Advertisement

Main Ad

Alman Metal Dosyası (ÖZEL)


Hoş geldiniz. Çok müthiş bir Alman Metal Dosyası hazırladım sizlere. Bu fikir geçtiğimiz seneden beri aklımdaydı ama bir türlü hayata geçirememiştim. Şimdi kendimi bu yazıyı yazmaya alıştırıyor ve sizlere şahane gruplar tanıtmaya başlıyorum. 3-5 grubu muhakkak biliyorsunuzdur ama onun dışındaki metal gruplara bakalım neler yapmışlar. Aşağıya dinlemeniz için her gruptan bir albümlerini koyacağım. Güzel olup olmadığına siz en son karar vereceksiniz. Yorumlarınızı Twitter/Instagram: @bkouquet göndermeyi unutmayın. Başlayalım.

 • OOMPH!: 1989 yılında kurulan Oomph!, endüstriyel metal müziğinin bayrağını zirvede tutan grupların başında geliyor. Oomph! aynı zamanda Almanya'nın 90'lı yıllarda dünya müziğine armağan ettiği Neue Deutsche Harte akımının öncülüğünü yapmakla kalmayıp kariyerlerine 14 albüm sığdırmayı başarmışlardır. 


 • Heldmaschine: 2011 yılında Almanya'da kurulan Heldmaschine, Rammstein Tribute projesi olarak hayata geçirildi. Tarzları elbette endüstriyel metal'e aitti. Yüz tiplerine kadar Rammstein üyelerine benzeyen Heldmaschine, bir o kadar da başarılardı. kariyerlerine 5 albüm sığdıran Heldmaschine ekibinin albümdeki şarkıların sözlerinde mutlaka Rammstein esintilerini görebilirsiniz. 


 • Einstürzende Neubauten: Deneysel müzik üzerinde hayatlarını sürdüren Eindtürzende Neubauten 1980 yılında kuruldu. endüstriyel, deneysel ve gürültü müziğin en önemli grupların başında geliyor. Grubun adı, Berlin kongre salonunun çatısı çökmesi sonucu kuruldu. 1980'de bu Alman-Amerikan sembolünün çöküşüyle isim aniden mevcut bir boyuta kavuştu.


 • Die Krupps: Karıştırdıkları techno metal, grindcore ve endüstriyel müzikle çok sevilen Die Krupps grubu 1980 yılında Almanya, Düsseldorf'ta kuruldu. Metallica şarkılarından oluşan bir cover albümleri de mevcuttur. Şarkılarında klasik NDH gitarları yer alan bu grubu dinlemeden geçmeyin.


 • Schweisser: 1988 kuurlan Schweisser grubu, 2000 yılına kadar 5 albüm yayınlayıp 2001 yılında dağılma kararı alıyorlar. Sonrasında 2006 yılında iki yeni üye ile aktif olup albüm yayınlayan Schweisser'in tarzları elbette endüstriyel metal. 


 • Rammstein: 1995 yılından beri yaptıkları her işiyle çok konuşulan, konuşuldukça da çok sevilen Rammstein, kariyerine 7 stüdyo albümü sığdırdı. Geçtiğimiz yıl kendi isimlerini taşıyan albümleriyle dinleyicilerinden tam not almayı başardı. Yaptıkları endüstriyel metal müzik ile birçok gruba ilham olan Rammstein, Almanya'nın en önemli grubun başında geliyor. Oomph!'un tarzından da çok etkilendiklerini röportajlarında belirten Rammstein üyeleri, Oomph! ile birlikte en sevilen grup diyebiliriz. 


 • Megaherz: 1993 yılında Almanya'da kuruldu. Rammstein ve Oomph!'tan sonra en çok bilinen endüstriyel metal müzik grupların başında geliyor. Megazherz, kuruluşundan bu yana birçok kez tarz ve üye değişikliği yaşadı. 1998 yılından 2018'e kadar yayınlamış oldukları 11 albüm bulunmakta. 


 • ASP: 1999 yılında Almanya, Frankfurt'ta kurulan Alman gotik metal grubu. Aynı zamanda gotik rock, metal, endüstriyel ve dark wave gibi türlerinde şarkıları da var. ASP ismi, grubun lideri olan ASP'in takma adı ile aynıdır. Grubun ismi tek kelime olarak telaffuz edilir. 


 • Die Allergie: Alman endüstriyel metal grubu. 1993 yılında kuruldu ve şarkı sözlerinde tecavüz, nekrofili, uyuşturucu bağımlılığı ve mezhepler hakkında yer alıyor. Biraz gürültü yapıyorlar, katlanabilecekler dinlesin.


 • Eisheilig: dark rock ve endüstriyel metal müzikte kendilerine yer edinmiş Eisheilig, 1998 yılında Almanya'da kuruldu. 5 müzik albümleri bulunan Eisheilig şarkı sözlerinde solist Dennis Mikus'un derin sesi, doom metal'den alınan ağırlık ve diğer stilistlik benzerlikler nedeniyle Type o Negative ile sık sık karşılaştırıldı. Elysium albümleri başarılıdır.


 • Hanzel und Gretyl: 1993 Şubat ayında New York'ta Kaizer von Loopy ve Vas Kallas tarafından kuruldu. Tarzları da oldukça yakın çünkü endüstriyel metal ve Neue Deutsche Harte akımının içinde yer alıyorlar. 2003 yılından bu yana 8 albüm sığdırmayı başaran Hanzel und Gretyl tarzları ve şarkı sözlerinden dolayı çok sevilmekte. 


 • Eisbrecher: Eski Megaherz üyeleri olan Alexander Vesselsky ve Noel Pix'in hayata geçirdiği Eisbrecher, 2004 yılında ilk albümlerini yayınladı. Endüstriyel metal, rock, gotik rock ve elektronik rock'ı harmanlayıp şarkılar yapan Eisbrecher'in diskografisinde 7 stüdyo albümüne sahip. Eisbrecher, duruşlarından taviz vermeden endüstriyel metal olabilme becerilerinin müthiş örneği. Bu arada belki dikkatinizi çekebilir. Eisbrecher solisti Alexander Vesselsky, konserlerde deniz ve askeri kıyafetler giyiyor. Konser performanslarına bakmanızı tavsiye ederim.


 • Stahlmann: 2008 yılında Göttingen, Almanya'da kuruldu. Endüstriyel metalin en bilindik grupların başında yer alıyor. Size Rammstein özentisi gibi gelebilir. Evet, herkes Rammstein'ı örnek alır. 6 albümüne sahip Stahlmann'ın bu albümü benim hoşuma gitti. Siz bakalım beğenecek misiniz?


 • Erdling: Stahlmann'ın eski üyeleri tarafından 2015 yılında kurulan Alman grubu. dark rock ve endüstriyel metal tarzını icra eden Erdling, 4 müzik albümü ile çok sevilmiştir.


 • Tanzwut: 1998 yılından beri aktif hayatlarını sürdüren ve Berlin'de kurulan Tanzwut, endüstriyel ve Orta Çağ metal müziğini icra etmekle. Grup, Meksika gibi kendi ülkelerinden uzakta konser salonlarını doldurarak müthiş bir başarıya imza attı. 9 müzik albümleri yer almakta. 


 • KMFDM: 1984 yılında Hamburg'da kurulan KMFDM (açılımı Kein Mehrheit Für Die Mittleid), Alman endüstriyel grubu. Grup, ağır metal rifflerini, elektronik müziği ve hem kadın & hem erkek vokalleri içeriyor. Eleştirmenler KMFDM'i endüstriyel müziği genel kitlelere getiren ilk gruplarından biri olarak görüyorlar.


 • Rinderwahnsinn: 1993 yılında Frankfurt'ta kurulan Rinderwahnsinn, 1993'ten 2001'e kadar müzik yapabildi. Tarzları yoğun endüstriyel, hardcore ve alternatif içerirken, kariyerlerinde 4 müzik albümleri yer alıyor.


 • In Extremo: 1995 yılında kurulan Alman folk metal grubu In Extremo, müziklerinde yoğun bir şekilde endüstriyel ve İskoç melodileri yer alıyor. Grubun kendi bestelerinin yanı sıra Orta Çağ melodileriyle Almanca, İşveççe, Norveççe, Latince gibi birçok dilde söylemektedirler. Rock am Ring ve Wacken Open Air gibi önemli festivallerde sahne almışlardır.


 • Die Apokalyptischen Reiter: 1995'ten günümüze uzanan müzikal yolculukları ile çok sevilen Die Apokalyptischen Reiter, endüstriyel, heavy, power, thrash, folk metal gibi türlerin öncü grubu başında geliyor. 10 müzik albümü bulunan Die Apokalyotischen Reiter'in müziğin içinde kaybolmanız için tek sebep Neue Deutsche Harte akımın içinde yer alması. 

Yorum Gönder

1 Yorumlar