Advertisement

Main Ad

Müzik Albümlerinde Remastered Belası


Hoş geldiniz. Evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik dinleme alışkanlığımız daha çok arttı. Tabii bundan önce de vardı ama özellikle son zamanlarda çoğu insanı müzik dinlerken aktif olduklarını görebiliyoruz. Aşırı ünlü olan kişilerin yapmış olduğu çalma listeleri, müzisyenlerin Instagram hesabı üzerinde açtıkları canlı yayınlar, kitap okuma challenge ile paylaşılan meydan okumalar da birer örnek. Benim sizlere bahsetmek istediğim bir şey var. Müzik dinliyoruz evet ama dinlediğimiz şarkılar ve albümlerin ilk halini mi yoksa xx re-master edilmiş kayıtları mı dinliyoruz buna değinmek istedim. 

İlk öncelikle Spotify'da asla Queen dinleyemiyoruz çünkü albümlerin kendi ilk hali yok hepsi bilmem xx yılda çıkmış remastered kayıtları var. Ben bundan rahatsızlık duyuyorsam Queen fanlarını düşünemiyorum. Elbette insanların evinde albüm ve plak vardır ama dijital platform üzerinden müzik dinleme alışkanlığına sahip olduğumuz için Spotify üzerinden dinleyip listelerimize kaydettiğimiz şarkılar olabiliyor. 

Bir albüm 1970 yılları ortasında çıkmıştır Spotify'da albüme bakıyorsunuzdur 2005 yılında re-master edilmiş kayıt var. Ben o albümün ilk halini dinlemek istiyorum bana ne xx yılında çıkmış remastered albümünden. Hayır o kadar gıcık bir durum ile karşılaşıyorum ki albüm dinleme alışkanlığından son derece sıkılıyorum. Albüm dinlemekten yanayım her defasında bilirsiniz ama hal böyle olunca soğuyorum. 

Pet Shop Boys'tan bir örnek vereyim. Herhangi bir albüm açıp dinlemek istiyorsunuz ama sanatçı profiline baktığınızda albümün ilk hali ve yanında iki tane remastered albüm durur. Hakikaten sinir bozucu. Spotify kendi çalma listelerinde de bu büyük bir sorun. Listeye kendi albümden eklenmez hep remastered olan albümden eklerler. Çok zor çünkü esas olan albüme girip şarkıyı çalma listesine eklemek.


Örnek: Albüm adı: Yes, çıkış yılı 2009 bunun yanında Yes: Further Listening 2008-2010 (2018 remastered) gibi. 


Behaviour, çıkış yılı 1990 bunun yanında da Behaviour: Further Listening 1990-1991 (2018 remastered) duruyor. Neredeyse bütün Pet Shop Boys albümleri bundan ibaret. 1990 yılındaki albümü sevip dinliyorsam 2018 yılında yeniden düzenlenmiş hali benim için önemli değil. İstemem yani mesela aynı albümden 3 farklı remastered görmek. Saçma.


Spotify, remastered versiyonlardan ciddi anlamda gına getirmiş uygulama olarak tarihe geçebilir zira ben 80'lerde çıkmış bir albümün kaydını dinlemek istiyorsam varsa yoksa hep remastered versiyon önüme sunuluyor. Tamam onu da göster ama sanatçı profilde ayır değil mi?


Hiçbir şekilde tüm remaster edilmiş kayıtların daha kötü olduğunu söylemiyorum, sadece bir albümün yanında duran 2 farklı remastered albümlerden rahatsızlık duyuyorum müzik dinleyicisi olarak. Orijinal albümlerde herhangi bir değişiklik yapılmadan dinlemek neden mümkün olmuyor anlamış değilim. Yeniden düzenlenmiş olanları dinlemek beni son derece kızdırıyor. 


Bütün bunları kenara bıraktığımda asıl beni mutsuz eden deluxe sürümlerinden bahsetmek istiyorum. Bir albüm çıkmış 2018 yılında iyi hoş 2019'da da 3 tane yeni şarkı yapmış, o 3 yeni şarkı 2018'de çıkan albüme konulup xx deluxe olarak satışa çıkıyor. Ona gerek duymayıp ayrı bir albüm olarak çıksa ne iyi olur. İlk zaman çıkmış albümlere dokunup onun içine ekleniyor birkaç şarkı oluyor sana deluxe. Sanatçı profili de etkiliyor bu durum. Birkaç grup var Spotify sanatçı profili o kadar düzenli ve güzel ki, bu benim albümü dinleme heyecanımı daha çok artırıyor ama yok deluxe yok bilmem şu yıl remastered hep albümü dinleme hevesim kaçıyor görünce. 


Spotify sanatçı profilinde nasıl albüm ve single & EP kısımları ayrılıyorsa remastered kayıtları da ayrı bir yerde tutulmalı. Sonra bir grubun kaç tane albüm var saymak zorunda kalıyoruz. 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar