Advertisement

Main Ad

Online Konserlere Ne Kadar Dayanabiliyoruz?


Hoş geldiniz. Sizce online konser izlemeye ne kadar dayanabiliyoruz? Katıldığımız canlı yayın online konserlerde en fazla kaç dakika kalabiliyoruz? Kendimden örnek verirsem, çok sevdiğim bir grup olursa tabii ki yayını kaçırmadan konseri izlemeye çalışıyorum ama normal günlük hayatımda dinlediğim isimlerin online konserlerini sonuna kadar takip edecek mecalim kalmıyor çoğu zaman. Bu eminim sizde de oluyordur. İnsanlar artık bu canlı yayın üzerinde gerçekleşen online konserlerinden çok şikayetçi olmaya başladı. Bir işi bedavaya izlemek bana epey mantıksız geliyor çünkü müzisyen konser vermek için gereken bütün çabayı sarf ediyor, sahnenin kurulacağı ortamı yaratıyor ve en basitinden mikrofon kontrolü bile yapıyor ama biz canlı yayın üzerinden bedavaya izliyoruz. Sizce bu ne kadar mantıklı? Bana hiç mantıklı gelmiyor. Şu yönden de bakalım tabii, en azından müzisyenlerimiz şarkılarını söylerken bizler de evlerde kafamızı az çok dağıtabiliyoruz? Çekmeyen internet koşullarında bunu yapıyoruz hem de. Keyif almıyorum bazen. Türkiye'de yaşıyorsak mutlaka evlerimizde bir internet sıkıntısı olabiliyor. Sonra canlı yayına katılıp bozuk internet ile konser izlemeye çalışıyoruz. Hem de bir saat. 

İnternet sıkıntısını da geçtim canlı yayın üzerinden gerçekleşen her konseri takip etmiyorum. Çünkü bu Instagram ile olacak bir iş değil. Zorlu PSM, neredeyse her akşam sosyal medya kanallarında müzisyenleri ağırlayıp evlerinde konser vermesini sağlıyor. Tabii dinleyici buluşması için ideal, eskiden az çok yapılırdı bu olay ama malum iki aydır evlere kapandığımız için çoğu şeyden mahrum bırakıldık. Bunlardan birisi ise konser ve festivaller. İnanır mısınız konsere gitmeyi çok özledim. Yoğun insanın içinde eğlenmeyi ve konser izlemenin bir ortamı var. İŞte ben onu çok özledim. O günleri ne zaman göreceğiz diye hep yakınıyorum. Umarım ülkemizde her şey yoluna girer de konser izlemeye devam edebiliriz. Gerçi hoş festivallerin çoğu 2021'e ertelense de en azından konser mekanlarına belirli sınır getirilmeli. Belirli bir kapasite ile müzisyenlerimiz konser vermeye devam edebilir kanımca. Yeni düzenlemeyi büyük bir merakla takip ediyor en kısa zamanda bir konsere gitmek için can atıyorum.

İstisnalar... Devam edeyim. Instagram canlı yayınlardaki konserlerden keyif almıyorum. Tabii ki müzisyenlerimizin bir şeyler üzerinde çabalamasını takdir ediyorum ama bence bana göre online konser izlemek oldukça sıktı. Hatta hepimiz sıkıldık. Hem saatler uyuşmuyor, hem internet sıkıntısı yüzünden çoğu kısmı kaçırıyoruz hem de bir konser ortamı kadar iyi eğlenemiyoruz. Mesela geçtiğimiz haftalarda Festtogether gerçekleşti YouTube üzerinde inanın çoğu sanatçının konser performanslarından keyif almadım. Demek istediğim normal konser ile online konser arasında dağlar kadar fark var ama olmuyor. Online üzerinden bir şeyler yapmak artık sarmıyor. Temennim hayatımızın büyük bir bölümü online olmaması. Yoksa bunun içinden çıkmak çok zor. Online eğitim, online ders, online toplantı, online konser, online sohbet hatta online duruşma bile yapılır oldu. Online konser ne işe yarıyor ki? Müzisyen olan bir insana katkısı mı var? Türkiye'de para sıkıntısı çeken o kadar çok müzisyen ile karşılaştım ki keşke param olsa da müzisyenlerimize yardımcı olabilseydim diye düşündüm hep. Ben para sıkıntısı çeken müzisyenin online konserini izlemem açıkçası. Bu biraz da zevk ve düşünce meselesi. Elbette ben de hepiniz gibi müziğe açım, her günüm müziksiz asla geçmez ama inanın evde kalıyoruz diye online konsere ayıracak vaktimiz çok olmuyor. Biraz bu online konser olayına ara verelim. Her gün de online konser verilmez mesela. Ben çok sevdiğim bir grubun her gün online konserini izlemem açıkçası. Hayran olan her kesim sıkılabilir. Ayda 1-2 kere yapılsa fena olmaz ama alışkın haline getirip her gün online konser izlemek/yapmak bu biraz da görgüsüzlüğe kaçar. Düşünün bakalım online konser izlemeye ne kadar dayanabiliyorsunuz?

Yorum Gönderme

0 Yorumlar