlara da teşekkür etmek lazım ki, gidemiyoruz bile. Bilet fiyatlarının bu kadar pahalı olması grupların suçu değil, anca biraz daha makul olsaydı sanki ne dersiniz? Ülkemizde insanlar zar zor geçinirken 2-3 saatlik konser için saçma sapan yüksek fiyat biçmek abes kaçıyor. Güzel ülkemde bir konsere, tiyatroya gidip yüksek bilet parası vermek can yakar hakikaten. Heveslenerek not aldığımız konserlerde maalesef bu yüksek fiyattan dolayı gidemiyoruz. Daha da bir şey demek istemiyorum. Gelin hep beraber bu konuyu tartışalım.

Yorum Gönder

0 Yorumlar