Advertisement

Main Ad

Hayatımın Linkin Park duraklarıHoş geldiniz. Bugün belki özlediğinizi düşünerek biraz Linkin Park'ın hayatıma neler kattığı hakkında yazmak istedim. Bu daha çok favorim olan Linkin Park şarkıları hakkında bir yazı olacak. Önceki yazımda ufak bahsetmiştim ama sanırım biraz onlar hakkında yazmayı özlediğimi fark ettim. 

Müzik benim için bir çok şeyden fazlası. Ailemin yanımda olmadığı anlarda fonda bana eşlik eden müzik benim için nasıl önemli olmasın ki? Her anımda müzik var. Üzgünken, mutluyken, her şeyimde bile yanımda olan tek şey müzik. Sakinleştirici almak yerine müziğe başvurduğum doğru. 2013-2014 yılları arasını hatırladığım zaman ve biraz kötü bir dönemden geçerken o yıllarda Linkin Park hem yanımdaydı. Onlara her zaman minnettarım her ne olursa olsun. 

Linkin Park benim hayatımın grubu. Birçok kararı net olarak verip yapmamı sağlayan grup ve bugün sizinle Linkin Park'ın kulağımda yankılanan, ne yaptığımı ve ne yapmak isteyeceğime dair esas favori olan şarkıları paylaşacağım. 

