Advertisement

Main Ad

TATSIZLIK YAŞANMASIN : MÜZİK HAVADİSLERİBöyle bir başlık seçmem gerekiyordu çünkü artık insanın burasına kadar geliyor. Sus, sus nereye kadar diye düşünürken bunu yazmam sanırım rahatlatacak. Müzik piyasası konusunda söylemek istediğim o kadar çok şey var ki, tam nereden başlayacağım ben bile bilemedim. Birkaç arkadaşımın emek verip yönettiği müzik sitelerine bakıyorum. Hakikaten ortalıkta çok büyük emekler var ama niyeyse bunu kimse fark edemiyor. Bizim insanımız alışmış bir yerde takılı kalmaya. Aman zaten sadece o site paylaşsın her şeyi, o site sadece röportaj yapsın ama emek verip çabalayan siteleri kimse görmesin. Çok çabalıyorlar ya kimsenin umurunda olmuyor. 

Beni az buçuk tanıyanlar ne demek istediğimi anlayacaktır. Röportaj yapmayalı yıllar oldu. Eskiden birçok yeni isimlerle röportaj yapardım, son müzik gündemlerini sizlere sunardım ama şu son birkaç yıldır bu durumdan o kadar yığıldım ki artık hiç uğraşmak istemiyorum. Türk Rock piyasasından, işini iyi yapamayan menajerlerden ve gereksiz lüzumsuz insanlardan çok yoruldum. Copy-Paste yapan yazarlardan bahsetmiyorum bile, o ayrı tartışılması gereken bir konu. Basın bülteni gelip aynısını kopyalayıp kendi sitelerinde paylaşınca en iyi müzik sitesi oluyorsun ama bizler böyle emek verip kendi yorumlarımızı kattığımız zaman değersiz oluyoruz. Bu durumda hangi taraf daha haklı?

Röportaj kısmına değinmek istiyorum. Bir grupla röportaj yapacaksın, teklif et, cevap bekle heyecanla, kabul etsinler, başla soru hazırlamaya. Hep böyle gider bu işler ama görüyorum ki, tek ben değil 1-2 arkadaşım bu röportaj olayından epey şikayetçiler çünkü soruları gönderiyorsun, 1-2 hafta bilemediniz bir ay sonra sana cevapları ulaştırıyorlar. Hatta hiç göndermedikleri bile oluyor. Hatırlatma için mail gönderiyorsun "program yoğun, daha sonra dönüş yapacağız, vb." şeyler yazıp başlarından salıyorlar. Biz durur muyuz, çabalıyoruz çünkü bilinen bir yazar olsan 1 günde cevaplar gelir ama böyle değerimizin bilinmediği yazarlar olunca bir ay sonra cevaplar geliyor. İnsan mı seçiyoruz artık? Sorularda bir hata mı var da yanıtlar bir türlü ulaşmıyor bize, nedir? Şu olaydan bir vazgeçelim lütfen. Maillere dönüş yok ama sorsanız affedersiniz Instagram'da story atmaktan vakitleri kalmıyor kimsenin. Eskiden, yani 3-4 yıl önce inanın bu tarz problemler olmuyordu. Soruları gönderiyorsun, 3-4 güne eline ulaşıyor. Şimdi bakıyorsun sanki dünya turnesine çıkıyorlarmış gibi cevaplar bir türlü elimize ulaşmıyor. Şu işi bir bırakalım artık. Müzik platformlara bir röportajı da veremeyecekseniz bırakın bu müzisyenlik işini. İnsanlar sizin hakkınızda bilgiler öğrenmek istiyorlar. Haliyle röportaj yapmaya başvuruyoruz ama görüyorum ki hiç kimse cevapları verecek kadar uğraşmak istemiyor. 

Eminim bu tarz olayları yaşayan vardır ama emek verip çabalayan müzik sitelerine gereken değeri gösterin. Kimse keyfi için yapmıyor bu işi. Sevdikleri için yapıyorlar, yapıyoruz. Sadece biraz anlayış! 

Yorum Gönder

1 Yorumlar