Advertisement

Main Ad

10 Maddede Depeche Mode


Hoş geldiniz. Bir önce yazmış olduğum '10 Maddede Modern Talking' yazımı çok sevmiştiniz ve ben de bundan sonra bu 10 madde yazısını seri haline getirmeye karar verdim. 80'lerde çıkmış isimlerden oluşacak bu 10 madde serisinin ikinci konuğu benim çok çok sevdiğim Depeche Mode olacak. Depeche Mode benim için çok önemli bir grup. Hatta dünyanın en iyi grubu. Dinlemeye doyamıyorum, beni inanılamaz yerlere götüren şarkılara sahip şarap gibi adamlar. Şarkıların büyülediği yetmiyor gibi konser performansları da acayip nefis olan grup. Bakalım Depeche Mode tarihinde neler olup bitmiş 10 madde halinde bir özet çıkaralım. 

  • Composition of Sound ismiyle 1976 yılında kurulan Depeche Mode, Martin Gore, Andy Fletcher ve Vince Clarke'den oluşuyordu. Sonrasında 1980 yılında Dave Gahan'ın katılmasıyla grup adını Fransız Moda dergisi olan Depeche Mode ismiyle karar kılıp bu isimle yola çıkmaya karar verdiler ve kısa bir süre sonra Vince Clarke'ın gruptan ayrılmasından sonra 1982 yılında Alan Wilder Depeche Mode'a dahil oldu.


  • 1981 yılında ilk albümleri Speak and Spell'i yayınlayan Depeche Mode, Dreaming of Me ve Just Can't Get Enough şarkılarıyla 80'li yıllardaki Synth-Pop olarak tanımlanan türü sayesinde ünleri az çok duyulmaya başlıyor. Şarkılardaki boşluğu Alan Wilder'ın klavyesi sayesinde güçlenerek ortaya kusursuz Depeche Mode şarkıları çıkıyor böylece. 


  • Depeche Mode, askeri mücadele olan "soğuk savaş" döneminde, Doğu Bloku ülkelerinde konser veren grup olarak tarihe geçiyor. 1985 yılında Budapeşte, Varşova, 1988'de ise Doğu Almanya'da konser verdiler. Avrupa ve ABD'nin büyük kentlerinde konserler veren Depeche Mode'un albümleri 100 milyonun üzerinde sattı ve Q dergisi Depeche Mode için dünyayı değiştiren 50 müzik grubun bir tanesi olarak ilan etti. 


  • Depeche Mode'un çıkmış bütün albümleri nefis iken, Some Great Reward (1984), Black Celebration (1986), Music for the Masses (1987), Violator (1990), Songs of Faith and Devotion (1993) ve Ultra (1997) başarılı albümleri olma özelliği taşıyor. 


  • Anton Corbijn... Hollandalı film yönetmeni ve fotoğrafçı olan Corbijn, Joy Division, U2, Nick Cave, Arcade Fire, REM, The Killers, David Bowie ve Depeche Mode ile yapmış olduğu ikonik çekimleri ile birçok işe imza atmıştır. Esasında Depeche Mode ile özdeşleşmiş biri olduğunu söylemeliyim. Depeche Mode'un birçok video klibini yönetti, grubun fotoğraflarını çekti ve konser DVD albümlerini yönetmenliğini üstlendi. Grup ile nasıl tanıştığına dair Anton Corbijn anlatıyor: "İlk karşılaşmam 1981'di. Fad Gadget (müzisyen)'ı destekliyorlardı. O yıl yaz aylarında NME için fotoğraflarını çektim. Çok pop bir gruptu ve bu yüzden kendilerine çok dikkat etmedim. Birkaç yıl sonra fotoğraflarını çekmem için sorduklarında hayır dedim. 1986 yılına kadar bu böyle devam etti. Bir video yapmamı istediler. Görsellerimin ve onların müziklerinin birlikte çok iyi gittiğini anlamaya başladım. Sonra canlı fotoğraflar çektim ve sonunda bu canlı seti tasarlamaya dönüştü. 1993'ten beri Depeche Mode için yapıyorum."


  • Depeche Mode'un hemen hemen çoğu şarkılar Martin Gore imzası taşıyor. Dave Gahan'ın çok az imzası bulunduğu şarkılar olsa da gruptan çıkan birçok eser Martin Gore'un devasa kaleminden dökülüyor. Dave Gahan'ın Depeche Mode dışında 2 solo albüm, biri de Soulsavers ile yaptığı albüm bulunuyor iken, Martin Gore'un iki albümü, Alan Wilder'ın da (gruptan ayrıldıktan sonra) Recoil adı altında 7 adet albümü bulunuyor. Özetle diyebiliriz ki Depeche Mode ve üyelerinin bulunduğu geniş albümler ile sizi müziğe doyuruyor.


  • 30 Ekim 2001 ve 30 Temmuz 2006 yıllarında ülkemizi ziyaret edip konser veren Depeche Mode, Türkiye izleyicisinden çok memnun olmuş görünüyor ki, 2009 ve 2013 yılında planlanan İstanbul konserleri belirli sebeplerden dolayı iptal edildi. Bu da hayranlarını bir miktar üzmüştü. Dilerim ilerleyen dönemlerde bir tur kapsamında ülkemize gelip tekrardan konser verir Depeche Mode ekibi. Artık dünya gözüyle sahnelerine şahit olmak istiyorum.


  • 1995 yılında gruptan ayrılan Alan Wilder, Depeche Mode'un 80'li yıllardaki Synth-Pop tarzından çıkıp gittikçe türleri Rock tarzına kaydırsalar da elbette birçok hayran kitlesi kazanıp konserleriyle sold-out olmayı başarmışlardı. Dave Gahan birçok kişi tarafından gelmiş geçmiş en iyi erkek vokaller arasında sayılırken birçok grup ve müzisyen tarafından şarkıları cover'lanan grup olarak müzik dünyasındaki yerini almışlardı. Rammstein, Lacuna Coil, Placebo, Ghost, Marilyn Manson, Dope, In Flames ve Johnny Cash gibi isimler tarafından şarkıları cover'lanan Depeche Mode, müzik dünyası için çok önemli bir grup. Dahası için ise bu listeye davet ediyorum. (eksikler var, başka kaynak kullanın)


  • Depeche Mode, yaratıcılık, disiplin ve albüm üretme konusunda çok titizler. Her şeyin en iyisi olması için gereken bütün çabaları gösteren bir grup. Gelin bakalım bu durumu Dave Gahan nasıl özetliyor: "Limitler aslında bazen gerekli olabilir. Yaratıcı işler de bir dereceye kadar disiplinli olmalıdır. Özgürlük, yaratıcılık için en önemli faktör ama her zaman bir kısıtlama ile de karşılaşıyorsunuz. Bitirmeniz gereken bir şarkı, kaydetmeniz gereken bir albüm ve çıkmanız gereken bir turne oluyor. Konsantre olamadığınız zaman bu kayıp giden zaman anlamına geliyor.  Bunların hepsini yaşadık ve ders çıkardık. Artık nasıl hareket edeceğimizi biliyoruz ve istediğimiz ne ise onu alıyoruz."


  • Depeche Mode gibi müzik yapan birkaç gruplar var, ancak Depeche Mode gibi o kıvamı yakalayan gruplar maalesef yok. Acı, umut, şehvet, tutku, bunalım, isyan ve derinlemesine bağlı bir grup Depeche Mode ve kimse Depeche Mode olup bu tanımları onlar gibi kullanıp şarkı yapamaz. Elbette ilham alınarak bir şeyler yapılabiliyor ama birebir Depeche Mode olmak çok zor. Depeche Mode'un kendine özgü bir sanat anlayışı var ve bu da şarkılarıyla çok nefis bir şekilde anlaşılabiliyor. Depeche Mode, bu tanımlardan çok da fazlasını yapan bir grup ve gerçek anlamda sanatçı ruhunu taşıyan ender gruplardan. 14 stüdyo albüm, 6 konser albüm, 6 derleme albüm, iki single albüm, iki remiks albüm, ve bir adet best of albümü bulunan Depeche Mode, en son geçtiğimiz yıl konser belgeseli olan hayranlık hikayesinin anlatıldığı Spirits in the Forest filmini müzikseverlerin beğenisine sunmuştu. Dolu dolu içinde yok yok dediğimiz Depeche Mode koleksiyonunu dinlemeyen/izlemeyen çok şey kaçırır, benden söylemesi. Kendinize cici bakın, müzik ile kalın. 


Kaynak: T24, Cumhuriyet, NME.

Yorum Gönder

0 Yorumlar