  • Linkin Park - New Divide
Linkin Park'ın bendeki yeri ayrı olan bir şarkı. Ben bunu normal halde dinleyip aşık oluyorken Transformers izlerken nasıl aşık olmayayım? Transformers filmi Revenge Of the Fallen'da kullanılan soundtrack şarkısı. Filmi izlerken biraz yoğun duygulara giriyordum. Mesele burada grubun şarkısı Transformers'ta kullanılmış değil benim şarkıyı çok sevip eğlenmem. Feci gaz bir şarkı. Hangi modda olursa olayım bu şarkıyı dinlerken kendimi eğlenmiş olarak buluyorum.  • Linkin Park - No More Sorrow
Bu şarkıyı dinlerken böyle birisini dövüyormuşum hissi veriyor inanın ki bu doğru. Müzikal olarak çok beğenirken, sözleriyle aşmış bir Linkin Park şarkısı. Bir dönem çok dinleyip bir süre listelerimden kaldırmıştım. Şimdi uzun bir zamandır yine aşırı bir şekilde kendimi dinlerken buluyorum. Malum evde kaldığım şu son 1 ay içerisinde sinirimi bu şarkıyla atabiliyorum. Rahatlatıyor. 
  • Linkin Park - Easier To Run
Bu şarkının ayrı bir havası var. Böyle dinlerken karanlık bir hava hayal ediyorum. Yağmur yağdıktan sonra dinen o kokuyu hissediyorum, fonda bu çalıyor. Kesinlikle güneşli bir havaya ait değil. Linkin Park'ın karanlık dünyası bu havaya da yansıyor. Karanlık bir suya bu şarkıyla girdiğimi düşünsenize çok çılgınca.   • Linkin Park - Waiting for the End
Şarkının başında Mike'ın sözlerini işittiğim zaman boşluktan çıkarken, devamında şarkıya Chester girdiği an o boşluğa geri düştüğümü görüyorum. Biraz yükselme, biraz düşme. Mike'ın umutla söylediği kısımlarda Chester o kadar mutsuz ki kesinlikle ben o mutsuzluğa ait olduğumu anladım. Böyle bir şey için pes etmek zorunda kalmış gibi, öyle mutsuz, öyle yorgun ve sıkıcı. Adamımız Mike, Chester'ı o durumdan kurtarıp sonralara doğru yükseltirken, Chester bunu görünce başlıyor yükselmeye ve hemen düştüğü boşluktan çıkmaya. Ben de boşluktan çıktığımı görüyorum. Chester benim esasında. 
  • Linkin Park - Final Masquerade
Bu şarkıyı kesinlikle kliple birlikte dinlemeniz gerekiyor. Gerekiyor ki, o zaman yaşantınızdan bir parça bulabilirsiniz. Adamlar bizi boşuna son maskeli balo'ya çağırmıyor. Maskenin arkasındaki gerçeği görmemizi istiyorlar. Albümü (The Hunting Party, 2014) ilk dinlediğimde favorim olmayı başaran şarkıydı. Çok benimsemiştim.   • Linkin Park - Good Goodbye (ft. Pusha T & Stormzy)
Kamon! Albüm yapım aşamasında adamlarım beni düet için stüdyoya çağırdılar. Şarkıyı söyleyip sonrasında tokalaşıp oradan ayrıldım ve olacakları bekledim. Albüm çıktı dinledim, kahretsin ki harika söylemişim şarkıyı.
Albüm çıktığında (One More Light, 2017) bu albümün Linkin Park'a ait olduğunu inanmakla zorluk çekmiştim yalan yok. Hepimiz öyle değil miydik? Kandırmayalım şimdi birbirimizi. Her neyse efendim albümü daha çok detaylı dinlerken bu şarkının çok eğlenceli olduğunu keşfettim. Söylemesi zevkli bir Linkin Park şarkısı vardı ortada. Bugün bile harika buluyorum. Elbette bu bir veda değil. Vedalardan hoşlanmam.   • Linkin Park - Burning in the Skies 
Klibiyle dinlenmesi gereken bir diğer Linkin Park eseri. Her zaman kendimi ağlamamak için zor tutuyorken bu maalesef bende mümkün olmuyor. Klibin içerdiği yoğun duygu, şarkı ve müziğin sahnelere uyduğu hali o kadar duygusal ki yazarken elimin titrediğini fark ettim. Beni ağlatan şarkı. İlahi Linkin Park, ilahi Chaz. 
  • Linkin Park - Pushing Me Away
En sevdiğim albümün (Hybrid Theory, 2000) benim için en özel şarkısı. Yoğun sertlik ve kızgınlık her şey bu şarkıda mevcut. Beni de bilirsiniz sinirli yapım arada bir coşar, bu şarkı da öyle. Sinirlilikle bir yükselme var. Aynı ben. Linkin Park ile alakalı bir liste yapsam benim için ilk 5'e kesinlikle girer. Öyle olmalı da. Hybrid Theory, ah ah bu yıl albümün 20. yılı kutlanacak. Heyecanlıyım.   • Linkin Park - Until It's Gone
2014 yılının Temmuz ayı Beykoz'a bir haftalık kafamı dinlemeye gelmiştim. Aslında her şey birden kötüleşti ki işin işinden çıkamadığım anlarda fonda bu şarkı çalıyordu. Beykoz'a inmeden Paşabahçe'de yokuşa çıkmıştım, o sıra kulaklığımın birisi bozuk diğerinde bu şarkı çalıyor. Üzgün ve biraz yıpranmış halde (ve o sıcakla) yokuşa çıkmıştım. Dinlerken arada beni üzebilecek bir şarkı. 
  • Linkin Park - Numb
Hayatımın en bok zamanında ne yapacağımı bilemiyor iken bu şarkının var olduğu aklıma geliyor. Geliyor çünkü herkesin en az hayatında yaşadığı kötü ve berbat şeyler olabiliyor. Benim için "numb" kelimesi bile başlı başına bir özet. Eminim bu üretilirken hepsinin hayatı bir kere de olsa kötü geçtikleri akıllarına gelmiştir. Linkin Park'ı ilk keşfetme dönemimde o kadar sık sık dinledim ki, artık şarkıda kendime bir şeyler bulduğumu anladım. Şu anda bile özel benim için. Öyle bir şey ki bu, şarkı bana bir anlam kazandırdı. "but i know, you were just like me with someone disappointed in you."


Yorum Gönderme

0 Yorumlar