Advertisement

Main Ad

Boramess: "Albüm Yapmak İsterdim Fakat Bunun İçin Doğru Zamanı Beklemek Zorundayım."Hoş geldiniz. Bugün çok şahane bir röportaj ile geldim. 1996 Glasgow doğumlu Emre Erdoğan nam-ı diğer Boramess ile bir röportaj gerçekleştirdik. Hayatına müzik ile bağlı kalmayı sevdiğini belirten Boramess, İstanbul şehrinin kendisi için müziğe daha sıkı bağladığını söylüyor. "Başladığım günden bu güne müziksiz geçen bir günüm olmadığı gibi geleceğimi de buna göre planlamak istiyorum." diyen Boramess'in müzik hayatını bir de kendisinden okuyalım. -Buket KALKAN

GÜNCELLEME: Emre Erdoğan, Hermess isminden Boramess ismiyle geçiş yaparak müzik hayatına devam ediyor.

-Karantina günlerin nasıl geçiyor ve bu süreç içerisinde neler yapıyorsun?
    
Üniversitenin erteleme kararı çıkar çıkmaz ailemin yanına geldim. Edirne’de beraber zaman geçiriyoruz. Bu süreç içerisinde şu ana kadar neredeyse zamanımın tamamını müziğe ayırdım, hem dinliyorum hem çizip karalıyorum. Aynı zamanda birçok arkadaşımla iletişimimi genişletme imkanı buldum. Genelde de ev ortamı ile aram iyi olduğu için bir sıkıntı çekmiyorum. Yaşadığımız sıkıntılı süreçte uzmanların önerilerini de dikkate alarak #EvdeKal diyorum. 


-Müzik hayatından bahsedebilir misin?

Aslında çocukluğumdan beri birçok farklı sanatçıyı takip ediyorum. Annemin satın aldığı veya doldurup eve getirdiği sanatçı kasetleri; abimin internetle tanışmamızla birlikte bana önerdiği sanatçı ve şarkılar beni müziğin güzel ve özel dünyasına çekti diyebilirim. Lise çağlarımla birlikte artık iyice alternatif akıma ilgi duymaya başladım, bunun yanında çok sıkı bir rap dinleyicisi ve takipçisiydim. Zamanla dinlediğim parçaları seslendirmeye başladım, ayrıca üniversite yıllarıma geldiğimde enstrüman çalabilen arkadaşlarla buluşup ara sıra stüdyoya da gittik ama bu sürecin sonu pek istediğimiz olmayınca kendi yolumu çizmeye karar verdim. 2018’in sonlarına doğru underground da sayılsa profesyonel olarak kayıt aldığını bildiğim bir arkadaşım vasıtası ile beraber stüdyoya girdim ancak bu sefer eğlence ve hobiden ziyade aklımda tamamen müziği hayatımla birleştirmek vardı. Tabii ilk seferler yine istediğim gibi olmadı çünkü kayıt alma tekniği, nefes-mikrofon kontrolü, sözler ve sözleri ritme uydurma gibi birçok problem karşıma çıktı. Bu sorunları zamanla aşacağımı düşünerek tekrar tekrar stüdyoya girdim ve daha iyi işler yapabileceğimi hissettim. Biraz tecrübe sahibi olup ufak tefek araştırmalarla da durumu birleştirince home-studio kurmaya karar verdim ve o gün bugündür kayıtlarımı evde alıyorum, parçanın yapım aşamaları sırasında da ZafenatpenaBeatz ile çalışmalarıma devam ediyorum.


-Seni daha detaylı tanıyabilir miyiz? Anlamı epey iddialı olan Hermess’i isim olarak seçme sebebin nedir?


Türkiye’ye 3 yaşımda geliyoruz ve ebeveynlerimin iş durumundan dolayı Hatay’a yerleşiyoruz. Dönüp baktığımda mutlu olabildiğim bir çocukluk dönemi geçirdim, çok güzel dostluklar edindim ve Hatay Fen Lisesi’nden mezun olup İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümüne yerleştim, öğrenimime halen İstanbul’da devam ediyorum. Üniversiteyi kazandığım süreçte de ailemle birlikte Edirne’ye taşınıp Antakya’ya veda ettik ayrıntısını da eklemem gerekiyor. Aslında serüvene mitolojide kurnaz ve hızlı kabul edilen Hermes mahlası ile başlamıştım fakat birçok sanatçı ve mc adayının bu mahlası kullandığını görünce Her mess şeklinde mahlası değiştirdim. Yani ekstra bir anlam içermese de “onun dağınıklığı” şeklinde düşünebiliriz.


