Advertisement

Main Ad

Albüm | Grey Daze - Amends


Hoş geldiniz. Bugün size önerebileceğim müthiş bir albüm ile karşınızdayım. Chester'ı tanıdınız değil mi fotoğrafta? Ta kendisi. Gruba ilk bakış olarak kısaca anlatayım. Grey Daze, Chester Bennington'ın Linkin Park'tan önce olan ilk grubu oluyor. 90'lı yıllarda faaliyette olan Grey Daze üyeleri 1993 yılında kaydettikleri ilk demoları, 1994 yılındaki ilk albümleri Wake Me'nin ardından 1997 yılında yayınladıkları ikinci albüm çalışması No Sun Today sonrası grup müziği bıraktı. Eminim o yıllarda Grey Daze hayranları vardı ama Grey Daze o dönemlerde birçok grup gibi dağıldı gitti. Birkaç yıl sonra ise Chester, Linkin Park'a katıldı ve ilk albüm olan Hybrid Theory milyonlar sattı. Hayat böyledir arkadaşlar. İlk grup ile popüler olunmaz, ikinci grup olduğunda sizi milyonlar dinler. Chester için Grey Daze & Linkin Park çizgisi de böyleydi. 

Chester, öldükten sonra projeler yaratma girişiminde bulunan sanatçılar olsa da iki büyük örnek olarak Linkin Park'ın bir diğer üyesi olan Mike Shinoda tarafından üretilen ve Mike'ın keder ve kayıpla savaşını kapsayan 2018 çıkışlı ilk albüm Post Traumatic olacak. Diğeri ise Chester ölmeden önce kaydedilip albümün 2019 yılında piyasaya sürülen Lamb of God gitaristi Mark Morton'ın Aesthetic albümündeki fantastik olan Cross Off çalışması. 

2017 yılında Chester, Grey Daze'deki arkadaşlarına ulaşarak bazı vokallerini yeniden kaydetmek, biraz remiks yapmak ve şarkılarını yayınlamak için stüdyoya girmeyi teklif etti. Chester, ölmeden önce sadece birkaç parça kaydedildi. 10 Nisan'da çıkması gereken albüm 26 Haziran'dan yayınlandı. Elbette bu albüm çıkarma meselesi her grup ve müzisyeni çok zorladı. Evet, gelelim Amends albümüne.

Albüm çıkmadan önce bizlerle buluşan 5 tane single çalışmaları What's In the Eye, Sickness, Sometimes, Soul Song ve B12'u çok beğendik. Ben özellikle What's In The Eye ile Sometimes'ı çok fazla beğendim. Hatta ilk çıktığında demiştim Chester'ı duymak beni her defasında iyi hissettiriyor diye. Grey Daze'in bir şeyler çabalayıp Chester'ı onurlandırmak adına albüm yayınlaması takdire şayan nitelikte bir girişim olmuş. Açıkçası Chester öldükten sonra Grey Daze'in yarım kalan albüm işi çıkmaz zannediyordum. 2019 gibi ekip stüdyoya tekrardan girip albümü kaydedip düzenlemeye başladılar. Korn'un iki gitaristi Brian Welch'in She Shines'ta, diğer gitaristi James Munky Shaffer'ın ise B12 şarkısında Bennington'ın performansını çok daha agresif bir bölgeye yükseltmiş durumda. 


Grey Daze'in kadrosuna baktığımızda vokalde Chester, bas gitarda Mace Beyers, gitarda Cristin Davis ve davulda grubun dehası Sean Dowdell yer alıyor. 

20 yılı aşkın bir süredir, Amends albümü dijital platformda bulunan tek Grey Daze albümü. Bu albüm aslında Chester'ın sesiyle yeniden kaynaşmamızı sağlayan bir çalışma olmuş. Bazı şarkılarda konuk vokal olarak Chester'ın oğlu olan Jamie Bennington tarafından kaydedildi. 

Orgy, Dead by Sunrise ve Julien-K dehası Ryan Shuck'ın da katkıda bulunduğu albümde benim favori diyebileceğim In Time ile The Syndrome'u çok beğenirken, Just Like Heroin albümde en çok parlayan şarkılarından. Morei Sky parçasında ise Chester'ın haykırışlarını duyuyoruz. Bazı şarkılarda yer alan nakarattaki o yükselmesi Linkin Park dinliyormuşum hissiyatı yarattı. 

Shouting Out, albümde en az dinlediğim şarkı. Güzel mi, kesinlikle ama zaman zaman o güzelliği keşfedeceğim. Grey Daze üyelerine ve albüme katkıda bulunan isimlere de teşekkür etmek istiyorum çünkü, Chester'ın sesini özleyenler için bu albüm tam bir kurtarıcınız oluyor. 11 şarkının yer aldığı Amends albümün yapımcılığını Grey Daze, Chris Traynor ve Kyle Hoffmann üstlendi. Bu yıl çıkmış olan albümlerden Amends, kesinlikle ilk 10 listemde en tepede yer alacak. 

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Cidden çok iyi dostum sayende bu grup hakkında bilgim oldu chesteri her dinlediğimde mutlu olsamda içimde hep bi hayal kırıklığı var

    YanıtlaSil