Advertisement

Main Ad

Efza: "Benim Bir Hikayem Var. Ben Anlatıyorum, Dinler Misin?"


Hoş geldiniz. Bugün nefis bir röportaj ile karşınızdayım. Yazılarım ile ara ara yer aldığım NouvArt aracılığıyla keşfettiğim Efza ile bir röportaj gerçekleştirdik. Keşfetmek değil, dinlemeye başladığım an kolay kolay kapatamadım şarkıları. Sardıkça sardı. Çok beğendim. 1994 doğumlu Efza, konservatuvar eğitimini tamamladıktan sonra söz & müziklerini geliştirmek ve daha çok profesyonelleşmek adına Müzik Prodiksiyon alanında eğitim almaya devam ediyor. Gündüz Vakti Bir Caz, Ruh, Hüzün Kokar Bu Şarkı gibi eserleri ile çok sevilen Efza ile müziğe ve gündeme dair lafladık. -Buket KALKAN

-Ülkemizde müzik üretip albüm çıkarmanın neredeyse zor olduğu şu dönemlerde –hatta yıllardır siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?Yapmak isteseydiniz bir albüm yapar mıydınız?

Efza: Artık hemen hemen herkesin evinde stüdyosu ya da belli ekipmanları var, sürekli bir üretim hali mevcut ve çok fazla bağımsız müzisyen var. Bu yüzden aksine bana her şey daha kolay geliyor ama bunun içinde büyük bir zorluk var bence, bu da aradan sıyrılıp yavaş yavaş kitlenizi yaratmaya çalışmak, sesinizi duyurmak. Albüm yapmak istiyorum ama şu an erken olduğunu düşünüyorum.


-Müzik hayatınızdan bahsedebilir misiniz? Ne zamandan beri bu işin içindesiniz?

Efza: 15-16 yaşımdan beri söz yazıyorum ve tam anlamıyla bunu yapabileceğimi o zaman anlamaya ve kavramaya başladım. Sonrasında konservatuvar okumaya ve müzik prodüksiyon eğitimi almaya karar verdim. Arkasından zaten direk kendi
şarkılarımı yapmaya başladım.

-Müziğinizi oluştururken etkilendiğiniz belli başlı isimler var mı?

Efza: İsimlerden değil de, etrafımda gördüğüm, izlediğim şeylerden çok etkileniyorum. Kafamın içinde söz-müzik olarak gelmeye başlıyor duygu.


-Efza isminiz epey havalı ve aynı zamanda geleceğe parlak olarak iddialı da. Deneyimler size neler katıyor bahseder misiniz?

Efza: Teşekkür ederim. Müzikal olarak baktığımda her denediğim,deneyimlediğim Efza’ya öğretiler ve daha iyisine, farklısına nasıl gidilebilir kattı.

-Bir şarkının ilk yapım aşamasındaki süreç genelde özel olur. Unutamadığınız bir anınız var mı?

Efza: Evet tam anlamıyla özel anılarım oluyor kendi iç dünyamda. :)
-Hiç Efza dinlememiş birisine müziğinizi nasıl özetleyebilirsiniz? Dinleyicilere de önden hazırlık olmuş olur böylece.

Efza: "Benim bir hikayem var. Ben anlatıyorum, dinler misin? Hikayenin içine de girebilirsin, kendi hikayeni de yaratabilirsin"


-Şarkılarınızın sözleri nasıl bir ruh halinizden çıkıyor?

Efza: Tam anlamıyla melankolikleşiyorum ya da bazen depresif, telefonuna 3-4 gün bakmayan, günlük işleri bırakan biri oluyorum birden ve yazdığımda bu direk geçiyor ama çok yorucu. :)


-İlk konser deneyiminiz neredeydi ve ortam nasıldı?

Efza: Kocaeli Rock Festivali’nde sahne almıştım. Yaşım 15 ya da 16’ydı tam hatırlamıyorum. Benden yaşça büyük ve senelerdir sahnede olan insanlardan tebrik aldığımı hatırlıyorum ve onlarla hala konuşuyor olmakta çok duygusal. Hayatımın en güzel günüydü sanırım.


-Kayıt zamanındaki deneyimlerinizi anlatır mısınız? Nasıl geçiyor o an?

Efza: Ben kayıtlarımı evde aldığım için fazlasıyla rahatım. Öncesinde sesimi açıyorum, parçayı tekrar ediyorum sonra meditasyon yapıp, parçanın hikayesinin tribini yakalayıp kayda giriyorum. :)


-Müziğinizin dışında Efza neler yapıyor? Başka bir mesleğiniz var mı?

Efza: Gene müzikle alakalı ama şan eğitmenliği yapıyorum.

Yorum Gönder

0 Yorumlar