-Bir şarkı kaydederken veya onun yapım aşamasındaki ilk süreç genelde özel olur. Unutulmaz bir anın var mı?

Gerçekten çok güzel bir soru bu. Benim ilk sürecim genellikle yapayım olsun’dan ziyade yaşadığım veya etkilendiğim bir olay ile başlıyor. Anı olarak da, arkadaşımla buluştuğum normal bir günün sonunda eve vardığımda parçamın sözlerini aklımda çoktan tamamlamıştım. Bu benim için özel bir andı. 

-Şarkılarını single olarak dinleyicilerinle buluşturuyorsun, peki müziğini oluştururken etkilendiğin belli başlı isimler var mı diye sorsam?

Etkilendiğim sanatçıların sadece eserlerini değil; yaşadıkları hayatı da aslında  eserleriyle kesiştirmek için takip ediyorum. Özellikle internet kullanımının oldukça kolaylaştığı bu dönemde sevdiğim isimleri bu kadar rahat dinleyebildiğim ve takip edebildiğim için çok mutluyum. Aslında etkilendiğim birçok isim var fakat uzatmamak adına en çok etkilendiğim ismi söylemem daha uygun olur diye düşündüm. Storytelling rap camiasından Kayra’yı örnek verebilirim. Yaşadıklarımı kağıda dökebilmem de Onur abinin bana büyük katkısı olmuştur, bu yüzden Farazi V Kayra ikilisi yaşarken onları dinleyebilen dinleyicilerden biri olduğum için çok şanslı olduğumu hep düşünürüm. 


-Biliyorsun ki, ülkemizde müzik yapmanın zor olduğu bir dönemden geçiyoruz. Birçok müzisyen ve grup artık şarkılarını single formatında yayınlıyor. Sen ne söylemek istersin bunun için? Yapmak istesen bir albüm yapar mıydın, ya da albüm yapmayı düşünür müsün?

Albümün yerinin her zaman ayrı olduğunu düşünenlerdenim diyebilirim. Dünya tarihine baktığımızda sanatçıları veya müzik gruplarını single’dan ziyade albüm ile hatırlamak sanki daha güzel ve özel geliyor bana. Yaşadığımız dönemde dahi kaliteli albüm yapabilen sanatçılara büyük saygı duyuyorum, çünkü dediğiniz gibi artık her şey gerçekten çok hızlı bir süreç içerisinde. Sanatçılar genel olarak eserlerini veya düetlerini hemen dinleyiciye ulaştırma fikrinde. Albümdense single tercihi konusunu özetle 1)dinleyicinin tüketim isteğinden çok sanatçı rekabetinin ön plana çıkmasıyla 2)albümdeki bazı parçaların dinlenilmeden unutulmaya terk edilmesiyle bağdaştırdığımı söyleyebilirim. Yine de şunu da göz ardı etmemek gerekir, bir hafta önce albüm çıkarsanız dahi dinleyicinin size “yeni parça ne zaman?” sorusunu sormaya devam etmesi muhtemeldir. Ben kesinlikle albüm yapmak isterdim fakat bunun için doğru zamanı beklemek zorundayım, şu anda özgür bir ruh içerisindeyim ve bir konsept albümü yapmak için süreci biraz erken görüyorum diyebilirim.

-Şu sıralar kafaya taktığın albüm/sanatçı/şarkı var mı?

Leonard Cohen – Thanks for the Dance albümü.

-Hermess dinlemeyen birine müziğini nasıl özetleyebilirsin?

Eyvah! Zor soru. En doğru cevabı farklı parçalarımı dinlemeye başlayan bir dinleyici verebilir diye düşünüyorum, zira parçalarım gerçekten birbirinden farklı tarz ve konseptte. Bazen soft, chill, bazen R&B, bazen gerçek bir serzeniş veya bir moral bozukluğu; bazense güzel bir akşamüstü mutluluğu. Ben bir restoranım, ister bir ana öğün, ister bir meze, ister bir tatlı, ister bir yemek sonrası çay. Kısaca ne zaman gelmek istiyorsanız ben her zaman çeşitlerimi artırarak size açık olacağım. Özetim de böyle olsun. 

Hermess Instagram
Hermess Twitter

Yorum Gönder

4 Yorumlar

 1. Böyle harika bi sanatçının tanınması gerekiyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tanınacaktır mutlaka. İyi ve güzel işlerin destekçisiyiz. :)

   Sil
 2. bence bir çok dinleyicinin merak ettigi sorulardı, güzel bir ropörtaj olmuş ������

  YanıtlaSil