Advertisement

Main Ad

2020 Yarı Yıl Raporu


Hoş geldiniz. Evet Haziran ayı yavaş yavaş biterken sizlere bu yıl çıkmış olan albüm ve single'lardan bahsetmek istiyorum. Aslında bu bir yarı yıl raporu. Yıl sonunu toptan beklemektense, en azından 6 aylık bir müzik raporu derlemek istedim. Kimler ne yayınladı, ne etti hazırsanız başlıyorum. 

Yüzyüzeyken Konuşuruz, Ocak'ın ilk haftası yayınladığı Kazılı Kuyum şarkısı çok sevmiş ve süre bu şarkı ile yeni YYK şarkısı gelene kadar Kazılı Kuyum ile idare etmiştik. Bu beklentiler sonrası grubun solisti Kaan Boşnak bizi sevindirip Bırakma Kendini adı altında single yayınladı. Bu da YYK fanlarını çok mutlu etti elbette.

Agnes Obel, son albüm çalışması Myopia'yı müzikseverlerin beğenisine sundu. Eleştirmenler ve dinleyiciler tarafından olumlu not almayı başaran albümde 10 şarkı yer alıyor. Broken Sleep ve Island Of Doom gibi popüler şarkının bulunduğu albüm, Agnes Obel hayranlarının beklediğine değen albüm çalışması oldu.

Bu yıl ülkemizde izlemeyi dört gözle beklediğimiz, ancak koronavirüs nedeniyle iptal olup hevesimizin büyük kursağında kalan AnnenMayKantereit üyeleri Şubat ayında yayınladığı Ausgehen şarkısı ile çok sevilirken, ülkemizde bir diğer izlemeyi çok beklediğimiz, o da 2021'e ertelenen konseriyle 80'ler dehası Pet Shop Boys, son albüm çalışması Hotspot ile albüm yapma kültürüne uyan grup oldu. 10 şarkılık bu albümde Years and Years ile düet çalışması bulunduğu Dreamland, albümün en büyük gözdesi. 

Albüm niteliğinde bu yıl 11 şarkıyı single formatında yayınlayan Hermess, her geçen gün dinleyici kitlesi artmış bulunmakla kalmayıp, sesi ile her şarkıda farklı bir boyut kazandığını anlayabiliyoruz. bende bi çare yok, Rezalet İyiyim, Salt, Portekiz Yağmuru sevebileceğiniz Hermess şarkıları. 

Çok severek dinlediğimiz Hipersona, bu yıl Zincir ve Nerde Kaldı Vicdan şarkılarını hayranlarıyla buluşturdu. Türkiye içerisinde böyle seslere duymaya alışık olmayanlar için Hipersona imdadınıza yetişiyor. 

Elektro müzik sevenlere... Julien-K, uzun yıl aradan sonra Nisan ayında Harmonic Disruptor adını verdiği 8 şarkılık albümlerini hayranlarının beğenisine sundu. Cross, Lies Like Fire ve Shut Down Your Soul sizi ilk dinlemeyle yakalayacak şarkılar. 
Kendimden Hallice, Anısı Var adını verdiği single ile çok sevilirken, Koray Candemir İhtimaller adında yayınladığı single çalışması müzikseverler tarafından büyük ilgi gördü. Şarkıya yakışır bir kliple taçlandıran Koray Candemir'i ne kadar çok özlediğimiz anlatan çalışması olmuş. Iskalamayın.

Lamb Of God gitaristi Mark Morton, geçtiğimiz sene yayınladığı Aesthetic albümü büyük ilgi görürken, Ocak ayında EP albüm çalışması Ether'ı yayınladı. Hazır Mark'tan bahsetmişken grubu Lamb Of God, Haziran ayı ortasında yeni albümlerini hayranlarıyla buluşturdu. Kendi isimlerini verdiği bu albümde 10 şarkı yer alıyor. Kaçırmayın.

Lara Di Lara olarak tanıdığımız Dilara Sakpınar, Sudaki Çığlık adını verdiği yeni albümünü çok beğendik. Kısa introların bulunduğu 19 şarkılık albümde Yelpaze, Uzak, Albatros sevebileceğiniz çalışmalar. 

