Advertisement

Main Ad

Doğan Duru'dan İlk Albüm: "Epoch"


Redd solisti Doğan Duru, ilk albümü Epoch ile karşımızda. Albüm 13 Mart'ta dijital platformda yerini aldı. Epoch çıkmadan önce Doğan Duru bizlere albüm ile alakalı gelişmeleri sosyal medya hesabında aktarmasıyla heyecanlı bir bekleyiş içerisine girmiştim bile. Ben bu kadar heyecanlı isem Doğan Duru'yu hiç düşünemiyordum. "solo albüm" klişesinden hoşlanmıyorum çünkü "solo" demek sanki bazı şeyleri ayırıyormuş gibi. Epoch'un anlamı çağ demek. Doğan Duru bu albümle çağ kelimesinin önemini tam anlamıyla bizlere hissettirmiştir. Belki de kendisinin dediği gibi yeni çağ başlamıştır? Ve evet, bu albümdeki olayların ve kişilerin gerçek hayatla ilgisi vardır...

Esas yazıya geçmeden önce bir şey bahsetmem gerekirse Redd benim için hayatımın büyük bir bölümünü kaplayan bir grup. Abartmıyorum, Türkiye'de müziklerine katlandığım ve çok severek dinlediğim tek grup Redd ilk başta geliyor. Bu değişir sanmıştım ama yok asla değişmiyor ve değişmeyecek. Redd benim için en önemli bir grup. Yaptıkları bütün işlerin takipçisiyim. Çevreme de çok bahsediyorum ve bundan da büyük bir memnunluk duyuyorum. Redd'in üretkenliğini ise her defasında kutluyorum. İyi ki varlar.

13 Mart gecesine girdiğimizde Epoch yayınlandı ve dinlemek için heyecanlıydım. Albüm çalmaya başlar başlamaz ilk şarkı Dut karşıladı beni. En çok döndürdüğüm şarkı Dut oldu bu albümde. Kaç kere dinledim inanın bilmiyorum. Bu şarkıda tanımlayamadığım bir şey var. Şarkının büyüsü ve Doğan'ın aşık olduğum lirik kalibresi beni son derece çekti. 

Aslında şarkılardan tek tek bahsetmek istemeyip genel olarak anlatmak istersem Doğan Duru, içten gelen yeni müzik yapmanın ve üretmek istemenin en büyük örneği. Her zaman bildiğini yapıp bunu başarılı bir biçimde sunması ise takdire şayan. Doğan'ın yalnız takılıp böyle bir albüm çıkarmanın en büyük önemini vermiştir bizlere. Epoch'ta yer alan şarkıların geçişlerinin mükemmelliği bolca yer verilmiş. Redd ile mola vermek değil de, Epoch'un içinde başka ne olduğunu keşfetmek ve daha kişisel izler taşımanın Doğan Duru'ya çok fazla şey olduğunu kanıtlıyor. Albümde Baştan Başlayamam, Şaman Dansı ve Vasathane gibi güçlü şarkılar yer alıyor. Mikrofon şarkısını atlamadan geçemeyeceğim. Her Neyse (redd, 21/2009) şarkısına hakim olanlar oradan bir söz ile karşılaşabilirler. Açıkçası Her Neyse şarkısını dinlerken sıkıldığımı fark ediyordum da, Mikrofon'u ilk dinlemem ile resmen bu şarkıya tutulduğumu söylemeliyim. Renkli Reçete şarkısından iki tane mevcut. Biri stüdyo biri de ev demo versiyon. Demo versiyonunu daha çok beğendim. Güneş Duru albüme koydurması için ısrar etmiş Doğan'ı ve iyi ki de albüme girmiş. Ev demo versiyonu benim iki gözümün çiçeği niteliğinde. 

Albümün sound'u çok tertemiz, nitelikli ve doyurucu. Sanırım bir süre Epoch'u replay edeceğim gibi görünüyor. Benim için yılın albümü oldu bile. Herkes için yılın albümü olmayabilir tabii hatta kimilerine göre sıradan gelebilir ama Doğan Duru'nun yapmak istediğini de açıkça gösteren bir albüm olmuş Epoch. Beklediğimin çok çok üstünde hatta. Bu yıl için şöyle oturup dinleyebileceğim albümlerin çıkmasını dilemiştim. Epoch, zor zamanlarda yardımıma koştu diyebilirim. Mesela Redd'in herhangi bir albümünü açıp baştan sona dinlemek gününüzü güzelleştirir ya ancak Doğan'ın Epoch albümünü açıp yeni şarkıların akışında kaybolmak tamamen sizin elinizde. Hemen şimdi yapmanız gereken şu zamanlarda evde kaldığımız dönemde Epoch dinleyip kötü zamanımızı güzelleştirmek. Epoch, benim yüzümü güldüren, güldürüp de düşündüren ve sahip olduğu sözlerle kendini epey sevdiren albüm. dinleyicisi bol olsun. 


Özel notlar: Albümün kapak fotoğrafı Mehmet Güreli'ye ait olmakla kalmayıp Berke Özgümüş (redd,davul)'ün bazı şarkılarda davullarını çalıp şarkılar dışındaki tüm enstrüman ve miks'ler Duru'nun imzası taşıyor. 

Favorilerim: Dut, Renkli Reçete (ev demo), Vasathane, Saykodelik Kader, Baştan Başlayamam, Mikrofon Yorum Gönder

0 Yorumlar