Advertisement

Main Ad

Siz Zahmet Etmeyin, Müziğimizi Kendimiz Seçeriz


Hoş geldiniz. Memnun musunuz bu arada her yazıma "hoş geldiniz" diye giriş yapmamdan? Ben memnun olduğumu söylemeliyim. Çünkü yazıyı yazan benim okuyan sizlersiniz. Bu bir karşılama sözüdür. Evime geliyormuşsunuz gibi düşünün. Siteye de öyle. Ziyaret ediyorsunuz çünkü. Evet, bugün farklı bir konu ile buradayım. Aslında bu konu uzun zamandır konuşuluyordu sosyal medyada en son ben de birkaç kelam etmek istedim.

Bana sürekli albüm ve şarkılar öneriliyor yazı yazma olayım arttığı için. Hatta siz onu siteye evrilme sürecinden beri diye düşünün. Çünkü tam da böyle oldu. Sanki ben siteden önce hiç albüm yazmıyormuşum gibi davrandılar. Hemen hemen her gün "şunu mutlaka dinle" "bunu kesinlikle yaz" "bunu dinlemezsen çok şey kaybetmişsindir" gibi ifadeler ile doldu mesaj kutum. Önerirsin, o ayrı. Bir albümü çok beğenmişsindir, sevdiğin için tavsiye edersin. Ama konu burada sırf siteye yazmam için albüm ve şarkı önerenler ile dolu. Bunları geçiyorum, malum son yıllarda müzik dinleme alışkanlığımız fazlasıyla arttı. Apple Music, Spotify, Deezer ve Fizy gibi platformlar hayatımızın bir köşesinde mutlaka yer alıyor. Sabah uyanıyoruz, müzik dinleyerek kendimize geliyoruz ya, işte başlıyoruz aplikasyonları açmaya. Sabah motivesinin ardından gün boyu devam ediyor bu müzik dinleme alışkanlığımız. Her şey buraya kadar çok normal. Peki neden bu platformlarda önümüze dayatılan aynı çalma listelerine denk geliyoruz? Çalma listesine bir giriyorsun, sürekli görmek istemediğimiz aynı isimler yer alıyor. Ne zaman bir albüm keşfetmeye başladınız bu platformlardan? Siz de bu aynı çalma listelerini takip ediyor musunuz? Aynı çalma listelerini takip edip sürekli önünüze dayatılan isimleri görmeye ne kadar dayanabiliyorsunuz? Ben bu durumdan sıyrılıp albümler keşfetmeye başladım. Hatta sırf bunun için "ölmeden önce dinlemeniz gereken 1001 albüm" adlı kitap satın aldım ve inanır mısınız o kadar faydası oldu ki, birçok tanımadığım ismi keşfetmeye başladım. Zaten o ismi keşfetmeye başlayınca devamı da bir şekilde geliyor. Bir bakmışsın, o sanatçıdan başka sanatçı profiline giriyorsun, hop sonra başka bir sanatçı profili. Bıraksanız akşama kadar bu faaliyet devam edecek gün boyu farklı sesler keşfedeceğim. 

Spotify için örnek vereyim. Türkiye'de tek bir editör ilgileniyor çalma listeleri ile. Sizce tek bir kişinin elinden bu listelerin çıkması ne kadar normal? Neden aynı sanatçıyı görmek zorundayız? Neden bir çalma listesinde bir sanatçının 10 tane şarkısı yer alıyor? Neden bunlara katlanıyoruz? Çünkü arayüzü rahat ve kullanışlı olduğu için tercih ediyoruz Spotify'ı. Şarkıları da biz tercih etsek mesela nasıl olurdu? Neden biz gibi müzik yazarlara emanet edilmiyor? Eminim çok nefis çalma listeleri çıkacak ortaya. Spotify, bir müzik dinleme aracından çok daha fazlası bunu hepimiz biliyoruz. Malum algoritmanın belirlediği çalma listeleri, haftalık keşif, yıl sonu meydana gelen wrapped listeleri ve birçok nice imkanlar yer alıyor. Peki biz dinleyici olarak önümüze dayatılan isimlerin yer aldığı bu tip gibi listelere kanar isek nasıl bir dinleyici olacağız? Bunları da geçeyim, hadi. Şimdi biz dinleyiciler olarak Spotify'da aradığımız her albümü bulamıyoruz. Bu durumdan soğuyup başka platformlara geçebilme hakkımız var. Ya da en kötü YouTube. YouTube'da keşif algoritması daha etkili. Biz Spotify, Apple gibi uygulamalara para veriyorsak eğer listelerimize ve dinlediğimiz tür üzerine daha çok öneri almak isteriz ama nedense bunun yerine aynı isimleri görmek zorunda kalıyoruz. Şey de çok popüler oldu eskiden bu kadar T-Rap müziği görmezdik. Şimdi Spotify'da bu türünde yer alan isimlerden geçilmiyor. Rap müziği ile ilgili listelerle ilgilenip, üçüncü yeniler listesinde aynı isimleri ve bu isimlerin en az 5 şarkısıyla karşılaşmak zorundayız. Misal listede 50 şarkı var, her sanatçının da 3-4 şarkısı olduğunu düşünün, listede ortalama 20 ismi görüyoruz. O zaman neden üçüncü yeniler kavramı verilip de 50 şarkılık olan listede önümüze dayatılan 20 sanatçıyı görmek zorundayız? Viral listelerine de baktığımız zaman listelerin yarısı Rap müzikten geçilmiyor. Bir de hep aynı şarkılar. Hiç mi değişim olmaz? Türkçe Rock listeleri özellikle. Bir grubun 6 şarkısı yer alıyormuş bu gibi listelerde mesela. Ben kalkıp da o listeden müzik dinlemem, albümü açar dinlerim daha mantıklı. Şunu söylemeliyim ki kimse zahmet etmesin, biz müziğimizi de kendimiz seçeriz. Biraz çaba göstersek bunlar oluyor merak etmeyin. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar