Advertisement

Main Ad

10 Maddede Modern Talking


Hoş geldiniz. Bugün sizlere 80'li yıllara damgasını vuran Modern Talking hakkında ilgi çekici 10 madde hazırladım. 90'lar çocuğu olsam da, 80'lere karşı hep bir ilgim vardı. Modern Talking de onlardan birisi. Bir ara hiç unutmuyorum bir haftamı sadece Modern Talking dinleyerek geçirmiştim. Çalıştığım sıralarda ofiste akşama kadar Modern Talking şarkıları dönüyordu. Sonra o bataktan çıktım neyse ki ama her zaman hayatımın bir köşesinde Modern Talking ve o popüler şarkıları dönecek listemde. Hepimizin bildiği esas popüler şarkıların dışında bakalım Modern Talking esas kim ve neler yaptılar. Başlayalım.

  • Modern Talking, 1983 yılında kuruldu. Dieter Bohlen ve Thomas Anders'tan oluşuyordu. Alman grup olan Modern Talking, esasında şarkılarını İngilizce formatında yapıp en son Brother Louie parçasıyla Amerika'da büyük popüler olmayı başarıyorlar. Türk filmlerinde büyük şarkıları dönen Modern Talking'i kim bilmez, değil mi? 


  • 1985 yılında The First Album ile Let's Talk About Love albümlerini çıkaran Modern Talking, birçok kişi tarafından çok sevilip gereken değeri göstermişlerdi. Bu Modern Talking için zirve noktasıydı. 1985-1986 arasında şarkılarını hayranlarıyla buluşturan Modern Talking, bir yıl içinde mükemmel bir başarıya imza atmışlardı. 


  • Modern Talking, 1986 yılında yayınladıkları Ready for Romance ile In the Middle Of Nowhere albümleri ile çok sevilse de bu Modern Talking için şöhretin sonlarına doğru gelmesi demekti. 1987 yılında yayınladıkları Romantic Warriors ve In the Garden of Venus albümü sonrası ayrılma kararı alıyor ikili. 1998 yılına kadar kendilerini ortalarda görmüyor kimse ama sorsanız eski şarkılarını severek dinleyen bir kitle var. 1998 yılında yeniden bir araya gelen Thomas ve Dieter müzik çalışmalarına devam etme kararı aldılar. Bu da 2003 yılına kadar sürdü. 


  • 1987 yılında ikilinin ayrılma nedeni Thomas'ın grupta daha çok öne çıkıp Dieter'in arka planda kalmasıydı. Bu da grubun dağılma noktasının en büyük sorunu olarak tarihe geçmişti. 


  • Thomas'ın "Yüzde Yüz Anders" adında bir anı kitabı çıkıyor ve kitapta Thomas, Dieter hakkında "isteksiz ve ilgisiz" olduğunu vurguluyor, grup içinde ağır gerginliğe sebep olduğunu anlatıyordu. 


  • Thomas Anders, o yıl içerisinde prodüktör işine atılmış, kendi müzik şirketinde yeni yetenekli insanların single'larını çıkarma ile meşgul olsa da, ticari kaygılardan ve albümlerden dolayı iyi satış elde edememişti. Dieter Bohlen ise Blue System adı altında albümler yayınlamaya başlamıştı. Gelin görün ki 12 çeşit albüm çıkaran Bohlen, her ne kadar albümleri hayranları tarafından çok sevilse de albümlerin satışları orta düzeye çıkamadı. 

 

  • 80'li yıllarda HEY dergisi, Modern Talking üzerine kurulmuştu. Bütün bu olanlar üzerinde Modern Talking ülkemizde çok sevilmişti. Lise ve üniversite gençleri grubun plaklarını alıyorlar, kartpostal alıp kitap ve defterlerine yapıştırıyolar ve Türk distoketlerinde dans bile ediyorlardı. Modern Talking bunların yanında Türk film sektörünü de etkilemeyi başarmıştı ve grubun şarkıları Türk filmlerinde karşılaştığımız diskotek'de çekilen sahnelerde kullanılıyordu. Bütün bunları baz aldığımızda bazı kesim Modern Talking'i karalamaya başlamıştı. Blue Jean dergisinde bile grubu karalayan yazılar yer alıyordu.


  • Alone (1999) ve America (2001) albümleriyle Modern Talking yine nefis işler yapmaya çalışsalar da maalesef o 80'li yıllardaki gibi çok başarılı olamadılar. Thomas ve Dieter bunlara aldırış etmişler miydi acaba? Bunu istisnalar üzerinde düşünmek lazım. Modern Talking, TV'lerde boy göstermeye devam ediyordu ama Thomas ve Dieter'in birbirlerine karşı olan soğukluğu gözden kaçmıyordu. Formula 1 yarışlarında Modern Talking'in Win the Race şarkısı F1'ın tema müziği olarak kullanılmıştı. Şarkı 7.sıraya kadar yükselmişti. 


  • Victory (2002) ve Universe (2003) çıktıktan sonra Modern Talking, resmi olarak dağılma kararı almıştı. 7 Haziran 2003 yılında Dieter Bohlen, grubun dağıldığını hayranlarına duyurmuştu. Tabii bu ayrılık dostça bir şekilde gerçekleşmişti. Dieter, Modern Talking için zaman ayırmanın zor olduğunu, grubun kendisine zevk vermediğini ve ailesinin daha çok önemli olduğunu vurgulayarak bu açıklamayı yapmıştı. Thomas ise "artık özgürüm ve kendimi solo çalışmam için yoğunlaşabilirim" şeklinde açıklama yaparak üzgün olduğunu söylemişti. Sizce Thomas üzülmüş olabilir miydi? Sanmam. En azından ayrılmak için mantıklı sebepleri vardı. 


  • Modern Talking'in dağılması 80'li yıllardaki kadar büyük ses getirmemişti bile. Müzik piyasasının genişlediği 2000'lerde Modern Talking'in dağılması neden önemli olsun ki? Türk medyasında bile düzgün bir şekilde bahsedilmedi. Grubun da umurunda değildi belki de zaten. 21 Haziran'da Berlin'de final konseri veren Modern Talking ekibinin, konser esnasında gerçekleşen soğukluk hayranlarının gözünden kaçmamıştı. Vedalaşma davranışından tutun, dağılma ile alakalı bir açıklama bile yapmamışlardı sahnede. 23 Haziran 2003 yılında BMG tarafından bir "best of album" önerisiyle The Final Album yayınlandı ve bu albüm 3. sıradan listeye giriş yapmıştı. Modern Talking aslında tarih olurken hala günümüz koşullarında dinlemek paha biçilemez. En azından 80'lerden bir Modern Talking geçti. Hayranları hala grubu dinlemeye devam etmekte. Türkiye'de Modern Talking hayran buluşmaları düzenleniyor.


Kaynak için Modern Talking Türkiye: http://www.moderntalking.web.tr/

Yorum Gönder

0 Yorumlar