Lady Gaga, 5 yıllık aranın ardından son albüm çalışması Chromatica'yı Mayıs sonunda hayranlarının beğenisine sundu. Albümün içinde düet çalışmalarıyla Ariana Grande, BLACKPINK ve Elton John gibi önemli isimler yer alıyor. Albümün en öne çıkanlar arasında Rain On Me, Replay, Babylon, Alice ve 911 şarkılarını ıskalamayın. 

Ülkemizde en sevilen isimlerinden Nova Norda, Kim Üzdü Seni ile Beteri Yok Uslanmaktan şarkılarıyla ilgi görürken, Birkan Nasuhoğlu ise Diken, Hiç Durmadan ve Ne Yapayım Bari isimli şarkılarını dinleyicilerin beğenisine sundu. Can Bonomo, son single çalışması Sen Bunları Duyma ile hayranlarını mutlu ederken, Ezginin Günlüğü şarkılarının çeşitli sanatçılar tarafından yorumlandığı Ezginin Günlüğü 40 Yıllık Şarkılar albümü görücüye çıktı. Albümde gripin, Can Kazaz, Can Bonomo ve Cihan Mürtezaoğlu yorumları büyük ilgi gördü. 

Pera ekibi bu yıl 4 şarkıyı single formatında yayınladı. Seni Seviyorum, Ben Sana Mecburum, Kal ve Her Gece Öldüm dinlemeyi bekliyor. Kaçırmayın.

Sezgin İnceel ve Stas Mishchenko işbirliği olan Squareplatz'ın kaydettiği ve 90'lara farklı bir selam çakarak yayınladıkları Nostalgia isimli EP'sini ıskalamayın. EP dışında single olarak yayınlanan Barbie Girl'ün harmanlanmış enfes yorumunu da ayrıca çok seveceksiniz. Bu işbirlikleri çok seveceğinizi düşünerek Sezgin İnceel'in bu yıl yayınladığı Yaşlanıyoruz single'ı, Stas Mishchenko'nun yaptığı müthiş remiks çalışması görücüye çıktı. 

DJ sevenler toplaşın! Steve Aoki, bu yıl çıkardığı Neon Future IV albümü çıktığı günden beri çok sevildi. 27 şarkının yer aldığı albümde öne çıkanlar arasında Mike Shnoda, Lights, Tory Lanez, Icona Pop gibi isimler yer alıyor. 

Taylor Swift'in bu yıl yayınladığı Miss Americana belgeseli ile eleştirmenler ve müzikseverler tarafından çok sevilirken, belgeselde yer alan Only the Young, Taylor'ın hayranlarına hediye ettiği enfes şarkı olarak tarihe geçti. 

The Weeknd, bu yıl After  House albümünü yayınlayarak herkesten tam not almayı başardı. 14 şarkının yer aldığı albümde Blinding Lights, In Your Eyes öne çıkanlar arasında. 

Sevilen Türk gruplarından Zakkum, 30 şarkılık Duble Vol. 1 ve Duble Vol.2 albümünü dinleyicilerin beğenisine sundu. 15 şarkı Vol. 1 albüm, diğer 15 şarkı da Vol.2 albümde yer alıyor. Hepsi yeni şarkılardan oluşan albümü beğenip beğenmemeniz tamamen size kalmış. 

Yiğit Atilla, Gerek Yok adını verdiği single'ı ile sık sık adını duyacağımıza benziyorken, sevilen gruplardan Vera'nın yayınlamış olduğu Deniz Kabukları bu yıl içinde çıkmış en güzel işlerden biri. Vera demişken de, grubun lideri Arel Koray Nalbant'ın Bir Defa Daha adını verdiği ve remastered edilmiş şarkılardan oluşan albümünü yayınladı. 8 şarkı yer alıyor ve bence vakit kaybetmeden dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Kült gruplardan Stone Temple Pilots, son albüm çalışması Perdida albümünü Şubat ayında yayınladı. Grubun solisti 2017'den bu yana yer alan Jeff Gutt, Amerikalı müzisyen, ve şakı yazarı, Nu-Metal grubu olan Dry Cell'in eski solisti aynı zamanda. 10 şarkının yer aldığı Perdida albümünde sözlerin Robert DeLeo imzası taşıyorken, albümün yapımcılığını Stone Temple Pilots üstlendi.Sertab Erener, son albüm çalışması Ben Yaşarım'ı hayranların beğenisine sundu. 13 şarkı, birisi Rock versiyon olarak 14 şarkı yer alan albümde Doğan Duru, Can Bonomo, Emre Kula katkıda bulunan isimler. Dinlemeniz için zamanınız var. 

