Advertisement

Main Ad

Sınırları Zorlamak: Lindemann - F & M


Bu albüm her ne kadar 22 Kasım 2019 çıkışlı olsa da artık sindirebildiğim kadar sindirmeye çalışıp öyle yazmaya karar verdim. Her gün olmasa da sık sık bu albümden şarkı döndürüyorum listemde çünkü en önemlisi şarkıların hepsi Almanca olması büyük etken kılıyor. Evet, Rammstein solisti Till Lindemann beyin ikinci albümü F & M dijital platformda ve müzik marketlerdeki yerini almıştı. İlk albüm Skills In Pills'a göre çok daha iyi çünkü dediğim gibi ilk albüm tamamen İngilizce ağırlıklı olup ikinci albümdeki şarkıların hepsi Almanca dilinde. Almanca merakımı az çok bildiğiniz için bu albümdeki şarkıların Almanca olması albüm çıkmadan önce ne kadar çok heyecanlı olduğumu kendim biliyorum. 

Pain şefi Peter Tägtgren ile yeniden bir araya gelen Till belli Peter'ı ne kadar çok seviyor beraber bir albüm yapalım demişler ve ortaya kusursuz bir Lindemann albümü çıkmış. F & M açılımı Frau und Mann (Kadın ve Adam) anlamına gelmekte ve bu albüm tam bir kadın ve adam ilişkisini anlatmakta. Till anlattığı kadar da yazarken bizi etkilediği sanat dolusu sözleri de göz önüne aldığımız zaman bu albüm daha da nefis gelebiliyor. Till kadar Peter da ön planda bu albümde. Müzikal olarak Peter Tägtgren'i çok beğeniyorum. Albümde neredeyse bütün enstrümanlar Peter imzası taşıyor. Pain aşinaysanız müzikler size yabancı gelmeyecektir. Peter'ı hep Rammstein içerisinde olmasını isterdim. Eminim Peter ve Rammstein üyeleri bir araya gelse ortaya güzel bir iş çıkarırlardı. Rammstein'ın 7. üyesi benim gözümde Peter'dır.

F & M albümündeki şarkılarının yarısı müzikal tiyatro olan Hansel and Gretel için yazıldığıyla başlayalım. Eğer F & M çıkmasaydı Hansel and Gretel için bir albüm çıkması planlanıyordu esasında ama Till bu fikirden vazgeçip Peter ile birlikte stüdyoya girip, şarkıları düzenleyip ve üzerine yeni şarkılar yazılıp ortaya F & M'ı hazırladılar. Eğer Peter bu albümde yer almasaydı bu albüm Rammstein'ın son albümünün devamı olurdu kanımca ama özellikle buna dikkat edilmiş ki Rammstein albümünün yanına yaklaşmıyor bile. O yönden bu albümü seviyorum. 

Steh Auf, Knebel, Platz Eins, Ach so gern, Frau & Mann gibi etkili şarkıların bulunduğu albümde Ich weiss es nicht albümün sert taşlarından. Knebel şarkısı çıktığında akustik bir şarkı olduğunu düşünmüştüm ama Till sağ olsun her defasında şaşırttığı için 2:26 itibariye esas bombayı patlatmış. Klipleri benim için hep sorun olmuştur çünkü Till beyimiz yaşı dolayısıyla kendini öyle bir aşmıştır ki bunu da kliplerinde yansıtmıştır. Steh Auf ile Frau & Mann kliplerini çok seviyorum ama özellikle Knebel ve Platz Eins klipleriyle Till benim gözümden bir süre için düşmüştü. Gerçi hoş Platz Eins dinlemeyi aşırı çok seviyorum, şarkı sözlerle ve müzikal çizgisiyle çok iyi iken klibi maalesef hayal kırıklığına uğrattı beni. Klip demişim affedersiniz porno klip çekmişler adeta. Youtube'da bulamazsanız başka kaynaklar deneyiniz. Hatta devamı Visit-X'te çünkü. 

Albümde çeşitli türler mevcut. endüstriyel, orkestra ve elektronik gibi. Farklı tarzları da denemeyi ihmal etmemiş bizimkiler. F & M deluxe versiyon ile yayınlandı bu arada ve 13 şarkı mevcut. Birisi albümde bulunan Ach so gern'in Pain versiyonu, diğeri de rap müzisyeni Haftbefehl ile geçtiğimiz sene feat attığı Mathematik'in farklı (ve kötü) versiyonu yer almakta. Parantez içinde kötü dedim çünkü hakikaten berbat ötesi bir kayıt olmuş. Keşke Haftbefehl ile olanı koysaymış en azından o versiyon katbekat daha iyi. Ach so gern ise kendi versiyonu adeta bir tango müziği niteliğinde. Çok seviyorum bu şarkıyı ve hep kendi versiyonunda dinliyorum. Pain versiyon da maalesef bana göre iyi değil üzgünüm Peter kötü dediğim için. Ach so gern gerek klibiyle gerekse de şarkısıyla çok güzel bir çalışma olmuş. Harikulade diyorum o da şunun için klibin girişinde kadının sesinden duyduğumuz için beni hep eski zamanlara götürmüştür. Till'e hep teşekkür ederim.

Allesfresser da dinlendikçe bağımlılık yapan bir şarkı. O yüzden çok kötü değil. En iyisi. Lindemann şarkılarının genel özeti olarak bol bol cinsellik, BDSM ve kadın-erkek ilişkileri mevcut. Rammstein'dan çok aşinayız ama bu albümde özellikle sınırları zorlamış. Till Lindemann bakın hakikaten çok nefis bir müzisyen. Müzisyen olduğu kadar da nefis bir şair ve yazar. Alman edebiyatında Goethe ne kadar ön plandaysa müzik olayında da Till Lindemann'ın eline kimse su dökememiştir. ai-ai-ai diye tekrarlayıp arada can sıksa da Frau & Mann bu albümde en eğlenceli şarkı olarak hafızlara kazındı bile. Abartmıyorum, bu albümde en iyi klip kesinlikle Frau & Mann. Yönetmen farklılığı (Sergey Minadze) çok belli oluyor çünkü. 

Blut parçasını ilk başlarda çok sevmeme rağmen sonralarda hiç dinlememeye başlamıştım. Aslında albümdeki en güzel şarkılardan birisi. Diğerleri kadar sık dinlemiyorum ama şans vereceğim. Gummi ve Schlaf Ein maalesef çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Şarkılar beni yakalayamadı. Wer Weiss das schon'da da çok gidip geliyorum. Rammstein'da düşük tempolu şarkılar dinlerken zorlanmam ama bu albümde bu şarkıya yaklaşamadım. Ama her şeyden önce emeklere sağlık diyorum. Ben kolay kolay beğenemedim ama sizler beğenebilirsiniz. 

Umarım F & M gibi bir albüm yine yapılır çünkü bu albüm tam bir başyapıt. Albüm açık bir şekilde cinsellik, seks, capcanlı, gümbür gümbür söz ve müziklerle olmuş bir Lindemann albümü var karşımızda. Her türlüsünü bulabilirsiniz hatta. Till ve Peter önceki albüm gibi "yan proje" işi yapacağız diye kendilerini kasmayıp endüstriyel metal albümüyle kulaklarımızdaki yerini almaya başarmışlardır. Keyifli dinlemeler. 

Favoriler: Platz Eins, Frau & Mann, Ich weiss es nicht, Steh Auf, Ach so gern. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar