Advertisement

Main Ad

Yeni Albüm : Oomph! - Ritual


Açılın endüstriyel metal müziğin babaları Oomph! yeni albüm çıkardı! Şaka maka albümü çıkardılar nasıl mutluyum anlatamam. Rammstein'dan sonra en sevdiğim Alman grup Oomph, yeni albümleri Ritual'ı hayranlarıyla nihayet buluşturdu. Aslında albüm 18 Ocak'ta çıktı ama sürekli dinlemekten yazı yazmaya fırsat bulamadım. Tabii albümü biraz sindirmem de en büyük etken. Albüm çıkmadan önce de zaten tadımlık şarkılarla albümü beklemeye koyulmuştum. Hemen hemen bir yıla yakın oldu bu grubu keşfetmeye başlayalı çünkü Rammstein dinlemeye başladığım ilk zamanlarda bu grubun adını sık sık görüyordum ama hiç bir kere bile dinlemek istemedim. Rammstein'ın şarkı sözlerine öyle bir alışmışım ki diğer Alman gruplarını dinleyemiyordum bile. Neyse bir akşam oturdum açtım klipleri başladım izlemeye ama var ya ben nasıl aşık oldum bu gruba sormayın. Klip işi konusunda Almanlar çok sık özen gösteriyor artık bunu kanaat getirdim. Grubun eski albümlerini Rammstein albümlerini dinlediğim kadar sık dinlemedim ama bu iki grup bana Almancayı bana fazlasıyla çok sevdirdi diyebilirim. Oomph!'un müziklerini dinlerken aşırı eğleniyorum. Yalnız gerçekten beklediğime değen bir albüm olduğunu belirtmek istiyorum. Bir önceki albüm XXV'e göre daha sert ve karanlık. Oomph!, Ritual albümleriyle çıtayı bayağı yükseltmişler. Bu yıl endüstriyel metal müziğe doyacağız gibi görünüyor. Oomph!'un müziklerini hakikaten çok beğeniyorum. Müziklerinde beni çeken bir şey var ve ben dinlerken çok haz alıyorum. Ritual çok çok iyi bir albüm olmuş. 

1994 yılında çıkardıkları ilk albüm Sperm'den, son albüm Ritual'a kadar 13 albüm sığdırmayı başaran Oomph!; Metallica, HIM, Tool ve Marilyn Manson gibi önemli isimlerle birlikte sahne aldı. Grubun kuruluşundan bu yana kadrosunda değişiklik olmayan Oomph!, Dero Goi, Robert Flux ve Andreas Crap'tan oluşuyor. Napalm Records etiketiyle çıkan 13. albüm Ritual'da 13'ü yeni şarkı 1'i remix şarkı olmak üzere 14 şarkıdan oluşuyor. Oomph!, tarzını tam olarak endüstriyel metal, elektronik ve gotik gibi müzikleri harmanlıyorlar. Almanya'da 90'lı yıllarda başlayan Yeni Alman Sertliği kategorisinde Rammstein'dan sonra bu grubun adını görmek mümkün. 

Oomph! tarafından yazılan ve üretilen yeni albümü Ritual, kariyerlerinin 30. yılında yeteneklerini kanıtlamış bir albüm olarak karşımızda. Albüm çok fazla karanlık ve sert. En sevdiğim tanımlar bu albümde toplanmış zaten. Müthiş. Grup bu albümde ihtişamlı bir şekilde meydan okumakla kalmıyor, şok edici, akılda kalıcı ve çok fazla düşünmeyi teşvik ediyor açık bir şekilde. Albüm gerçekten mükemmel ötesi olmuş. Mükemmel demek bile az kalıyor bunun yanında ama Almanların dil engellerini aşan bir iş bu. Ben de epey etkilendim bu durumdan. Bize Rammstein, Oomph! ve nice grupları getiren Yeni Alman Sertliği çok yaşa be!


Yorum Gönder

0 Yorumlar