Sena Şener, bu yıl yayınladığı Teni Tenime ve Kapkaranlık Her Günüm çalışması ile hayranlarından tam not almayı başardı. Sena Şener dinledikten sonra Şenceylik'in Kırıldı Vazo parçası dinlenmesi için sizi bekliyor. 

Ülkemizin en sevilen grubu Pinhani, bu yıl bizi müziğe doyurdu adeta. Evde Kayıt ve Yalnızlık Zor ismini verdikleri iki EP albümünü yayınlarken, geçtiğimiz sene yayınladıkları Konserdeyim albümü sonrası bu yıl da Konserdeyim 2 Live'ı yayınlayarak hayranlarını memnun etti. 

Bağımsız müzik platformu OnAir Sahne, bu yıl Onair Rock Collection Vol:2 ile Onair Indie Collection Vol:1 albümleri dijital platformda yayınladı. OnAir'den çıkmış isimleri bu iki albüm içerisinde dinlemeniz için müthiş bir fırsat. 

Pearl Jam, son albüm çalışması Gigaton'u müzikseverin beğenisine sunarak olumlu eleştiriler aldı. 12 şarkının bulunduğu albümde yapımcılığını Pearl Jam ve Josh Evans üstlendi. 

Ülkemizin en önemli seslerinden Nur Yoldaş'ın yorumlamış olduğu şarkılardan oluşan İz Bırakanlar, Vol. 1 isimli 5 şarkılık  EP albümü, bu yılın en iyi işlerinden. 

Lil Zey'in Heveslenmem, bu yılın en iyi müzik olayıyla kalmıyor, Kaos Köksal'ın Kötü İnsanlar'ını hemen dinlemenizi öneriyorum. İkiye On Kala'nın hayranlarıyla buluşturduğu Kafamda kentsel dönüşümler ilk dinlemenizde çok seveceğinizin garantisini veriyor ve arttırıyorum: Efza'nın iki kafa bi' ruhdaş EP'si dinleyebileceğiniz en sağlam iş. 

Redd solisti Doğan Duru, Epoch adını verdiği ilk albümünü Mart ayında yayınlayarak herkes tarafından çok sevildi. 11 şarkının yer aldığı albüm ilk dinlemeyle o müthiş sound'u ile sizi hemen yakalıyor. Dut, Baştan Başlayamam, Vasathane, Motel, Saykodelik Kader albümün en gözde şarkıları. Tabii dinlemişken albümü komple dinlemenizi öneriyorum. Doğan Duru demişken de sevilen müzisyenlerden Çiğdem Erken'in yayınladığı son albüm çalışması Uyandım Yoksun, müthiş sözlerle ve sound'uyla sizi sımsıkı karşılıyor iken, albümde sözleri Doğan Duru'ya ait 2 şarkı yer alıyor. 
Cem Adrian, Düş Sokağı Sakinleri klasiği olan Hüzün Kovan Kuşu şarkısına farklı bir yorum katarak benden tam not aldı. 1 kere dinleyip kapatabileceğiniz bir parça değil. Müthiş iş. Cem Adrian takipçileri varsa kendisi Remixes 1 adını verdiği albümünü yayınladı. Cem Adrian aynı zamanda Halil Sezai ve Hayko Cepkin ile bilikte kaydettiği Tutacağım Ellerini şarksını hayranların beğenisine sundular ve biz ilk dinlemeyle beğendik bile.

