Advertisement

Main Ad

Rammstein - Mutter


Hoş geldiniz. Benim için en önemli olan bir albümden bahsetmek üzere masa başımdaki yerimi aldım. Neden benim için önemli çünkü her bir parçada kendimi keşfettiğim ve anlam çıkardığım şarkılar yapmışlar: "Mutter" evet, Rammstein'ın 2 Nisan 2001'de çıkardığı üçüncü albümleri. 90'lardaki yoğun riff içeren Herzeleid ve Sehnsucht albümünden sıyrılarak belki de Rammstein'ın kaydettiği en özgün albüm Mutter olabilir. Anlaşamamazlık, zorlanma, karara varamama hatta grubu dağıtmaya kadar gitmiştir bu olay ve sonrasında adamlarımız tekrardan bir araya gelip bu albümü yapmak için ellerinden geleni yapmışlardır. 19 yıl oldu bu albüm yayınlanalı.

Neden en sevdiğim albüm Mutter hemen ona da bir açıklama getireyim. Bir kere asla dinlenmeyecek bir şarkı yok. Atlayıp geçtiğim diğer albümlerdeki şarkıların aksine Mutter albümünü açtığımda mutlaka bütün şarkıları döndürürüm. Bir de şu yönden bakıyorum, grup ile tanışmamı sağlayan Mein Herz brennt şarkısının da bu albümde olması beni albümü daha da çok sevdirmiştir. Single olarak 2012 yılında çıksa da 2013'te keşfetmiştim bu şarkıyı. Mein Herz brennt benim çok sevdiğim Rammstein şarkısı başında geliyor. O hep özel kalacak. 

Çoğu insanın yüzleşmekten korktuğu, yanan aşk, nefret, sapkınlık ve sevgi ifadelerini barındıran Mutter albümü günümüz içinde hala pırlanta gibi duran Rammstein albümü. Almanca bilmeseniz bile bu adamların size anlatacak çok şeyleri var. Hoş gerçi Almanca bilseniz işte o zaman şarkı sözleri size daha da leziz gelecek o ayrı bir mesele. Şarkıları dinlerken mutlaka anlamlarına bakıp da dinlemeniz gerekiyor. Gerekiyor ki, sizi yansıtan şarkıyı esas o şekilde bulabilirsiniz. 

Rammstein'ın bütün albümlerini hala çok severek dinliyorum ve kanımca Mutter en iyi Rammstein albümü hem müzikal açıdan hem de Rammstein agresifliğini bizlere dibine kadar yansıtması albümü hemen dinlememi sağlıyor. Albüm çıktığı günden itibaren en iyi sahne performansı ve akıldan çıkmayan kaliteli şarkıları sayesinde adından çok sık söz ettirdi Rammstein zamanında. Mutter, Rammstein için belki onların hayatının bir dönüm noktası olmuştu bile. Rammstein'ın benim için en büyük özelliği çok ama çok orijinal olabilmeleri. Tam bir made in Germany olayı. Kötü şarkısı olmayan bir grup için hangi şarkının diğerinden daha aşırı hit olduğunu söylemek benim için çok zor. Till Lindemann'ın mükemmel vokaline asla laf yok. Rammstein'ın orijinallik durumunun en büyük etkenlerini söylemek gerekirse kesinlikle müzikal yönü. Richard Kruspe, Paul Landers ve Oliver Riedel grubun çılgın gitaristleri. Hepsinin şarkıya kattıkları muhteşem emekleri var. Richard bu albümde "solo" kavramını tam anlamıyla coşturmuş desem yeridir. Bu herif hakkında ne denilebilir ki? "basit solo" yazıyor derler insanlar ama onların basit demesi bizler için hayatımızın sonuna kadar yanımızda olacak o muhteşem müziklerin olduğunu bilmek keyif veriyor. Christian -Flake Lorenz olmasa şarkı çıkmayacakmış ayol! Müziklerin onun elinden geçmesi yine bana diyecek bir şey bıraktırmadı. İyi ki var. Christoph Schneider'i anmadan geçmek istemem zira Mutter albümünde davullarını yardırmış. Herzeleid ve Sehnsucht albümündeki yavaşlıktan çıkıp Mutter albümünde resmen kendisini hissedebiliyoruz. Hadi biraz şarkılar hakkında konuşayım. 

Mein Herz brennt : En sevdiğim Rammstein şarkısı başında geliyor. Deli gibi övgü yardırabilirim. Live'ları benim için aşırı ziyafet -ki geçtiğimiz yıl  stadyum konserinde hala şahane çalmaktadırlar. Mutter'ı en iyi özetleyen şarkıdır. 

Links 2 3 4 : İnsanı fena halde gaza getiren şarkı. Rammstein bu şarkıyla kalplerinin solda çarptığını anlatmak akabinde bu suçlamaları püskürtmek için yaptığını artık hepimiz biliyoruz. Konser kayıtlarının muhteşem olduğunu söylemeden geçmek istemiyorum. Mutlaka bakılmalı. 

Sonne : Du Hast ile popüler zirvesine oturan Sonne, grubu bilen bilmeyen çoğu insanın sevebileceği bir parça. Klibini bugün de harika buluyorum. 

Ich Will : Albümdeki en gaz Rammstein parçası. Klibi olay, parça olay kısacası her şeyleri olay olan Rammstein'ı daha yakından tanımanız için bir koşup klibi izlemenizi tavsiye ediyorum.

Feuer frei! : Fazla ateşiniz var mıydı diye yaklaşabileceğiniz en sanat eseri bir parça. 

Mutter : Herkes bu parçada kendini aradığı çok şey var ama benim için çok ayrı bir konumda olan Mutter herhangi bir live kaydını duyduğumda duygulanırım. Belki bu parça üzerine Till ile saatlerce oturup sohbet bile edebilirim. Ve maalesef klibini açamadığım, açtığım an fena olduğum albümdeki en sert darbeyi veren bir parça.

Spieluhr : Müzik kutusu anlamına gelen Spieluhr, modunuz düşük olduğunda dinleyebileceğiniz bir parça. Farklı bir havası var. Müzik kutusu sever misiniz bilmem ama ben bu parçanın melodisini sabaha kadar dinlemek isterdim. Rüzgar esecek böyle fonda bu: rüzgarda bir melodi... 

Zwitter : İşte bu şarkının hastasıyım ve en büyük fanı benim! Bu şarkıda kendimden bir şeyler çıkardım. Dinlemesi en zevkli Rammstein şarkısı. Dinlerken kendime olan zevki keşfetmemi sağladığı için gruba her zaman minnettarım. Çok aşığım kendime!

Adios : Akabinde gelen Adios, tempolu Rammstein şarkısı dinleyecekseniz albümü bu şarkıyla dinlemeye başlayabilirsiniz. Hep sıralı gidecek haliniz yok kafanıza göre takılın. Bence tam anlamıyla 10/10 bir şarkı. 

Nebel : En güzel lokmayı sona saklamak. Sis anlamına gelen Nebel albümden en az dinlediğim bir şarkı. Listede çaldığı an tabii ki dinliyorum ama elim direkt bu şarkıyı açmaya gitmiyor maalesef. Modunuzun düşük olması lazım Nebel'i dinlemeniz için. 

İçinde Rammstein tarihinin en değerli ve en çok sevdiğim Mutter albümü 19 yaşında. Müziklerinde oldukça heyecanlı ve oldukça sert olan Rammstein üyelerinin hazırladığı hiç olmadığı kadar olgun bir noktaya taşıdıkları albüm Mutter, elmas değerindeki şarkılarla metal müzikteki meyvelerini vermiştir bizlere. Kutlu olsun. #Mutter19

Yorum Gönder

1 Yorumlar