Advertisement

Main Ad

10 Maddede Pet Shop Boys


Hoş geldiniz. "10 Maddede xx" serimin üçüncü konuğum Pet Shop Boys. İngiliz grup olan Pet Shop Boys, bu yıl yayınladığı son albümleri Hotspot ile düzenlemiş oldukları Dreamworld: The Greatest Hits Live Dünya Turnesi kapsamında ülkemize konser vermeye gelecekti. Zorlu PSM'de gerçekleşecek olan konser maalesef ülkemizdeki koronavirüs nedeniyle ertelendi. Aslında bir açıklama yapılmadı Zorlu PSM tarafından iptal ve ertelendiğine dair. Grup bu yılki turunu 2021'e erteledi. Türkiye henüz net olarak belli değil, ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Pet Shop Boys denildiğinde akıllara West End Girls, It's A Sin, Heart, Suburbia gibi klasikleşen şarkılarıyla gelmekte. Bakalım Pet Shop Boys kariyerinde neler olmuş bitmiş 10 madde halinde bir inceleyelim.

  • Pet Shop Boys, 1981 yılında Neil Tennant ve Chris Lowe tarafından Londra'da kuruldu. İkili, elektronik eşyaların satıldığı bir mağazada tanışırlar ve müzik zevklerinin aynı olduğunu düşünüp evcil hayvan dükkanında çalışan arkadaşlarının anısına grubun adını Pet Shop Boys koyarlar. 


  • Pet Shop Boys, 100 milyondan fazla kayıt sattı ve İngiltere müzik tarihindeki en başarılı ikili olarak The Guinness World Records kitabına girerek adından sıkça söz ettirdi. Ne kadar başarılı olacakları aslında yavaş yavaş belli oluyordu. İkili, dans ve elektronik müziğe karşı ilgi duyduklarını keşfederek şarkılar üzerinde çalışmaya başladı. 


  • 1986'da ilk albümleri Please'i yayınlayan Pet Shop Boys, bu albümle gelen West End Girls, Suburbia, Why Don't We Live Together, I Want a Lover gibi başarı şarkılardan sonra 1987 yılında ikinci albümleri Actually ile çıtayı epey yükseltmişti. Bu albümde bulunan It's A Sin, Heart, What Have I Done to Deserve This? gibi şarkılarla Pet Shop Boys, 80'li yıllara müthiş damga vurduğunu bu iki albüm vesilesiyle anlayabiliyoruz. 


  • Pet Shop Boys'un kariyerinde 14 stüdyo albüm, derleme albüm ve birçok EP ve single albümleri bulunmakta. Geniş arşivciler için Spotify hesabından bakmanızı öneririm. Albümler karşılık görünüp sizi yanıltabilir haberiniz olsun çünkü ah bu re-master versiyonlar!


  • Pet Shop Boys ikilisi müzisyen ve grupların şarkılarına yaptıkları remiks şarkılarıyla bilinir. David Bowie, Madonna, The Killers, Rammstein gibi isimlerin remiks çalışmaları ile çok sevilir. Detay için başka kaynaklar kullanın.


  • Bir zamanlar Pet Shop Boys, sahnede giydikleri kostümlerin pahalılığı yüzünden borca batan grup olarak anılmıştır. Tabii bütün bunlar baz alınıp ikili sahneye çıktıklarında etrafa sıcaklık yayarak dinleyicilerinden tam not alıyordu elbette. 


  • Pet Shop Boys, 1998 yılında dünya kupasına Go West şarkısını vererek futbol tarihinin en kült şarkısı olarak müzik dünyasındaki yerini aldı. 


  • İsveçli grup olan West End Girls, Pet Shop Boys ikilisinin kadın versiyonu. Isabella Erkendal ve Rosanna Jirebeck'ten oluşuyordu. Rosanna'nın gruptan ayrılmasından sonra Isabella'nın kuzeni olan Emmeli Erkendal yer aldı. Stilleri ile Pet Shop Boys'u taklit eden West End Girls ikilisi, Pet Shop Boys'un kostümleri, jestleri, videoları, fotoğrafları ve birçok etkenleri taklit ederek müzik dünyasında çok sevilmiştir. 


  • Pet Shop Boys için cover'lanan birçok şarkılar mevcut. Kylie Minogue, Robbie Williams, And One, Deja Vu, A.M.P gibi isimler ön plandayken çeşitli sanatçılar tarafından cover'lanan Pet Shop Boys şarkılarından oluşan tribute albümü olan Prism'i çok seveceksiniz.


  • Pet Shop Boys, 80'lerden günümüze modern dans müziği ile elektronik pop müziği ritmik bir şekilde harmanlayan grup olarak adından sıkça söz ettirmiş ve müzikleri birçok kesim tarafından çok sevilmiştir. Son albümleri Hotspot'u yayınlayan ikili eleştirmenler ve dinleyiciler tarafından olumlu not aldı. 


Kaynak: Vikipedi, NME, ekşi sözlük. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar