Advertisement

Main Ad

A'dan Z'ye maNga


Hoş geldiniz. Bugün sizlere şahane bir dergicilik klasiği olan "A'dan Z'ye xx" yazısı hazırlamaya karar verdim. İlk olarak Türk Rock müziğimizin en sevilen gruplarından maNga ile açılışı yapmak istedim. Yayınladıkları en son şarkıları olan Zor ile hayranlarını her defasında mutlu etmeye başaran maNga'nın müzik kariyerini hadi gelin birlikte yeniden yakından tanıyalım. 


 • A) Alışırım Gözlerimi Kapamaya: maNga'nın 2009 çıkışlı Şehr-i Hüzün albümünde bulunan 15. şarkı. Aşmış bir şarkıdır aynı zamanda. 

 • B) Bir Kadın Çizeceksin ve sonrası: maNga tarihinin en çok sevilen şarkısı olup, gelen bu popülerlik ve başarısından sonra şarkı 2006 yılında EA Sports'un Fifa oyununun sountrack'inde yer aldı. Birçok dergi ve gazetede 200'ü aşkın haber yer alırken 50'yi aşkın röportaj ve elde ettikleri başarıları her mecra tarafından konuşuldu. 

 • C) Cover: Kendi şarkıları dışında yaptıkları cover çalışmaları ile adından sıkça söz ettiren maNga, Cem Karaca'nın Raptiye Rap Rap, Feridun Düzağaç'ın Beni Unutma, Orhan Gencebay'ın Ya Evde Yoksan gibi cover yapmış olduğu şarkılar ile çok seviliyor. (Dahası için kaynak bakınız)

 • Ç) Çizgi Roman: Grubun adını Yağmur Sarıgül bulmuştur, çünkü maNga ismi Japon çizgi romanlarına verilen ad olarak yer alır. Grup üyeleri isimlerinin evrensel olmasını istemişlerdir. 

 • D) DVD: maNga'nın 2006 yılında yayınladığı özel ikinci baskı olan maNga+ albümünde Raptiye Rap Rap ve Kandırma Kendini şarkısı ve video kliplerin olduğu hediye DVD yer alırken, 2009 yılında çıkan Şehr-i Hüzün albümüne ek olarak Ferman Akgül'ün prodüktörlüğünü ve yönetmenliğini yaptığı 150 dakikalık "maNga Belgesel DVD"si yer alıyor.

 • E) Eurovision: 2010 yılında Norveç'in Oslo kentinde düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi We Could Be the Same şarkısıyla temsil eden maNga, yarışmadan ikincilik ile ayrıldı. Hazır buradan da sorayım: "maNga nasıl birinci olamadı ya"

 • F) Fly To Stay Alive: maNga'nın 2010 yılında yayınladığı ikinci single çalışması Fly To Stay Alive, adından dolayı bazı kaynaklarda 'A Bird's Eye' olarak geçti. Bu isimle ilk olarak Danimarka'da söylendikten sonra single Danimarka'da satılmaya başlandı ve aynı yıl Fly To Stay Alive şarkısı Anadolu Kartalları filiminde soundtrack olarak kullanıldı. 

 • G) Göksel: Dursun Zaman şarkısında Göksel ile feat atan maNga'nın bu şarkısı yıllar geçmiş olmasına rağmen bugün bile o etki ile dinlenebiliyor. Göksel'in katkısıyla nefis olan bir şarkı. Günümüz için resmen pırlanta. 

 • H) Hayat Bu İşte: Şehr-i Hüzün albümündeki en nefis şarkı. Cidden insanı feci etkiliyor, özellikle o muhteşem piyano eşliğinde hele. Tarif edilemez. 

 • I) Işıkları Söndürseler Bile: 2014 çıkışlı maNga albümü olan Işıkları Söndürseler Bile içinde barındırdığı Parti, Hint Kumaşı, Işıkları Söndürseler Bile, Fazla Aşkı Olan Var Mı? gibi müthiş şarkılar yer alıyor. 4 kişi ile neler yapılabileceğinin en büyük kanıtı bu albüm ve albümde maNga, Yaranmaz Aşık şarkısına şahane bir cover yaparak albümü harikulade bir güzellikte kapatıyor.

 • İ) İz Bırakanlar Unutulmaz: Vega'nın 2002 yılında yayınladığı Tatlı Sert albümünde yer alan bu şarkı, iki sene sonra maNga, ilk albümünde Vega düeti ile farklı bir versiyon kaydedip kendi albümlerine eklediler.

 • J) Jürilik: Fox TV'de yayınlanan Benimle Söyle isimli yarışmada birçok müzisyenin jürilik yaptığını görüyoruz. İçlerinde Ferman Akgül de yer alıyor. 

 • K) Kenan Doğulu ve Koray Candemir işbirliği: maNga'nın ilk albümünde Koray Candemir ile işbirliği bulunduğu Kal Yanımda şarkısı çok çok sevilirken, Işıkları Söndürseler Bile albümünde Bize Müsaade Ettim şarkısında Kenan Doğulu ile yapmış olduğu düet çalışması bir haliyle beğenilmişti. maNga üyelerinin şarkı üretme konusunu geçin, düet seçimleri de ne kadar özenli olduklarına şahit olabiliyoruz. 

 • L) Limon Bar (Eski Limon): Ankara'da bulunan, şu anda var olmadığı eski bir mekan olan Limon Bar, (ya da sizin söyleminizle Eski Limon) kulağınıza çalınan müzikle tüm dünyaya bağınızı kopartan bir mekan olarak Ankara'da çok seviliyor(du). maNga üyeleri eskiden Limon'da şarkılarını hayranlarıyla çalarmış. Yarattıkları samimiyet ile herkesi kendilerine hayran bıraktırırmış maNga üyeleri. Şimdiki zamanda da bu durum aynı elbette. 

 • M) Mihriban: 2015 yılında yayınlanan Geçmişten Geleceğe Musa Eroğlu ile Bir Asır albümünde bulunan Mihriban eseri, maNga'nın elinde çok bambaşka bir boyuta geçtiğinin en büyük kanıtı. Bu zamana kadar Mihriban eserini birçok kişi yorumlasa da maalesef maNga kadar iyi olduğunu düşünmüyorum. 

 • N) maNga'daki N harfi neden büyük?: Şimdi diyeceksiniz yıl olmuş 2020. Haklı olarak tabii. maNga isminin ortasındaki harfi olan N'yi bir küçük yazın, Ferman Akgül bile size karşı kin duyabilir. O kadar önemli harfi yazarken dikkat etmeniz. Grubun verdiği bir söyleşide N harfinin büyük olmasının logo tasarımcısının fikri olduğunu ve her harfin bir üyeyi temsil ettiğini ve kurucu üye olarak da N harfinin Yağmur Sarıgül'ü temsil ettiğini söylemişlerdir.

 • O) Oyun: Online oyun şirketi olan Joygame, maNga'yı ZombiRock oyununa davet etti. Oyunun içinde özel çizimlerle maNga üyelerinin karakterlerini ekleyen ve akabinde oyun içine ekledikleri özel maNga haritalarıyla karakterlerin kendi enstrüman ve kıyafetleriyle zombilerle savaşmalarını sağlayan bir oyun olarak maNga'nın kariyerine bir yenisi eklenmişti.

 • Ö) Ödüller: maNga'nın başarısının ardından ödüller de peş peşe geliyordu. Bunların içinde önemli olanlar ise Sing Your Song yarışmasındaki ikincilikleri, MTV ödülleri, Altın Kelebek ödülleri, Kral TV ödülleri, Radyo Boğaziçi ödülleri ve birçok ödüllerin kazananı maNga olmuştu. 


 • P) Parti: maNga'nın Işıkları Söndürseler Bile albümünde yer alan şarkı. Sözleri Ferman Akgül'e ait ve Yon Thomas tarafından çekilen nefis bir klibe sahip. 

 • R) Reklamlar: maNga'yı elbette reklamlarda görecektik. Roko dondurma reklamı, Filli Boya reklamı, Hürriyet reklamı gibi örneklerle gösterebiliriz. 

 • S) Süper Güçlerimiz Var: maNga'nın 2019 yılında çıkardığı maxi-single'ı. 

 • Ş) Şehr-i Hüzün: Haluk Kurosman prodüktörlüğünde kaydedilen Şehr-i Hüzün albümü belki de Türk Rock müziğin nasıl mor ve ötesi'nin Dünya Yalan Söylüyor albümü gibi önemliyse Şehr-i Hüzün de bir o kadar önemli bir albüm. Sevmeme gibi bir lüksünüz kesinlikle yok. Başladınız mı zaten duramıyorsunuz. Bütün şarkılar için maNga'nın ne kadar çok özenli çalıştığını şarkıları dinlerken anlamak mümkün.  

 • T) Tutku: maNga'nın işlerinde ne kadar çok tutkulu olduklarını şarkılar ve çektikleri video klipler sayesinde anlayabiliyoruz. Hepsi özenli ve titiz bu konuda. Bu da dinleyicileri oldukça memnun ediyor. 

 • U & Ü) Üryan Geldim: Şehr-i Hüzün albümünde bulunan 9. şarkı. Zülfü Livaneli'nin ilk olarak Ozanoğlu 45'liğinde yer alan türkü de aynı zamanda. 

 • V) Vizyon: Efe Yılmaz'ın (ex maNga üyesi) gruptan ayrılmasından sonra maNga'nın belli bir fan kitlesinin bölündüğüne bir ara şahit olmuştuk. İnsanlar bu sefer maNga'nın yapmış olduğu işlere laf atar oldular. Işıkları Söndürseler Bile albümü çıkar çıkmaz, insanlar "efe olmadan bu albümü nasıl yapabildiniz?" gibi ifadelerle maNga'ya laf atmaktan geri kalmadılar. maNga yıllardır müzik yapıyor. İster Efe Yılmaz olsun, ister olmasın. maNga müziğini iyi yapabiliyor mu, dinleyiciler memnun kalabiliyor mu, herkes mutlu mu buna bakmak lazım. maNga'nın müzikal kariyerini kısaca bir özet geçtiğinizde iyi bir vizyon sahibi olduğunu anlamak bu kadar zor olmamalı. 

 • Y) Yıldız Tilbe işbirliği: maNga'nın 2012 yılında yayınladığı içinde üç yeni şarkı, geriye kalan şarkıların akustik halinden oluşan e-akustik albümünün en büyük olaylarından Yıldız Tilbe ile düet yaptıkları Hani Biz şarkısıydı kusursuz. Yıldız Tilbe, müzik dünyası için çok önemli bir sanatçı. Kesinlikle Rock gruplarında sesi muhteşem yakışıyor. maNga ile bunun üzerinden kanıtlanmış oldu. 

 • Z) Zor: Sözü Demir Demirkan ve Ferman Akgül'e ait olan Zor şarkısı, hayranlarının mail yoluyla gönderdiği videolardan oluşan klibiyle çok sevildi. Şarkının bestesi Ferman Akgül'e ait ve klibin kurgusu Berk Dalyanoğlu tarafından yapıldı. 

Kaynak: listenbeforeyoulove, campaingtr, maNgaweb, redbull, haberlercom, vikipedi, ekşi sözlük. 


Yorum Gönder

0 Yorumlar