Hayko Cepkin, bu yıl yayınladığı Hayvaaağ1n ve Hayvaaağ2n single'ı gümbür gümbür gelmişken, Burak Malçok ile birlikte yaptıkları Karantina Günlüğü albümü bugün yayınlandı. 22 düzenlenmiş şarkı yer alırken Hayko Cepkin'in o eşsiz sesi bizi yine mutlu ediyor. 

Can Kazaz, bu yıl single şarkılar yayınlayarak hayranların beğenisine sundu. Yuken adını verdiği 5 şarkılık single albümü sonrası, Hezeyan, İyi Mi?, Sabahlar ve Bir Delinin Kaç Cehennemi Olmalı? en çok beğenilen çalışmalar. Severseniz eğer Brek'in Bilmek İstemem, İlaç Gibi ve Benim Rüyam şarkıları bu yıl çıkmış en güzel sound'a sahip şarkılar. 

Batu Akdeniz, Yarın Yokmuş Gibi adını verdiği 5 şarkılık EP albümü sonrası aynı ismi taşıyan bir akustik albümü yayınladı. Batu Akdeniz imzası taşıyan şarkılar, dinlediğiniz an beğenme olasılığınız çok yüksek olacaktır. Eksik, Hareket Vakti en çok beğendiklerimin arasında. 

Hayal kırıklığı... Murathan Mungan için yapılmış olan Söz Vermiş Şarkılar albümü herkes tarafından çok sevilirken bu yıl yayınlanan 2020 Model: Murathan Mungan albümü maalesef hayal kırıklığına uğratan bir albüm oldu. Albümde beğendiğim şarkılar var mı? Elbette. Aylin Aslım, Ah! Kosmos işbirliği Geçiyorum albümde tek beğendiğim şarkı oldu. Yapanlara sonsuz saygı o ayrı bir konu ama maalesef bir Söz Vermiş Şarkılar havasını yakalayamamış. 

Sonunda... Chester Bennington'ın Linkin Park'tan önceki ilk grubu olan Grey Daze'in Nisan ayında yayınlanması beklenip koronavirüs nedeniyle ertelenen Amends albümü bugün yayınlandı. Albümde Korn üyelerinin de katkıda bulunduğu şarkılar yer alırken, Chester'ın sesini özleyenler için bu albüm adeta kurtarıcınız oluyor. 11 şarkının yer aldığı albümün yapımcılığını Grey Daze, Chris Traynor, Kyle Hoffmann üstlendi. Ellie Goulding'in bu yıl çıkardığı Power single'ını çok beğendim. Geçtiğimiz sene çıkardığı Hate Me single'ından sonra çok iyi geldi. Umarım ilerleyen zamanlarda bir albüm görürüz kendisinden.

Severek takip ettiğim Tuna Kiremitçi, Şubat sonu yayınladığı 3 şarkılık İnsanlığın Öldüğünü Duydum Vol. 1 single albümünü de lütfen ıskalamayın.

Bedük, 12 Haziran tarihinde 10 şarkılık yeni albüm çalışması Intergalactic'i hayranların beğenisine sundu. Dans etmelik müthiş parçalar yer alıyorken albümdeki sözlerin ve düzenlemesi Bedük imzası taşıyor. 

Sevilen ikili Hurts, uzun bir aradan sonra bu yıl Voices şarkısıyla geri döndü. Bugün ise Suffer adını verdiği yeni şarkılarını hayranlarıyla buluşturdu. Hurts bizi fazlasıyla özletti. Karantina zamanında kaydedilen bu şarkılar hayranlarından olumlu yorumlar aldı. 

Dinle:
 • Raven - Blinding Lights
 • Eskitilmiş Yaz - Kıyılara (albüm)
 • Emir Taha - Huyu Suyu
 • Charlie Cunningham - Glass
 • Demir Demirkan - Deli Hayaller
 • ekho - Paramparça
 • Incubus - Our Love
 • A Life Divided - Echoes (albüm)
 • Meinhard - Worrity 
 • Over the Sea - Almost
 • Papa Roach - Tightrope 
 • Within Temptation - Entertain You
 • twenty one pilots - Level of Concern

Yorum Gönder

0 Yorumlar